رابطه جنسی یک غریزه طبیعی در وجود انسان‌ها است و از نظر روانشناسی یک ابزار برای نشان دادن روابط عاطفی عمیق بین دو شخص محسوب می‌شود. پس اگر از رابطه جنسی لذتی نمی‌برید، باید علت آن را شناسایی کرده و درجهت رفع آن اقدام کنید. رابطه جنسی به روش‌ها و اشکال مختلفی انجام می‌شود اما معنایی فراتر از آمیزش جنسی دارد؛ با یادگیری روش صحیح رابطه جنسی می‌توانید کیفیت رابطه زناشویی‌تان را ارتقا داده و به اوج لذت برسید.

خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است که برجامعه ارتباط موثر و متقابلی دارد، بطوری که اختلال و یا بقای خانواده اثراتی را متوجه جامعه خواهد کرد؛ از این رو رابطه بین زوجین در جهت تحکیم خانواده از جمله عوامل موثر در حفظ بنیان خانواده محسوب می شود و نقص آن به طور قطع بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بر همین اساس هنگامی که دو شخص با ازدواج؛ موجب شکل گیری رابطه زوجیت می شوند، در طول این رابطه وفاداری زوجین نسبت به یکدیگر، موجب ثبات و آرامش در بین آنان می شود. اساسا در روابطی که اشخاص با هم شریک می شوند انتظار دارند که طرف مقابل آنها از لحاظ جسمی و جنسی وفادار باشد و هنگامی که این تعهد در قالب ازدواج و زندگی مشترک باشد؛ قطعا مسئولیت بیشتری را متوجه اشخاص می کند، بدین سان بی وفایی زوجین نسبت به همدیگر یا به عبارتی خیانت زناشویی از جمله مهمترین چالش های زندگی مشترک محسوب می شود که در روابط بین زن و شوهر تبعات منفی را بوجود می آورد و این امر برای فرزندان حاضر در این خانواده ها نیز به شدت تاثیرگذار است، لذا در پی طلاق قانونی و عاطفی و همچنین قتل های ناموسی که به موجب خیانت زوجین شکل می گیرند، همچنین نرخ قابل توجه اینگونه روابط، لازم است جامعه شناسان به طور خاص و به طور ویژه به این آسیب بپردازند.

چرا فرد به رابطه فرازناشویی رومی آورد؟

انتقام

شخصی که در زندگی زناشویی خود خیانت دیده است، احتمال دارد برای انتقام گرفتن رو به خیانت بیاورد. معمولاً فرد ادعا می کند می خواستم ثابت کنم من هم می توانم در این نوع روابط وارد شوم یا از همسرم انتقام بگیرم و به او نشان دهم که خیانت دیدن چقدر دردناک است.

انحراف جنسی و تنوع طلبی

برخی از افراد دچار انحرافات جنسی، تنوع طلبی و برخی از اختلالات روانی هستند. این باعث می شود که رابطه جنسی در چارچوب زندگی زناشویی برای آنان کافی نباشد و به رابطه خارج از ازدواج روبیاورند. درمان انحراف جنسی و تنوع طلبی دشوار و زمان بر است.

اثبات مردی، توانایی جنسی یا جذابیت جنسی

عده ای برای جلب توجه، جستجوی استقلال، احساس خاص بودن یا ثابت کردن مردانگی و زنانگی خود به سمت این روابط کشیده می شوند. همچنین دیده می شود که زن یا مردی که در میان سالی قرار دارند، به دلیل بحران های مخصوص سن خود، می خواهند به خود و دیگران ثابت کنند من هنوز جوانم و می توانم معشوق داشته باشم.

اختلافات زناشویی

سرد بودن رابطه جنسی در زندگی زناشویی، داشتن اختلاف شدید با همسر، آشیانه خالی (بی میلی زوج به یکدیگر در میانه عمر با ازدواج یا استقلال فرزندان)، و به طور کلی عدم علاقه به همسر باعث می شود که شخص به خیانت روبیاورد. گاهی خیانت به عنوان استراتژی پرهیز از اختلاف به کار می رود. در واقع، زوج نمی توانند مشکلات خود را حل کنند یا حل کردن آن جز با دعوا، اختلاف های طولانی و تلاش طاقت فرسا ممکن نیست. به همین دلیل وارد روابط خارج از ازدواج شده تا ضمن پرهیز از اختلاف با همسر، نیازهای عاطفی و جنسی خود را نیز تأمین کنند.

هیجان

یک دلیل نامتعارف و عجیب برای رابطه فرازناشویی می تواند نیاز به هیجان و پنهان کاری باشد. در واقع، فرد اظهار می کند که از زندگی جنسی مشروع خود به هیجان جنسی دست نیافته است. از این رو، برای تجربه این هیجان به روابط خارج از ازدواج رو آورده است. معمولاً این دلیل توسط افرادی ذکر می شود که زوج جرات ابراز نیازهای جنسی واقعی خود را ندارند و دچار رکود و یکنواختی در رابطه زناشویی شده اند.

دلایل زیر نیز برای رابطه فرازناشویی ذکر می شود، از جمله:

 • نیاز به تائید دیگران به دلیل اعتماد به نفس پایین و کسب خود ارزشمندی از جنس مخالف
 • ازدواج اجباری با همسر
 • تمایل غیرطبیعی به کشف و تجربه جدید
 • میل به انجام کارهای خلاف، ممنوع، پنهان کاری و هیجان منفی

خیانت چه عواقبی برای زندگی زناشویی دارد؟

خیانت زوجین آسیب زیادی به عواطف و حتی عزت نفس افراد می زند. فرد با مشاهده خیانت از سوی همسرش به نحوی دچار کاهش اعتماد به نفس، از دست رفتن حس خود ارزشمندی، تزلزل عاطفی و بی اعتمادی می شود.

برخی از دیگر تبعات رابطه فرازناشویی عبارتند از:

 • مقایسه همسر با معشوق
 • سرد شدن زندگی زناشویی
 • بسته شدن راه های اصلاح زندگی زناشویی
 • از بین رفتن اعتماد بین زوج
 • بی آبرویی و رسوایی
 • از بین رفتن آرامش روانی فرد خائن و ترس از رسوایی یا باج خواهی
 • بیماری های مقاربتی
 • بیماری های روانی

چطور از خیانت همسر جلوگیری کنیم؟

به جز مواردی که ناشی از بیماری های جنسی و انحرافات جنسی است، در بیشتر موارد می توان با راهکارهای زیر مانع از سرد شدن زندگی مشترک شد و همسر را به زندگی دلگرم کرد.

اولویت دادن به همسر

برای داشتن یک زندگی زناشویی لازم است که زوج به یکدیگر توجه کنند و با یکدیگر ارتباط کلامی، عاطفی و جنسی کافی برقرار کنند. از این رو، بهتر از زوج به جای توجه به تلفن همراه یا تلویزیون، هر روز زمانی را به گفتگوی صمیمانه با یکدیگر اختصاص دهند.

مشخص کردن قوانین، مرزهای ارتباط و تعریف خیانت

همان طور که گفتیم تعریف رابطه فرازناشویی ممکن است از نظر هر کس متفاوت باشد. برای زوج باید مشخص باشد که کدام رفتار خیانت تلقی می شود و کدام رفتار منعی ندارد. برای مثال برخی از افراد معتقدند شوخی با جنس مخالف ایرادی ندارد، درحالی که برخی دیگر آن را خیانت می دانند. مشخص کردن مرز روابط با دیگران و انتظارات شما از همسرتان مانع از شکل گیری اختلافات بیشتر در آینده می شود.

صداقت، همدلی و همراهی

لازمه داشتن یک زندگی زناشویی بالنده و سالم این است که زوج بتوانند با یکدیگر به طور سالم گفتگو کنند، از افکار یکدیگر باخبر شوند و برای رسیدن به اهداف مشترک از خود همدلی و همراهی نشان دهند تا نیازهای آنان در این زندگی برآورده شود.

داشتن شور جنسی

رابطه جنسی نباید به سلاحی برای رسیدن به خواسته ها در زندگی مشترک و فشار وارد کردن به همسر تبدیل شود. زندگی جنسی شاداب مانع از رو آوردن فرد به رابطه فرازناشویی می شود. نیازهای همسرتان را بشناسید و تلاش کنید آنها را برآورده کنید. با تغییر شکل رابطه زناشویی، محل آن، پوزیشن ها و غیره سعی در جذاب کردن رابطه زناشویی داشته باشید.

پرهیز از خیانت به همسر

ارتباط بیش از حد با جنس مخالف، تنها ماندن با جنس مخالف، شوخی، شرکت در مجالس بدون همسر، چت کردن با جنس مخالف و رفتارهایی از این قبیل شما را در معرض خیانت به همسر قرار می دهد. با پرهیز از این موقعیت ها زندگی زناشویی خود را سالم نگه دارید.

دوری از خائنان

دوستان و اطرافیان در طرز فکر و رفتار ما تأثیر دارند. فردی که خود به شکل آزاد وارد رابطه فرازناشویی می شود و آن را مجاز می داند، می تواند شما را نیز متقاعد به انجام چنین کاری کند.

مشاوره

مشاوره زوج درمانی تنها برای کسانی نیست که دچار مشکل در رابطه خود شده اند. این جلسات می توانند به شما کمک کنند که رابطه خود را ارزیابی کنید و ارتباط بهتری با همسر خود داشته باشید. به جای آنکه صبر کنید تا مشکلی پیش بیاید، هر از گاهی به مشاور مراجعه کنید تا از بروز مشکل در زندگی خود پیشگیری کنید.

راهکارهای زیر را نیز برای جلوگیری از خیانت همسر فراموش نکنید:

 • یکدیگر را هر روز لمس کنید.
 • حداقل یک شب در ماه با هم یک شب عاشقانه بسازید.
 • زندگی مشترک باید بر اساس علایق و سلیقه دونفره باشد.
 • با هم رابطه دوستانه داشته باشید و سرگرمی های جالبی ایجاد کنید.
 • اجازه ندهید رابطه شما دچار التهاب شود و ناراحتی های شما ماندگار شوند. راهکارهای حل تعارض در رابطه را یاد بگیرید.
 • در مورد وقایع روز، برنامه ها و احساسات شخصیتان با همسرتان صحبت کنید. حرف زدن در مورد چیزهای کوچک نیز مهم است.
 • از یکدیگر حمایت کنید.
 • به یکدیگر احترام بگذارید.
 • همیشه سعی کنید ناراحتی ها را سریع حل و فصل کنید. عذرخواهی کردن راه حل خوبی برای ترمیم رابطه است.

در برابر خیانت همسر چه واکنشی باید نشان دهیم؟

خشم، پرخاشگری و حتی جدایی اولین واکنش هایی هستند که معمولاً دیده می شوند. با این حال، تصمیم گیری در زمان خشم همیشه با ریسک اشتباه کردن و پشیمانی همراه است.

خونسردی خود را کاملاً حفظ کنید و تلاش کنید که کلمات مناسب برای سخن گفتن درباره این موضوع دردناک بیابید. حرف زدن در این مورد ساده نیست، اما کاری است که باید انجام دهید. حرف زدن به شما کمک می کند که، به دور از فکر کردن به فرد سوم، دلیل خیانت همسر خود را دریابید. با یافتن علت، حداقل می توانید تا حدی در مورد ماندن یا جدایی، امکان بازسازی رابطه یا تمام شدن آن تصمیم گیری کنید.

انجام دادن کارهای زیر پس از کشف رابطه فرازناشویی همسر اشتباه است و باعث پیچیده تر شدن شرایط می شود:

 • افشا کردن این اتفاق خارج از زندگی زناشویی و در میان گذاشتن با والدین یا دوستان
 • سرزنش، تحقیر و تخریب شخصیت خودتان
 • کنجکاوی در مورد جزئیات رابطه همسرتان با معشوق
 • پرخاشگری و حمله به فرد سوم
 • مقابله به مثل و خیانت کردن برای تلافی

اینکه می خواهید به زندگی زناشویی خود ادامه دهید یا می خواهید جدا شوید، تصمیمی است که به شرایط و دیدگاه شما بستگی دارد. برای تصمیم گیری در این مورد، باید موارد متعددی را در نظر بگیرید تا در آینده از تصمیم خود پشیمان نشوید:

 • آیا می توانید زندگی بدون همسرتان را تصور کنید؟
 • می توانید بدون او زندگی خود را اداره کنید؟
 • آیا ممکن است همسرتان دوباره به شما خیانت کند؟
 • آیا دچار تنوع طلبی است و خیانت به بخشی از شخصیت او بدل شده است؟
 • آیا رفتار شما بخشی از دلیل خیانت او بوده است؟
 • چه راه هایی برای ترمیم رابطه، جلوگیری از تکرار خیانت و جلب اعتماد شما باقی مانده است؟
 • آیا خیانت او را می توانید فراموش کنید و از اول شروع کنید؟

معمولاً به تنهایی نمی توانید به همه این سؤالات پاسخ دهید و تصمیم گیری کنید. یک مشاور می تواند به شما در این مورد کمک کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: