پیام مخصوص به پدران در ارتباط با فرزندان

در رابطه با مباحث کتاب، پیامی نیز به پدران عزیز داریم و آن این است که حس مسئولیت پدری و روابط عاطفی بین پدر و فرزند، حکم می کند که پدران سعی کنند، که فرزندان خود را از آغازین مراحل زندگی، هرچه بیشتر با طبیعت آشنا کنند، همراه و همگام سازنده، و منظور از الفت و دوستی با طبیعت آن است که زندگی خود و کودکان خویش را هرچه بیشتر در راستای طبیعت قرار دهند.

سخن را با موشکافی عمیق تر و توضیح روشنتر بیان می کنیم، تا مفاهیم مورد نظر، نشست بهتری در اذهان پدران پیدا کنند.

اگر کودکان، وقت اضافی خود را به گردش می گذرانند، بهتر است برایشان تفهیم شود، تا بجای هوای آلوده، و بعضی از محیط ناسالم شهری و غیره این گشت و گذار را در امان طبیعت که سرشار از لطافت هواست بعمل آورند، و بهتراست، پدران خود در این راه پیشقدم شوند.

بچه ها را عادن دهند، که از همان آغاز زندگی خود، از مواد شوینده طبیعی و گیاهی برای استحمام و شستشوی سرخود استفاده نمایند. برای اینکار بهتر است، با توضیح و تبیین ضررها و زیانهای پاک کننده ها و شوینده های شیمیایی برای پوست و موها، ذهن کودکان را به این مسائل آشنا و آگاه ساخته، آنها را به مصرف شوینده های طبیعی و گیاهی که دارای منافع تقویتی و بهداشتی فراوان می باشند، ترغیب و تشویق کنند، و در قدم بعدی خود به هنگام خرید پاک کننده برای مصارف حمام و شستشوی سر دقت نمایند، که مفیدترین و بی ضررترین شوینده های گیاهی را تهیه و انتخاب کرده، هرگز مفتون و فریفته تبلیغات ظاهری و غیر واقعی صابونها و شامپوهای تصنعی نگردند.

توصیه مصرف شوینده های گیاهی سر از طرف پدرها به فرزندان لازمست، همواره همراه با تأکید به نکات بهداشتی و عمل به آنها باشد. مثلاً خوبست پدرها، نحوه شستشوی بهداشتی سر را که دقیقاً در فصلهای پیشین کتاب توضیح داده شده است، به کودکان خود بیاموزند و یا با تخصیص لوازم بهداشتی فردی از جمله صابون گیاهی مخصوص سر به هریک از بچه ها به آنان یاد دهند که برای نظافت و استحمام از لوازم بهداشتی اختصاصی خود، استفاده کنند و .....

تجربه نشان داده است که پدران بهتر و بیشتر می توانند، فرزندان و بویژه پسران خود را در زمینه های مختلف بخصوص بهداشت سر راهگشا باشند. (علت تأکید بر پسران، بیشتر در معرض آسیب قرار گرفتن آنها نسبت به دختران است)

هرچه موهای سر بچه ها ، در سنین بیش از بلوغ کوتاهتر باشند این موها، رشد بهتری در همان مراحل اولیه و در آینده خواهند داشت، که پدران در این مورد می توانند، نقش مراقبتی لازم و موثری را ایفا کنند.

در راستای مواظبت های ویژه بهداشتی در مورد فرزندان خود، از بازی کردن آنها در گرد و خاک مشکوک به آلودگی و مالیدن دستهای آلوده به سرشان جلوگیری نمایند.

از دیگر مراقبتهایی که در مورد فرزندان می توانند بعمل آورند، موارد ذیل را می توان ذکر نمود :

عادت دادن بچه ها به تغذیه طبیعی و سالم از خوراکیها و توصیه آنها به مصرف بیشتر سبزیها، میوه ها و امثال آنها بویژه جوانه های حبوبات و اجتناب از خوردن انواع خوراکیهای گوشتی و ساندویچهای مشابه و زیان بخشی، که تأثیر بسزایی در کمتر بیمار شدن آنها در آینده (از جمله بیماریهای سر) خواهد داشت.

برحذر داشتن کودکان از مصرف نوشابه های کولادار و امثال آنها که به طبیعی تر ماندن معده آنها و سلامت جهاز هاضمه شان کمک خواهد نمود.

عادت دادن بچه ها به ورزش، بخصوص نرمشهایی که در قسمت سرانجام گیرد.(مشروط بر اینکه بدون فشار بر پوست سر باشد). این حرکات جریان خون را بیشتر در قسمت بالای سر متمرکز کرده، ریشه موها را بهتر می نماید، که خود کمک شایانی به سلامت و بقای موها، محسوب می شود.

چه خوبست، پدران به فرزندان کوچک خود، که خواستار انواع شکلات و .... هستند، بجای این تنفلات غیر طبیعی، انواع میوه ها و خشکبار را داده، از کودکی به آنها بیاموزند که بهتر است، نیازهای واقعی خود را در طبیعت جستجو نمایند.

توجه پدران گرامی به تذکراتی که در محتوای پیام نهفته است و اجمالاً به شرح آنها پرداخته شد، متضمن سلامت موهای فرزندانشان در مراحل بعدی زندگانی و روحیه مطلوب آنها خواهد بود

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: