مواد معدنی و نقش آنها در اخلاق انسان

وجود آهن در بدن برای ساخت هموگلوبین خون لازم است هموگلوبین Hemoglobin کارش حمل اکسیژن از ریه ها به قسمت های مختلف بدن است. یعنی این ماده در ریه ها با اکسیژن ترکیب شده و جسمی به نام اکسی هموگلوبین ایجاد می کند و بعد به وسیله گردش خون یعنی از طریق رگها این ماده به سلولهای انساج مختلف می رسد و در آنجا تجزیه شده و تبدیل به اکسیژن و هموگلوبین می شود و اکسیژن را به سلول های نسوج مختلف بدن می دهد. یعنی برای آنکه سلولهای بدن زنده باشند یعنی تنفس کنند به هموگلوبین نیاز دارند هموگلوبین نیز برای ساخت خود به آهن نیازمند است. حالا اگر آهنی که در غذای ما است کمتر از میزان طبیعی باشد بنابراین مقدار آهن هموگلوبین گلبولهای قرمز خون نیز کاهش می یابد یعنی هموگلوبین نمی تواند به مقدار کافی و لازم اکسیژن به سلولها برساند که در آن صورت یا سلولها از نرسیدن اکسیژن به آنها می میرند و یا اگر کمی اکسیژن به آنها برسد تبدیل به سلولهای ضعیف فرسوده، پیر و ناتوان می شوند که نمی توانند کار اصلی خود را در هر عضوی که هستند انجام دهند.

این کم رسیدن اکسیژن به سلولها از جمله سلولهای مغز باعث می شود که چنین اشخاصی یعنی آنها که غذاهایشان با کمبود آهن روبه رو است دارای فکری ضعیف، متزلزل و ناپایدار بوده و مرتب از یک ساعت به ساعت دیگر تغییر عقیده بدهند. برای یک چیز مثلاً خرید کفش از خانه خارج می شوند ولی وقتی به خیابان رسیدند از این کار پشیمان شده یا به خانه برمی گردند یا به دنبال کار دیگری می روند. توان کار فکری این افراد نیز خیلی کم است و تا کاری را شروع کنند فوراً خسته می شوند شما در ایام هفته افراد بسیاری را می بینید که از زود خسته شدن و ناتوانی در کار شکایت دارند بدون آنکه خودشان بدانند اگر غذاهایی بخورند که آهن فراوان داشته باشد این بی میلی به کار و زود از پا در آمدن از بین می رود. اگر این افراد کسانی باشند که کار یَدی انجام می دهند که در همان ساعات اول کار، وضعشان ناجور شده و از کار باز می مانند و مثل کارگردانی می مانند که مثلاً ده دوازده ساعت متوالی کار کرده اند.

از سوی دیگر نرسیدن اکسیژن کافی به نسوج بدن در کار یک سیستم بسیار نیرومند بدن یعنی سیستم مصون ساز بدن ایجاد اشکال می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: