سفت شدن شیر در پستان

ضمادهایی که شیر منعقد در سینه را از بین می برند عبارتند از :

ضماد نعناع ،ضماد برگ تاجریزی ،ضماد برگ کلم ،خرما با سرکه ،کندر که با زهره گاو ضماد شود و ...

توصیه هایی برای تسکین درد جمع شدن شیر در پستان ها و شیر زیاد

  • گرفتن پستان پر از شیر ممکن است برای نوزاد شما دشوار باشد . پیش از شیر دادن به نوزاد ، برای نرم کردن هاله پستان ( ناحیه قهوه ای رنگ اطراف نوک پستان ) مقداری از شیر خودرا بدوشید . روش دیگر نرم کردن هاله پستان ، فشار وارد کردن بر بافت اطراف کل نوک پستان توسط انگشتان می باشد . این فشار باید برای مدت دو تا سه دقیقه ادامه پیدا کند تا بافت در زیر انگشتان نرم شود . این عمل می تواند واکنش ترشح شیر را تحریک کند و باعث جریان شیر شود .
  • گرم کردن پستان ها پیش از شیر دادن ، می تواند به جاری شدن شیر کمک کند . پس از شیر دادن ، کمپرس آب سرد می تواند درد را تسکین دهد . بعضی از مادران برای تسکین درد ، گذاشتن حوله های کوچک آغشته به آب سرد ، برگ های تمیز ، سرد و ترد کلم یا پوشک یک بار مصرف یخ زده را بر روی ناحیه درناک موثر می دانند.
  • به نوزاد خود تنها شیر خود را بدهید دادن سایر مایعات ، اشتهای نوزاد را برای شیر مادر کاهش می دهد.
  • پیش از شیر دادن ، سینه بند خودرا از تن در آورید.
  • بعضی از مادران ، استفاده یکبار از پمپ برقی جهت تخلیه کامل شیر از پستان ها را مفید و موثر می یابند.
  • اگر پستان هایتان پر از شیر شده اند و احساس ناراحتی می کنید ، نوزادتان را برای شیر دادن بیدار کنید .
  • اگر متوجه توده ، درد یا قرمزی در پستان شدید ، مراقب خطر انسداد مجاری شیر و ورم پستان ( ماستیت ) باشید ( به برگه اطلاعاتی انسداد مجاری شیری و ورم پستان (ماستیت ) مراجعه کنید )
وقوع جمع شدن شیر در پستان ها و شیر زیاد پس از هفته اول شیردهی ، کمتر می شود . در برخی از مواقع اگر تغییر ناگهانی در برنامه تغذیه نوزاد پیش آید ، بطور مثال نوزادتان تمام شب را بخوابد ، شما ناگهان نوزاد را از شیر بگیرید، یا نوزادتان بیمار باشد ، شیر ممکن است مجداً در پستان جمع شود. حتی پس از روزهای اولیه تنظیم روال شیردهی ، بعضی از مادران متوجه می شوند که شیرشان همچنان «بسیار زیاد » است .

روش های مواجه شدن با جمع شدن شیر در پستان ها و شیر زیاد

  • ابتدا شیر دادن از پستان اول را تمام کنید و به نوزادتان اجازه بدهید مدت شیر خوردن را تعیین کند . نوزادتان ممکن است در هر زمان شیدهی از هر دو پستان شیر نخواهد .
  • مطمین شوید که نوزادتان در حالتی درست قرار گرفته است و پستان را درست در دهان گرفته است ( به برگه اطلاعاتی به پستان گذاشتن نوزاد مراجعه کنید )
  • شیر را فقط زمانی بدوشید که بخواهید احساس راحتی کنید یا بخواهید به نوزاد در گرفتن پستان کمک کنید .
پیش از مشاهده هرگونه تغییر واقعی ، این توصیه ها را باید برای چند روز امتحان کنید.

چگونه از سفت شدن شیر در پستان جلوگیری شود؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: