تغذیه :

اصولاً تغذیه دغلط بر روی سلامتی تأثیری منفی دارد. همه می دانند که در گذشته مصرف بالای چربی (خصوصاً چربی های جامد و حیوانی) را عامل اصلی در ایجاد امراض قلبی- عروقی می دانستند. البته امروزه این مسئله رد شده است و دانشمندان معتقدند که خوردن چربی عامل اصلی بیماری های قلبی- عروقی و سکته ها نیست بلکه ترکیبات تشکیل دهنده چربی و یا به عبارتی نوع و نسبت انواع چربی و نه مقدار آن در ابعاد سکته ها و آرتریواسکلروز موثر است. جمله «چربی ها سکته ها را ایجاد می کنند» غلط است و در این جا مهم این است که چربی از چه نوعی است، مایع است یا جامد (اشباع یا غیراشباع)، حاوی کدام یک از اسیدهای چرب امگا-3، امگا -6 یا امگا -9 است و .... .

در همین زمینه DGE « مؤسسه تحقیقات تغذیه کشور آلمان » پیشنهاد کرد که چربی های مورد نیاز بدن که از خارج تأمین می شود  از سه قسمت باید تشکیل شده باشد : چربی حاوی اسیدهای چرب اشباع (جامد)، چربی های حاوی اسید چرب ساده غیراشباع و چربی های حاوی اسیدچرب مرکب غیر اشباع. و از هر کدام از این ها به مقدار یکسان یعنی از هر کدام به میزان یک سوم نیاز روزانه برای داشتن یک تغذیه صحیح باید به بدن برسد.

علم تغذیه بیان می کند که برای داشتن یک رژیم غذایی صحیح و متابولیسم مناسب، باید نیمی از انرژی بدن شما از مصرف کربوهیدرات ها و نیمی دیگر از مصرف پروتئین و چربی تامین شود و در مورد چربی ها هم نسبت ذکر شده رعایت شود. در کشور انگلستان تحقیقات وسیعی روی رژیم بیماران قلبی- عروقی انجام گرفت. شش کلینیک، مسئول اجرای این تحقیقات بودند. در طی این برنامه بیمارانی که سکته قلبی کرده بودند تحت رژیم حاوی اسید چرب اشباع (جامد) به مقدارکم  کلسترول بسیار کم قرار گرفتند. نتیجه جالب اینجاست که در اتمام دوره تحقیقاتی به هیچ تأثیر مثبتی  با رعایت این رژیم در بیماران دست نیافتند و نتوانستند با رعایت رژیم فوق جلوی بروز سکته های جدید و مرگ و میر حاصل از بیماری های قلبی- عروقی را آن طور که فکر می کردند، بگیرند.

هم زمان با آن تحقیقات، در آزمایشات بالینی، با گروهی دیگر، با افزایش چربی غیر اشباع مرکب (امگا-3) در رژیم غذایی بیماران توانستند به نتایج جالبی برسند. به عبارتی مشاهده کردند که افزایش سطح اسید چرب غیراشباع مرکب امگا-3 در رژیم بیماران، موثرتر از کاهش مقدار چربی اشباع (مثل کلسترول) در جلوگیری از بروز سکته ها است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: