اثر احساسات بر اشتها در طول درمان

در حین درمان سرطان ، احساساتی نظیر غم و اندوه، درماندگی، اضطراب، ترس و خشم ممکن است بر شما غلبه کند. شما تنها نیستید و بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، این احساسات را تجربه کرده و بدنبال راهی برای کنترل آن هستند. هر آنچه شما احساس میکنید بر غذایی که میخورید اثر میگذارد. احساسات شدید می توانید اشتهایتان را کاهش دهد و حتی سبب شود که علاقه به غذا خوردن را از دست بدهید. اما گاهی اوقات نیز اثر معکوس داشته و باعث پرخوری شما میشود.

فرقی نمیکند که خودتان وعده های غذایی را آماده میکنید یا یکی دیگر از افراد خانواده، این عدم کنترل احساسات، انرژی شما را گرفته، پس تمایلی برای رفتن به فروشگاه مواد غذایی، پخت و پز و کارهای مشابه را نخواهید داشت. اگر هم یکی از اعضای خانواده این کار را بعهده بگیرد، باز هم رضایت شما را جلب نخواهد کرد.

بهترین کار این است که خودتان را مجبور به پخت و پز و آماده کردن غذا کنید. حتی اگر خیلی شما را خسته می کند. شما قادر هستید حتی در این دوران هم آشپزی کنید. البته از کمک دوستان و اعضای خانواده، پرستار یا مددکار اجتماعی )برای کسانیکه تنها زندگی

میکنند( نیز در خرید و تهیه وعده های غذایی استفاده کنید.

اگر بیش از حد تلاش کنیم، ریسک خستگی بالا میرود. نیازی نیست تا با فعالیت و تلاش بیش از حد دنیا رو تسخیر کنیم. بین فعالیت ها باید به بدن استراحت داد تا بهبود یابد. خانم دانته

گاهی اوقات تغییرات در بدن می تواند سبب اصلاح رابطه شما با مواد غذایی گردد. کم یا زیاد شدن وزنتان ممکن است باعث شود که دیگر ظاهر خود را نپذیرید. اگر شما منع مصرف برخی مواد غذایی را دارید، ایده بیرون غذا خوردن و یا به اشتراک گذاری یک وعده غذایی با دوستان یا خانواده ممکن است دیگر مناسب شما نباشد.

از آنجاییکه من بیشتر اوقات نمی توانستم در رستوران غذا بخورم، در فضای خارج از منزل غذا خوردن با شوهرم به یک رویداد نادرتر از قبل تبدیل شد. به نظر من، این فقط یک تغییر در خلق و خوی و رفتار نبود، بلکه یک تغییر سبک زندگی بود. اما باز هم باعث عصبانیت من میشود که دیگر نمیتوانم مانند قبل در کنار خانواده یا دوستان به رستوران بروم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: