کلسترول :

آنچه مسلم است بدون وجود کلسترول، زندگی غیر ممکن است زیرا حداقل پنج درصد بافت سیستم اعصاب و مغز از کلسترول تشکیل شده است و برای انجام اعمال صحیح سیستم اعصاب و حفظ آناتومی این سیستم، وجود کلسترول لازم می باشد. مقایسه شیر مادر و شیر گاو نشان می دهد که شیر مادر دو برابر شیر گاو حاوی کلسترول است و همین موضوع برای رشد بهتر سلول های مغذی و سیستم اعصاب شیر خوار از طرف خداوند بزرگ نهاده شده است. اهمیت دیگر کلسترول در بدن انسان، نقش آن به عنوان ماده اولیه برای تولید ویتامین D و تولید هورمون های جنسی مردانه و زنانه (استروژن و تستوسترون) و هورمون های استرس (آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول) است.

هم چنین ماده اصلی برای تولید اسیدهای صفراوی، کلسترول می باشد. این اسیدهای صفراوی در کبد ساخته شده و در کیسه صفرا ذخیره می شوند و جهت هضم گوارشی چربی ها بکار می روند. کلسترول هم چنین در ساختمان غشا کلیه سلول های بدن، به خصوص سلول های سیستم اعصاب نیز به کار رفته و روی این اصل در ساختن غشا سلولی نقش مهمی دارد. به عبارتی خداوند متعال هیچ چیزی را بدون حکمت نیافریده است. خداوند بزرگ، کلسترول را در طبیعت برای ادامه حیات و بقا سلامت بشریت ساخته و قرار داده است نه به عنوان دشمن سلامتی برای ما، این ما انسان ها هستیم که با مصرف اشتباه و بیش از حد آن، سلامت خود را به خطر می اندازیم.

البته توجه به این نکته مهم است که کلسترول ماده حیاتی است که رسیدن آن از خارج به بدن ضروری نیست یعنی بدن نیاز ندارد که حتماً این ماده از خارج به بدن وارد شود و خود بدن (کبد) توانایی ساخت کلسترول را دارد ساخته شدن کلسترول در بدن، خود می تواند اهمیت بالای وجود کلسترول و نیاز دائمی آن در بدن را نشان دهد. در حقیقت مقدار کلسترولی که کبد می سازد برای تامین احتیاجات بدن کافی است و هیچ نیازی به دریافت اضافی و از خارج آن وجود ندارد بنابراین افراد خام گیاه خوار که از گیاهان استفاده می کنند، و هیچ ماده حیوانی که حاوی کلسترول باشد مصرف نمی کنند، نباید نگران مقدار کلسترول ضروری برای بدن خود باشند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: