سر و صدا آفت بزرگ قرن :

سر و صدا روی قلب، اعصاب، دستگاه گوارش، حس شنوایی و بینایی اثر نامطلوب دارد. در ماه آوریل سال 1959 میلادی در شهر پاریس، کنگره ای بین المللی تشکیل شد، که بایستی آن را یکی از با اهمیت ترین کنگره های بین المللی این قرن بشمار آورد. چون قبل از آن کنگره ای تشکیل نشده بود. در این کنگره عده ای از کارشناسان صدا و مهندسان و پزشکان و قضات و کارشناسان مسائل شهری حضور یافتند و ضمن مذاکرات کنگره، همه تصدیق کردند که خطر آلودگی محیط با صدا برابر است با، خطر آلودگی محیط زیست از جمله آب و هوا، و هریک پیشنهادهایی برای کاهش خطر صدا در محیط زیست ارائه نمودند.

این نکته محقق است که انسان امروزی در معرض هجوم بیماری هایی ناشی از صدا می باشد، ولی با اینکه بیماری ناشی از صدا وجود دارد، نمی دانند این بیماری دارای انواع مختلف است و آدمی به چند نوع، دچار بیماری ناشی از صدا می شود، زیرا صداها از لحاظ منشاً و قوت و کیفیت و ضعف باهم فرق دارند و هر یک از آنها در جسم و روح انسان اثری متفاوت ایجاد می کنند.

تمدن صنعتی سبب شد که انواع موتور ها و ماشین ها در محیط زیست انسان بطور همیشگی به صدا در آیند. صداهای دائمی نه تنها فقط تولید مزاحمت می کند بلکه ممکن است برای سلامتی انسان زیان بخش باشد. در مورد مزاحمتی که صداها برای انسان ایجاد می کند، باید توجه داشت که مزاحمت صداها فقط از شدت و قوت آنها نیست بلکه طبق نوشته پروفسور «بویر» فرانسوی، صداهایی وجود دارد که تولید مزاحمت می نماید بدون اینکه قوت داشته باشند.

مثل صداهای دائمی چکه کردن شیرآب، یا صدای متواتر لنگه در روغن نزده که تولید مزاحمت می کند. صداهای تیز و ریز (ولوکم قوت باشد) بیش از صداهای بم، سبب مزاحمت می شود و صداهای غیرمنتظره و ناگهانی طوری در بعضی از اشخاص ایجاد ناراحتی می کند که اگر با دستگاه (الکتروآنسفالوگرام) امواج مغز آنها را ثبت کنند، آثار ناراحتی زیاد را در اعصاب آنها می بینند.

تأثیر صدا از لحاظ ایجاد مزاحمت در اشخاص، متفاوت است و کسانی دیگر در همان صداها محیط زیست رنج می برند و کسانی دیگر در همان صداها به راحتی زندگی می نمایند و به کارهای خود می رسند و آسایش آنها از بین نمی رود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: