دیابت (مرض قند) :

همان طور که همگی می دانید مرض قند ریسک ابتلا به امراض مختلف عروقی خصوصاً اسکلروز عروق قلب را زیاد می کند. کربوهیدرات های غیرپیچیده مثل محصولات آرد سفید، نان شیرینی جات و قند و شکر می بایستی در رژیم این افراد کم شده زیرا این مواد اشاره شده باعث شده باعث تحریک و ریختن انسولین زیاد به خون می شوند و این تحریک مداوم و ریختن انسولین به خون باعث هیپرانسولینمی یا افزایش انسولین خون شده و کم کم سبب آسیب و صدمات به دیواره عروقی و آرتریو اسکلروز می شود. دانشمندان معتقدند که افزایش دائمی و مزمن انسولین خون (hyperinsulinemia- هیپرانسولینمیا) عمر را کوتاه می کند.

در سال 1999 م. جهت مبارزه با سکته های قلبی و مغزی، رژیم مدیترانه ای پیشنهاد شد. زیرا مشاهده شده است کسانی که در اطراف دریای مدیترانه زندگی می کنند، و به مقدار زیاد در رژیم غذایی خود از ماهی (امگا-3) استفاده می کنند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی در آن ها بسیار کمتر از ساکنین مناطق دیگر است. در پی بررسی های انجام شده و مقالات علمی به چاپ رسیده، دیده شده است کسانی که به این رژیم عمل می کنند، ریسک ابتلا به امراض قلبی- عروقی در آن ها به نصف رسیده است و جالب در این است که تاکنون ثابت نشده است که هیچ  دارویی می تواند تا این حد جلوی آرتریواسکلروزیس را بگیرد. در این رژیم سبزیجات تازه، روغن ماهی و ماهی به مقدار زیاد استفاده می شود. هم چنین در بررسی و آنالیز مواد غذایی مردم مدیترانه دیده شده است که مصرف زیتون و روغن زیتون که محتوی اسید چرب امگا-9 می باشد نیز در این افراد زیاد است.

مصرف زیتون و یا روغن زیتون (امگا-9) با ماهی (امگا -3 DHA ، EPA) از نقطه نظر فیزیولوژیکی برای بدن ایده آل است. دیده شده است که نسبت اسید چرب امگا-6 به امگا -3 در کشورهای حوزه مدیترانه بسیار نزدیک تر از نسبت آن در سایر کشورها می باشد. در یک بررسی انجام شده، این نسبت در کشورهای حوالی دریای مدیترانه 5/4 و در سایر کشورها عدد 17 بوده است. و این تعادل در نسبت این دو اسید چرب را مدیون تغذیه ای صحیح با مصرف ماهی و روغن زیتون و سبزیجات تازه و کاهش مصرف چربی های زائد، می باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: