افراد معتاد به سیگار برای کاهش عوارض و ضررهای حاصل از مصرف سیگار، بایستی چه کاری انجام دهند ؟

علت خطرناک بودن و مضر بودن سیگار، تولید رادیگال های آزاد است. هریک عدد سیگار 15000 رادیگال آزاد تولید می کند که مسلماً برای از بین بردن آن ها نیاز به مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. پس افراد سیگاری باید چندین برابر نسبت به افراد غیرسیگاری آنتی اکسیدان (ویتامین های C ، E ، بتاکاروتن و سلنیوم) استفاده کنند و گرنه دچار عوارض ناشی از افزایش رادیکال های آزاد می شوند.

تحقیقات علمی امروزه نشان می دهد، افرادی که واقعاً نمی توانند سیگار را ترک کنند و یا نمی خواهند، به آن ها شانس کاهش ریسک بیماری های قلبی و بیماری های مختلف با مصرف آنتی اکسیدان ها داده شده است.

هم چنین در این جا باید به سراغ ماده ای معجزه آسا به نام اسید چرب امگا-3 (DHA،EPA) برویم. در صورت گنجاندن ماهی در برنامه غذایی هفتگی و مصرف اسید چرب امگا-3 به صورت منظم و دائمی، هفته ای یک تا دو بار می توان ریسک خطر را به میزان 50% کاهش داد. این مطلب نتیجه تحقیقات علمی دانشمندان آمریکایی بر روی 8000 نفر از ساکنین جزیره هاوایی در بین 65-45 سالگی معتاد به سیگار بوده است و جالب این است، افرادی که بیش از دو وعده در هفته از ماهی استفاده می کردند، نتایج بهتری هم بدست آورده بودند.

ورزش و مصرف ویتامین ها و کپسول های روغن ماهی هم می توانند ضررها و خطرهای ایجاد شده به دنبال مصرف سیگار را به حداقل ممکن برسانند. توجه داشته باشید که رژیم اشاره شده، در فوق نه تنها برای افراد سیگاری است بلکه برای کسانی که در کنار افراد سیگاری زندگی می کنند و متاسفانه ضررهای دود سیگار به آن ها هم می رسد باید انجام شود.

فراموش نشود که مصرف مشروبات الکلی هم به اندازه سیگار برای بدن صدمه زا است و علاوه بر مشکلات قلب و عروق، مشکلات کبدی جبران ناپذیری ایجاد می کند که منجر به اختلال در ساختن آنزیمهای کبدی و در نهایت کبد چرب و سیروز کبدی می شود که خود می تواند اثرات غیر مستقیم بر روی اعضای مختلف بدن، از جمله قلب و عروق داشته باشد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: