علایم و درمان بیماری آبله مرغان کودکان

آبله مرغان یک بیماری ویروسی شدیداً مسری است که در کودکان معمولاً خفیف بوده اما در بزرگسالان بیماری شدیدی است. از هنگام تماس کودک با فرد مبتلا به ویروس، حدود 14 تا 21 روز طول می کشد تا علایم بیماری نمایان شوند. معمولاً 24 ساعت قبل از اینکه بثورات پوستی ایجاد شوند، کودک دچار تب و بی حالی می شود. دانه های آبله مرغان به صورت بیضی و به شکل قطره اشک هستند که از شکم و سینه شروع شده و به صورت و دستها و پاها انتشار می یابند. این دانه ها پاره شده و ایجاد دلمه می کنند. تا هنگامی که تمام ضایعات دلمه ببندند (حدود 7 تا 8 روز) این بیماری می تواند به دیگران سرایت کند. دانه های آبله مرغان شدیداً خارش دارند. برای اینکه کودکتان خود را نخاراند، ناخن های او را خیلی کوتاه کنید. همچنین از لوسیون کالامین می توانید برای برطرف کردن خارش استفاده کرده و آن را روی ضایعات بمالید.

چگونه کودک نوپای من می تواند به آبله مرغان مبتلا شده باشد

بیماری آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر (varicella zoster) ایجاد می شود که از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کند. اگر نوپای شما تا کنون واکسن آبله مرغان نزده است یا به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده است در صورت تماس با فرد مبتلا، امکان ابتلای وی به این بیماری بسیار زیاد است.

نحوه انتقال بیماری از طریق تماس با دست افراد آلوده یا تماس با تاول های فرد آلوده است. همچنین تنفس در فضایی که فرد آلوده بر اثر تنفس یا عطسه، سرفه آلوده به ویروس کرده اند سبب انتقال بیماری می شود (ویروس در اثر تماس با مستقیم یا مایع تاولها قبل از اینکه شروع به پوسته ریزی بکند، نیز سبب انتقال بیماری میشود). اگر کودک شما در معرض تماس با ویروس قرار گیرد اغلب 14 روز تا 16 روز طول می کشد تا دانه ها و جوشهای چرکی ظاهر شود. اگر چه دوره تظاهر بیماری می تواند بین 10 تا 21 روز نیز طول بکشد.

برای بچه های سالم بیشتر یک بیماری آزار دهنده است تا یک تهدید واقعی. البته حتی بچه های سالم هم بندرت می توانند دچار عوارض آبله مرغان شوند؛ این عوارش ممکن است یک عفونت باکتریایی پوستی، پنومونی یا ذات الریه، آنسفالیت یا ورم مغز باشد.

اگر کودک شما آبله مرغان دارد و بیمارتر از آنچه که مورد انتظار است به نظر می رسد، حتما به دکترش اطلاع دهید. اگر تب بیمار بعد از چند روز که از شروع بیماری می گذرد همچنان افزایش می یابد، اگر دانه یا جوشی در چشم کودک بزند یا پوست اطراف آبله ها متورم و دردناک و خیلی قرمز باشد، حتما به پزشک متخصص اطفال وی اطلاع دهید.

اگر کودک شما یک بیماری مزمن تضعیف کننده سیستم ایمنی مانند لوسمی دارد یا در حال مصرف مقادیر بالای کورتیکواستروئید است (که مثلا در بیماری آسم استفاده می شود)، ابتلا به عفونت آبله مرغان می تواند عوارش خطرناک برای وی ایجاد کند.

بعضی تدابیر پیشگیری کننده مانند تزریق سرم ایمونوگلوبولینِ واریسلا یا واکسن آن تنها اگر مدت کوتاهی بعد از تماس با ویروس بیماریزا تزریق شود، می تواند موثر باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: