همکاری و هماهنگی اعجاب انگیز در بین سلول های بدن

با یک مقایسه می توانیم به شما در فهم اندازه ارقامی که راجع به آن صحبت کردیم کمی کمک کنیم و به شما بفهمانیم که چه همکاری و هماهنگی برای این مقادیر غول آسا لازم است. در نظر بگیرید که 4بیلیون جمعیت روی کره زمین وجود دارد. گمان کنم که حتی تصورش هم مشکل است. می خواهیم چند میلیون از این جمعیت را با هم در مشارکت و همکاری همسان و هماهنگ شرکت دهیم. اگر این مثال به نظر مشکل می آید، حالا همه آن 4 بیلیون را روی کره زمین مجسم کنید که با هم یک کار انجام می دهند. تصویر و واقعیت هر دو غیر ممکنند.

این مثال را با کار بدن انسان مقایسه کنید. اصلا قابل قیاس نیست! 18000کره زمین را مجسم کنید که هر کدام 4بیلیون جمعیت دارد و تمامشان به یک کار مشغولند. همگی یک عقیده سیاسی دارند، یک عقیده مذهبی و هم از اعتقاداتی یکسان برخوردارند و دقیقا به سمت یک هدف مشخص در حرکتند. هی! به چیزهای ندیده، و نشنیده-باور کردنی نیست ولی این دقیقا همان کاری است که تریلیون ها سلول در بدن شما هر روز به آن مشغولند!

یک سلول انسان در آزمایشگاه، بی آن که بدن تاثیری بر آن داشته باشد، قبل از مردن، حدود 50 بار تقسیم می شود. اگر تمام سلول های ما بخواهد همین طور تقسیم شود، ما وزنی حدود 80 تریلیون تن پیدا خواهیم کرد! فقط با تصوراتی ابتدایی از چنین مواردی است که می توانیم آن نیروی لازم و بی انتها را تصور کنیم. همان نیرویی که برای پیوستگی فعالیت ها و هماهنگی سلول ها با چنین اعداد و ارقامی نجومی لازم است.

به عنوان آخرین تصویر، خودتان را مجسم کنید که مشغول نوشتن نامه ای بسیار مهم به یک دوست هستید. در عین حال دائما به برنامه مورد علاقه تان در تلویزیون هم نگاه می کنید و به نوار فکر و رفتار مثبت هم گوش می دهید. به نظر خودتان تا چه حد در انجام این سه کار موفق خواهید بود؟ حتما نه چندان-حالا در همان زمان شامتان را هم بپزید و کف خانه را هم تمیز کنید. اصلا غیر ممکن است. اگر سعی کنید که این 5 کار را با هم انجام دهید. هیچ کدام کارها تاثیر لازم در وقت مناسبش را ندارد و فقط 5 کار انجام گرفته، بی نتیجه و بی تاثیر. بدن شما در حال انجام کادریلیون کار در عرض 24 ساعت شبانه روز است! نه 1 میلیون، نه 1 بیلیون و نه حتی 1 تریلیون، بلکه کادریلیون! همین طور سرسری هم نه، بلکه به دقت و ظرافت یک سر سوزن که در تمام عملیات و متابولیک بدن و موجبات زنده ماندن شما دیده می شود. وقتی گستردگی جریانات و رشته های بدن انسان را از پیش رو می گذرانیم می بایست از هول و وحشت این قدرت آشکار و لایزال در جایمان میخکوب شویم

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: