حس چشایی نوزادان چگونه است؟

حس چشایی

حس بویایی و چشایی خیلی به یکدیگر وابسته اند و عجیب نیست که نوزاد با توانایی تشخیص انواع مژه ها به دنیا می آید. از هنگام تولد، کودک شما بر روی زبانش دارای جوانه های چشایی است و می تواند مژه های شیرینی، ترشی، تلخی و شوری را تشخیص دهد. در مقابل هریک از این مزه ها، کودک واکنش مختلفی از خود بروز می دهد. با افزایش سن، جوانه های چشایی تکامل می یابند و بهتر مزه ها را تشخیص می دهند، اما یک نوزاد هم حتی مزه شیرینی را دوست دارد و در مقابل مزه های تلخی یا شوری، ابروهایش در هم می رود. تمام نوزادان از هنگام تولد مزه شیرینی را ترجیح می دهند شاید به این علت که مزه شیر کمی شیرین است و او باید آن را دوست داشته باشد. این دوست داشتن مزه شیرینی آسیبی به دندانهای او وارد نخواهد کرد مگر اینکه شما در شیرین کردن آب میوه هایی که به او می دهید زیاده روی کنید یا اینکه در هنگام از شیر گرفتن او به غذاهایش شکر اضافه کنید. هنگامی که غذاهای جامد را می خواهید شروع کنید، بهتر است که ابتدا او را تشویق به خوردن غذاهای ساده و بی مزه کنید و سپس غذاهای خوش طعم را با حداقل شیرینی به او بدهید حس چشایی کودک شما به سرعت تکامل یافته و شما می توانید همچنان که کودک رشد می کند انواع غذاها را به او بدهید.

در هنگامی که کودک شما حدود یکسال دارد می تواند مزه های خیلی نزدیک به هم را نیز تشخیص دهد.

از هنگام تولد، کودک شما قادر است که در مقابل مزه تلخی از خود واکنش نشان دهد و به مزه شیرینی ابزار تمایل نماید.

کودک شما با دست زدن و لمس کردن اشیاء مختلف، دنیای پیرامون خود را می شناسد.

بویایی و چشایی

تصور می ‌شود که نوزادان تازه متولد شده قادر به بو کردن هستند زیرا می‌دانیم که می‌توانند بچشند و این دو حواس بسیار به هم مرتبط و نزدیک هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادان تازه متولد شده مزه‌های شیرین را در بدو تولد ترجیح می‌دهند و شیشه شیری که پر از آب شیرین است را با ولع می‌خورند درحالیکه از خوردن یک چیز تلخ را ترش خودداری می‌کنند.

در شش ماه اول تولد، نوزادان غذای مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیرخشک مصرف می‌کنند و بعد شروع به خوردن غذاهای جامد مخصوص کودکان می‌کنند. ازآنجا که نوزدان طعم‌های شیرین را دوست دارند، بهتر است که با سبزیجات شیرینی مثل هویج شروع کنید. با بزرگ‌تر شدن نوزاد، طعم‌های دیگر را هم برای او امتحان کنید تا نوزادتان به همه طعم‌ها و مزه‌ها علاقه‌مند شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: