اگر در میان دوستان یا نزدیکانتان کسی مبتلا به سرطان است ،به این نکات توجه کنید

به عنوان نزدیکان و پرستاران بیماران سرطانی، لازم است که یکسری نکات را در نظر داشته باشید. باید بدانید که مسئولیت شما بسیار زیاد شده است. از خرید مواد غذایی گرفته تا پخت و پز و مراقبت از بیمار. این شرایط به احتمال زیاد، زندگی شما را کمی پیچیده می کند. اما باید به خود مسلط باشید و اوضاع را تحت کنترل درآورید. در نظر داشته باشید که سلیقه بیمار سرطانی ممکن است اغلب تغییر کند. بعضی اوقات طعم غذا برایش خوشمزه و گاهی همان غذا بی مزه یا تلخ می شود. گاهی اوقات بی اشتها و گاهی اوقات ولع غذایی دارد. این تغییرات در این دوران کاملاً طبیعی است. مراقب واکنش خود در برابر بیمار باشید. ناراحتی و عصبانیت شما، روی روحیه بیمار تاثیر بسزایی دارد. محیط منزل را شاد و آرامش بخش نگه دارید. مثبت فکر کنید. اوضاع بهتر خواهد شد. به حرف های بیمار گوش دهید، تکیه گاه باشید و به او احترام بگذارید.

بهترین توصیه که من می توانم به شما بدهم این است که به آنها گوش دهید، احترام گذارید و به آنها اجازه دهید تا باور کنند که تحت کنترل هستند و بهبود میابند. خانم اودیله (پرستار)

من همیشه در کنار همسرم هستم و با هم مینشینیم و غذا میخوریم. حتی زمان هایی که میدانم قادر به غذا خوردن نیست. مهم این است که در کنار همسرتان باشید و به او روحیه دهید. خانم دانته

توصیه ها :

  • در مورد همه راه حل های ممکن برای مشکلات مربوط به بلع غذا و رژیم غذایی بیمار ، با تیم پزشکی او صحبت کنید و راه حل ها را بکار بگیرید.
  • بپذیرید که شخص بیمار، مبتلا به سرطان است که تحت درمان است. او در این شرایط ممکن است فقط قادر به خوردن مقدار کمی و یا چند نوع از مواد غذایی باشد.
  • از فرد بیمار حمایت کنید و او را تحت فشار برای غذا خوردن قرار ندهید.
  • اگر بیمار غذایی نمیخورد و حالش خوب نیست، خود را سرزنش نکنید.
  • وعده های غذایی ساده و آسان برای بیمار آماده کنید (در صورتی که به مصرف نرسد، کمتر ناامید می شوید)
  • وعده های غذایی انعطاف پذیر را جایگزین غذاهای روتین و معمولی کنید.
  • در هنگام غذا خوردن در کنار فرد بیمار باشید. غذا را کم کم و به دفعات در طول روز به او بدهید. یک مافین(شیرینی)، یک تکه میوه یا پنیر و بیسکویت کراکر روی میز کنار تخت، و یا یک کیسه از سبزیجات در قفسه یخچال و فریزر قرار دهید.
  • اگر دوست شما هیچ اشتهایی به صبحانه ندارد، یک ناهار دلچسب و لذیذ را جایگزین کنید.
  • یک میان وعده قبل از خواب به او بدهید.
  • حتی اگر اشتها ندارد، مصرف مایعات را فراموش نکنید.
مادر من بسیار در خوردن غذا مشکل داشت. او بی اشتها بود. گرسنه نمی شد و علاقه ای به آشپزی کردن از خود نشان نمیداد. حتی وقتی گرسنه نبود، من مقداری غذای منجمد شده و آماده به مصرف را گرم کرده و به او میدادم. همچنین میان وعده سالم مثل پنیر را نیز به او میدادم. هر غذایی که خوردنش برای او آسانتر بود و او تمایل نشان می داد را درست میکردم. خانم کامیل
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: