من ذهنی (خودآگاه ذهن) چیست؟

منِ ذهنی یک تعریف یا حالتی از ما نیست، یک موجودیت مجازیست که با ما ترکیب و تلفیق شده و خیلی سخت است که بین خودِ واقعی و منِ ذهنی تفاوتی را احساس کنیم اما روانشناسی مکتب یونگ این کمک را به ما میکند که با شناخت ساختار ذهن این منِ ذهنی را بشناسیم، در قدم بعد متوجه این دوگانگی بین خودِ واقعی و منِ ذهنی شده و با تلاش و کوشش همیشه منِ ذهنی را در سایه تسلط خودِ واقعی قرار دهیم.

منِ ذهنی موجودی است که برای بودن و عمل کردن محتاج انرژی است و باید انرژی مورد نیاز خود را که تامین کننده وجود و هویتش میباشد کسب کند در ادامه خصوصیات و ویژگیهایی از منِ ذهنی را برایتان توضیح خواهم داد. فقط حواستان به این نکته باشد که هیچ یک از خصوصیت های منِ ذهنی منفی نیستند فقط برای بازدهی بهتر باید تحت کنترل باشند برای مثال یک اسب لگد میزند ولی در عین

حال اگر رام شود از پاهای خود برای دویدن استفاده میکند و میتواند سواری بدهد بنابراین نگاه تان به خصوصیات منِ ذهنی منفی نباشد شناخت خود را نسبت به آنها بیشتر کنید تا منِ ذهنی را بهتر بشناسید و در نتیجه بهتر کنترلش کنید.

منِ ذهنی چه خصوصیاتی دارد؟ با بیان خصوصیات منِ ذهنی بیشتر این ماهیت مجازی را بشناسیم :

  1. من ذهنی موجودی است که شدیداً از مفهوم زمان و مکان حال و حاضر، فراری و گریزان است. منِ ذهنی از اینکه شما او را مجبور کنید در مکانی که هستید و زمان حالی که حضور دارید قرار بگیرد شدیدا ناراحت میشود. یک لحظه همین الان در مکان و زمانی که هستین حاضر شوید و حس حضور را پیدا کنید. خواهشا مواردی را که بیان میکنم انجام بدهید سرتان را بچرخانید و اطرافتون شامل همه اشیاء و اجسام و آدمها را برانداز کنید. محل نشستن خود را حس کنید. به صداها دقت کنید چه صداهایی الان میشنوید؟
  2. دستها و پاهایتان را حس کنید مثل یک آگاهی بر روی بدنتان قدم بزنید و آن را حس کنید، هیچ حرکتی نکنید تا دریافت هایتان مختل نشود. بر روی صداها و بوها متمرکز شوید. کم کم تنفس تان آرام و سنگین میشود حالا روی دم و بازدم نفس هایتان دقت کنید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
امتیاز : 4 تعداد رای : 6
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: