طریقه جمع آوری ژله رویال و نگهداری آن

برای تهیه ژله رویال به مقدار کم ساده ترین راه یتیم کردن کلنی (خارج کردن ملکه) است این کار باید در تابستان انجام گیرد پس از خارج کردن ملکه از کندو زنبوران پرستار بطور اضطراری در سطح شانها تعداد زیادی سلول ملکه ساخته و در آنها ژله رویال می ریزند که می توان پس از 3 الی 4 روز آنها را استخراج کرد.

برای تهیه مقادیر زیاد باید از روش پرورش ملکه استفاده نمود برای این کار معمولاً از کلنی های قوی استفاده می شود. ملکه در طبقه پائین کندو بوسیله پنجره ملکه حبس می شود. در طبقه دوم شانها با نوزادان جوان، گرده و عسل فراوان وجود دارد. تعداد سلولهای مومی شکل مصنوعی ملکه درست نموده و آنها را بوسیله موم مذاب روی تخته های چوبی که هم عرض تخته های خود قاب هستند می چسبانیم و تخته ها را به فاصله مساوی داخل قاب پیوند با میخ می کوبیم به طوریکه قابل چرخش به هر طرف باشد سپس یک قاب لارو جوان انتخاب کرده و به وسیله سوزن پیوند جوانترین لارو را که در اطراف آن ژله زیاد ریخته خارج کرده و به سلولهای مصنوعی انتقال می دهیم.

سپس قاب پیوند را بین قابهای نوزادان در طبقه بالا قرار می دهیم زنبوران در این سلولها ژله رویال ریخته و پس از سه روز قاب پیوند را از کندو خارج و لاروهای موجود در آنها را بوسیله انبرک یا پنس خارج کرده و ژله باقیمانده را بوسیله قاشقک یا دستگاه مکش خارج می نماییم. برای تهیه یک کیلوگرم ژله رویال به 2500 سلول ملکه حاوی لارو سه روزه نیاز می باشد. ژله استخراج شده را پس از صاف کردن بوسیله پارچه های صافی بسیار ریز در ظروف شیشه ای در بسته ریخته و تا زمان مصرف در یخچال (دمای حدود 2 درجه سانتیگراد) نگهداری می کنند. برای نگهداری مدت طولانی باید در سردخانه یا فریزر زیر صفر درجه سانتیگراد نگهداری کرد بعضی اوقات مواد عالی آن متبلور می گردند که نباید تصور کرد که فاسد و خراب شده است، به محض گرم کردن ذوب شده و به حالت عادی باز می گردد. در شرایط آزمایشگاهی تا مدت 18 ماه ژله رویال را بدون آنکه تغییری در کیفیت آن حاصل شود نگهداری نموده و سپس آن را در پرورش ملکه به کار بردند و مشاهده شد که ملکه های حاصل وضع نرمال داشتند. بطور کلی برای نگهداری ژله رویال باید از شیشه های ضخیم رنگی استفاده نمود. بطوریکه در مقابل هوا قرار نگیرد و محیط نگهداری آن هم مرطوب نباشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: