از زمان کاشت اولین گیاهان و درختان در محوطه و فضای سبز شما تا به بار نشستن آن ها زمان زیادی طول می کشد. از این رو، از دست دادن آنها برای شما خوشایند نخواهد بود. یکی از عوامل از بین رفتن گیاهان، حشرات، قارچ ها و موارد مشابهی هستند که در صورت رسیدگی دیر هنگام، فضای سبز شما را در معرض خطر قرار خواهند داد. موارد زیر برای مراقبت از فضای سبز شما توصیه می شود :

ـ ساده ترین راه برای جلوگیری از آسیب آفات در باغ این است که از رسیدن حشرات به بخش های مهم و پر گیاه باغ و محوطه جلوگیری شود. باغ سالم بهترین دفاع در برابر حشرات و قارچ ها و … است.

ـ گیاهان ضعیف را جدا کرده و از بین ببرید. گیاهان ضعیف عمدتا آلوده هستند؛ حتی اگر آلوده نباشند پتانسیل آلودگی دارند و موجودات موذی و حشرات را جذب خواهند کرد. گیاه را از بین برده و از باغ خود خارج کنید.

ـ خاک ارگانیک، کمپوست طبیعی، مالچ کردن و ترکیب کردن خاک با کمپوست یا کود طبیعی بهترین راه برای داشتن گیاهان قوی و سالم است. استفاده از ترکیبات حاوی عناصر کمیاب مانند آهن، روی، باریم، کلسیم، گوگرد و منیزیم باعث رشد سالم گیاهان می شود. اسپری کودهای مایع به میزان کم همزمان موجب تقویت گیاه و مقاومت در برابر بیماری های گیاهان می شود.

ـ زیستگاه ها و محل زاد و ولد حشرات را کم کنید. حیاط خلوت ها و مناطق نمناک و تجمع علف های هرز را اسپری کنید.

ـ آفات اغلب مخصوص گیاهانی خاص هستند. هنگامی که طرح کاشت شما ترکیبی از گیاهان متفاوت باشد، آفات کمتر در سراسر باغ شما گسترش می یابد. تعویض هر ساله گیاهان روشی معمول برای جلوگیری از آلودگی مجدد به آفات است.

ـ برگ های خشک را قبل از اینکه جمع و مرطوب شوند خشک کنید. برگ ها و شاخک های مرطوب باعث رشد آفات، حشرات و قارچ ها می شوند. روش آبیاری به نحوی باشد که تنها ریشه گیاه سیراب شود و شاخ و برگ گیاهان مرطوب نشود.

ـ اگر ابزارآلات شما به واسطه باغبانی در محل آلوده به آفات، آلوده شده اند، قبل از شروع به کار در سایر مناطق باغ، اقدام به ضد عفونی و پاک کردن آنها کنید. این امر سرعت رشد حمله آفات را کاهش می دهد.

 

منبع: گروه محوطه سازی و فضای سبز مادوا

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: