رابطه جنسی یک غریزه طبیعی در وجود انسان‌ها است و از نظر روانشناسی یک ابزار برای نشان دادن روابط عاطفی عمیق بین دو شخص محسوب می‌شود. پس اگر از رابطه جنسی لذتی نمی‌برید، باید علت آن را شناسایی کرده و درجهت رفع آن اقدام کنید. رابطه جنسی به روش‌ها و اشکال مختلفی انجام می‌شود اما معنایی فراتر از آمیزش جنسی دارد؛ با یادگیری روش صحیح رابطه جنسی می‌توانید کیفیت رابطه زناشویی‌تان را ارتقا داده و به اوج لذت برسید.

غم و اندوه پس از آمیزش احساسی افسردگی و کسالتی است که ممکن است پس از آمیزش جنسی پدیدار گردد. این حالتی مشترک بین بعضی زنان و مردان است بسیاری از افرادی که دارای PCT یا غم و اندوه پس از ارگاسم می باشند ممکن است دو یا چهار ساعت بعد از انزال یک حالت استرس و تنش شدید یا نیمه شدید از خودشان نشان دهندبه این حالت اندوه، افسردگی پس از رابطه جنسی گفته می شود.

علا ئم افسردگی بعد از رابطه جنسی

علائم اولیه شامل احساس افسردگی می شود؛ یک واکنش هیجانی منفی که به دنبال ارگاسم ایجاد شده و هیچ دلیل خاصی نمی توان برای این حس بد و ناخوشایند پیدا کرد. ممکن است این حس تا چند روز بعد از رابطه جنسی نیز ادامه داشته باشد.

علت افسردگی بعد از رابطه جنسی

هر چند طبق تحقیقات به نظر می رسد بیشتر زنها دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی می شوند، اما واقعیت این است که مردها نیز دچار چنین حالتی می شوند. دلایل واقعی هنوز شناخته شده نیستند. اما به نظر می رسد فرارسان های عصبی در ناحیه ای از مغز که مسئول تاثیر احساس خوب است، آنطوری که انتظار می رود، عملکرد طبیعی ندارند. سابقه ی مورد تجاوز قرار گرفتن در دوران کودکی ممکن است در برانگیختن این احساسات منفی نقش داشته باشند و خاطرات بد گذشته را یادآوری کنند.

به گفته ی سرپرست تحقیقات اگر قرار باشد چیزهایی را که در مورد افسردگی پس از رابطه جنسی در زنان می دانیم ملاک قرار دهیم، باید یک مدل زیستی – روانی – اجتماعی را فرض کنیم، چون طیفی از فاکتورها این میان وجود دارند که شامل زمینه ی ژنتیکی، فاکتورهای هورمونی احتمالی و پتانسیل آنها و فاکتورهای روانی – اجتماعی می شوند که ما هنوز آنها را نمی شناسیم.

آیا این احساس ارتباطی با زندگی جنسی یا شریک جنسی تان دارد؟

به نظر نمی رسد چنین ارتباطی وجود داشته باشد اما گاهی مسئله، پیچیده تر از این حرفهاست. این واقعیت که شما بعد ازرابطه جنسی احساس افسردگی و اندوه می کنید نمی تواند ارتباط مستقیمی با احساس شما نسبت به شریک جنسی تان داشته باشد، مگر اینکه بتوانید دلایل خاصی را مرتبط با شریک جنسی تان پیدا کنید که در آن زمان باعث احساس ناراحتی شما شده باشد.

احساس ناخوشایند بعد از ارضای جنسی، فراتر از صرفا ناامیدی و دردناک تر از احساس خجالت و شرمندگی است. این مشکل یک بیماریست که نیاز به مداخلات درمانی دارد.

در مورد این مشکل چگونه با همسرم حرف بزنم؟

درست مانند هر مشکل دیگری در رابطه جنسی باید همسرتان را در جریان قرار دهید. اگر او بعد از رابطه جنسی، افسرده و غمگین ببیند فورا تصور می کند در رابطه ی جنسی با او مشکلی دارید، از او راضی نیستید و یا او به قدر کافی برای تان خوب نیست. حتی اگر سعی کنید احساس منفی تان را پنهان کنید او باز هم ناراحتی شما را می بیند و پیش خودش قضاوت هایی خواهد کرد. همه ی اینها منجر به اختلاف شده و شرایط را بدتر می کند.

پس با همسرتان در مورد احساس تان حرف بزنید و به او این اطمینان را بدهید که احساس بد شما هیچ ارتباطی با کیفیت رابطه جنسی تان و احساس شما نسبت به او ندارد. از او بخواهید از شما حمایت کند و با هم به یک سکسولوژیست مراجعه کنید تا او در بیرون آمدن از این شرایط کمک تان کند.

اگر همسرم من را درک نکرد چطور؟

شرایط خیلی سختی خواهد بود اگر همسر نتواند یا نخواهد موقعیت را درک کند. درک کردن یا درک نکردن همسرتان می تواند به مسائل روحی و عاطفی بین شما و بلوغ هیجانی او ارتباط داشته باشد. اگر همسرتان تمایلی به همدلی و درک مشکل شما نداشته باشد، رابطه تان به خطر خواهد افتاد چون درک و حمایتی وجود نخواهد داشت.

افسردگی بعد از رابطه جنسی این پتانسیل را دارد که نه تنها موجب استرس خود ِ فرد بلکه باعث رنج و ناراحتی همسرش نیز بشود. زیرا بوسه، نوازش و گفتگو بعد از رابطه جنسی برای تقویت صمیمیت و ایجاد پیوند عاطفی ضروری اند.

حس منفی این مشکل این پتانسیل را دارد که پروسه های مهم رابطه زناشویی را مختل کرده و موجب اختلاف های گسترده در درون رابطه شود.

خوشبختانه مطالعه ی دیگری در سال 2015 روی زنان دچار مشکل افسردگی بعد از رابطه جنسی انجام شد دریافت هیچ ارتباطی میان افسردگی بعد از رابطه جنسی و میزان صمیمیت در رابطه شان وجود نداشته است.

برای این احساس ناخوشایندم چه می توانم بکنم؟

این مشکلی نیست که اگر کاری نکنید، خود به خود و به مرور زمان برطرف شود. نادیده گرفتن علائم حتی می تواند مشکل را بدتر نیز بکند، زیرا منجر به اضطراب پیش از دخول و نگرانی بابت هیجانات احتمالی بعد از آن خواهد شد.

به یک متخصص سلامت جنسی مراجعه کنید تا اگر نیاز به دارو داشتید بتواند برای اختلال خلقی تان دارو تجویز کند. همچنین مهم است که در کنار دارو درمانی، تحت مشاوره هم قرار بگیرید زیرا خود دارو می تواند عوارض جانبی داشته باشد که عمل مقاربت تان را با مشکل روبرو کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: