ازدیاد وزن همراه با ازدیاد سن

بالا رفتن سن باعث توده عضلانی و در نتیجه کاهش فعالیت بدنی و در مجمموع کاهش نیاز به انرژی می شود. به علاوه بسیاری از فعالیت های روزمره ی شما تغییر می کند. به طور مثال شما برای رسیدن به اتوبوس نمی دوید.

با بالا رفتن سن، آب کردن چربی های دور باسن و کمر سخت می شود. در سن 25 سالگی آب کردن این چربی ها آسان است اما در سن 50 دیگر این کار آسان نیست. به علاوه بالا می رود، احتیاج به انرژی کم می شود و این با کاهش مصرف و غذا تناسب ندارد. در نتیجه چربی در بدن شما افزایش می یابد. اگر به تغییراتی که بالا رفتن سن در ران هایتان ایجاد می شود نگاه کنید متحیر خواهید شد. البته اندازه ی استخوان ران شما تغییر چندانی نمی کند. در ران یک جوان عضلات بیش تر سطح مقطع ران را در بردارند. اما اگر شما خودتان را در آن شرایط نگه ندارید، وقتی که به سنین بالا می رسید، به این واقعیت تلخ بر می خورید که قسما کوچکی از ران شما نسبت به دوران جوانی دارای توده ی عضلانی می باشد.

مطالعات بر روی سن، وزن و قد افراد در زمان مرگشان به طور واضح نشان می دهد که افرادی که عمر بیش تری داشتند آن هایی بودند که وزن متناسب و متعادلی داشته اند و کسانی که در دو طرف قرار دارند،آن هایی که بیش از حد لاغرند و آن هایی که خیلی چاق اند، زمان کمتری بر روی این سیاره زندگی کرده اند.

اگر شما MRI زیر 25 دارید جایی برای نگرانی نیست وضعیت شما مناسب است. اگر شما MRI بالای 25 یا 26 دارید و دیابت، فشار خون بالا یا آلتروز شدید ندارید جایی برای نگرانی نیست کمی اضافه وزن در سن بالا احتمالاً بر روی عمر شما تأثیر منفی تخواهد گذاشت. مخصوصاً اگر شما فاکتورهای خطرناکی مانند: استعمال دخانیات ، کلسترول بالا و سابقه ی امراض قلبی در خانواده تان نداشته باشید. اگر MRI شما بین 25 تا 26 است و شما هیچ کدام از این امراض یا فاکتورهای خطرناک را نداشته باشید وضعیت شما خوب است.

در حقیقت کمی اضافه وزن می تواند از شما محافظت کند. در مطالعات شکستگی مفاصل ران در سوئد، زنانی که در طول زندگی در بزرگسالی شان وزنشان بالا رفته احتمال خطر شکستگی لکن در آن ها به طور عمده ای کاهش داشته است. در مقابل، مطالعات نشان داده که زنانی که وزن کم کرده اند در معرض قرار گرفتن در این شرایط سخت قرار دارند. بهترین توضیح دادن برای این که چرا اضافه وزن، خطر شکستگی لگن و مفاصل ران را کم می کند این است که لایه های اضافی اطراف باسن جلوی ضربه هایی که ممکن است بر اثر افتادن و یا هر علت دیگر به لنگن وارد آید را می گیرد.

در زندگی آینده، کمی اضافه وزن می تواند حتی وضعیت سلامت و طول عمر را بهبود بخشد. در یک تحقیق بر روی افراد مختلف به طور جداگانه در سن هفتاد سالگی شان، آن هایی که بهترین وضعیت را داشته اند MRI آن ها بین 25 تا 27 بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: