تعداد نزدیکی در هفته یا ماه، چیزی نیست که بتوان آن را به طور مشخص بیان کرد. اما بر اساس تحقیقات، یک میانگین طبیعی برای تعداد رابطه جنسی در سال وجود دارد. بر این اساس، در سن 18 تا 29 سالگی، میانگین نزدیکی حدود 112 بار در سال، یعنی 2 بار در هفته است. در سن 30 تا 39 سالگی، 86 بار در سال یعنی حدودا ماهی 6-7 بار و در سن 40 تا 49 سالگی، به میزان 69 بار در سال (یعنی نصف جوانان 18تا29 سال) می رسد. بنابراین عملکرد جنسی طبیعی در زنان و مردان در سنین و نژادهای مختلف، تفاوت دارد. همچنین ممکن است عواملی همچون افسردگی نیز بر تعداد دفعات نزدیکی تاثیر بگذارد

این میانگین ممکن است در سه دوره بخصوص تغییر کند. معمولا در اوایل ازدواج، تعداد دفعات نزدیکی افزایش پیدا می کند. همچنین در دوره بارداری و بعد از زایمان اغلب از میزان رابطه جنسی کاسته شده و این مسئله موضوع نگران کننده ای نیست.

عوامل موثر در تمایل جنسی:

سن و سلامتی نقش مهمی در مشخص کردن تعداد نرمال رابطه زناشویی دارد. هر چه سن بالاتر می رود، مشکلات جنسی بیشتر می شود و روی تعداد نرمال رابطه زناشویی اثر می گذارند مانند ناتوانی جنسی، فقدان علاقه به رابطه جنسی، ناتوانی در نعوذ، اضطراب در مورد عملکرد جنسی و اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی.

کاملا ممکن است که حتی در دهه 80 عمرتان هم رابطه جنسی داشته باشید. به خصوص به لطف داروی های تحریک کننده میل جنسی، حدود 40 درصد از افراد مسن بالاتر از 70 سال هم با شریک زندگی خود رابطه جنسی برقرار می کنند.

چالش های رابطه جنسی سالم و طبیعی:

به جز تعداد محدودی، بقیه به رابطه جنسی تمایل دارند و نداشتن رابطه جنسی باعث دوری از همسر یا حتی جستجوی آن در جای دیگری می شود.

اما گاهی داشتن زندگی جنسی فعال به دلیل شرایط جسمی یا روانی سخت یا حتی غیر ممکن می شود. مسائلی مانند بارداری، زایمان، وجود مشغله های روحی و مالی، درگیر شدن در مشکلات خانوادگی باعث کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی می شود که یک زوج معمولا داشته اند. چیزی که در این رابطه باید به آن توجه داشت این است که این کاهش در اکثر مواقع موقت است و با برطرف شدن عامل روانی و جسمی، زوج به تعداد نرمال رابطه زناشویی می رسند.

زوج هایی که دارای رابطه محکم و سالمی هستند می دانند که زمانی که نمی توانند طبق معمول رابطه جنسی داشته باشند، فکر کردن به روش های غیر جنسی برای حفظ صمیمیت بسیار ارزشمند است و به همان اندازه می تواند به سلامت رابطه آنها کمک کند.

تعداد نرمال رابطه زناشویی با گذشت زمان به تدریج تغییر می کند. اما بدین معنی نیست که در سراشیبی یک تپه قرار گرفته باشید. اگر به این فکر می کنید که آیا می شود شور و شوق اولین رابطه را پس از سال ها حفظ کرد، باید بگوییم بله! حتی می توانید به کیفیت بهتر و بالاتری برسید.

اهمیت کیفیت نسبت به کمیت در رابطه زناشویی:

به جای فکر کردن به تعداد نرمال رابطه زناشویی و کمیت آن، کیفیت رابطه جنسی آن چیزی است که باید به آن فکر کنید. رضایت مردان از جنبه جسمی رابطه زناشویی حاصل می شود و رضایت زنان از جنبه عاطفی این رابطه به دست می آید.

مهم ترین چیزی که در رابطه با تعداد نرمال رابطه زناشویی وجود دارد این است که با شریک زندگی خود حرف بزنید و ارتباط خود را حفظ کنید. اجازه دهید همسرتان به صورت باز و راحت در مورد تمایلات جنسی اش حرف بزند. اگر مایل به داشتن رابطه جنسی بیشتری هستید یا کیفیت بالاتری را خواهان هستید، به همسرتان اطلاع دهید. این برای دور نگه داشتن رابطه از خطر اهمیت دارد.

بهترین عضو جنسی در سرتان قرار دارد. با گوش کردن و حرف زدن می توانید ارتباط عاطفی بهتری با همسرتان داشته باشید و از نیازها و خواسته های جنسی و غیر جنسی او باخبر شوید. هر روز ساعتی را به حرف زدن و تعامل با همسرتان اختصاص دهید و گرمای زندگی خود را حفظ کنید.

مدیریت استرس نیز در زندگی اهمیت دارد. همان طور که گفته شد استرس مالی و خانوادگی در زندگی نقش مهمی در کاهش دفعات برقراری رابطه جنسی دارد. با یادگیری مهارت های مدیریت استرس و نیز همدلی و همکاری با همسرتان می توانید تا حد زیادی از کاهش میل جنسی در زندگی مشترک جلوگیری کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: