در زیر فهرست برخی از مواد و اجزای مضر در تعدادی از محصولات آمده است:

شامپو بدن ، شامپوی سر ، پاک کننده های صورت و خمیر دندان ها: (سولفات لوریل سدیم ، نوعی پاک کننده شیمیایی تند و خطرناک).

رژ لب: برخی مارک های رژ لب حاوی سرب می باشند که باعث تجمع مواد سمی در آن می شوند.

شامپو بدن ، شامپوی سر ، نرم کننده ، کرم چشم ، دئودرانت و مرطوب کننده های صورت و بدن (پارابن ها شامل متیل پارابن و پروپلی پارابن و غیره که به نحوی ایجاد سرطان سینه می کنند). لاک ناخن: فرمالدهید ، که نوعی ماده سرطان زای شناخته شده است.

خمیر دندان: فلوراید که برای عملکرد غده تیروئید مضر است و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

رژ لب: برخی رژ لب ها حاوی فلزات سنگین سمی هستند ؛ مثلا سرب از فلزات سرطان زایی است که در تعداد بسیار کمی از رژ لب ها که جزو رژ لب های غیر استاندارد و تقلبی هستند ، وجود دارد و به سیستم عصبی ، کلیه ، استخوان ، قلب و خون آسیب می رساند و بیشترین خطر آن نیز متوجه زنان باردار است.

شوینده های آنتی باکتریال: برخی از محصول های شوینده آنتی باکتریال حاوی مواد رنگی و ترکیباتی هستند که می توانند فرمالدئید آزاد کنند که ماده ای سرطان زا است. اتر گلیکول ، سرب ، جیوه ، پارافین ، پروپیل ، وازلین ، فتالات و تولوئن نیز از ترکیب های مسمومیت زای موجود در شوینده ها هستند. اگر این مواد به مدت طولانی مصرف شوند ، می توانند سرطان زا باشند. فتالات ها و پارافین از طریق پوست جذب می شوند و یکی از عوامل محرک ابتلا به سرطان پستان هستند. وازلین موجود در برخی شوینده ها هم نوعی روغن معدنی است که در اگانیسم ذخیره می شوند و قابل تجزیه نیست و می تواند به کبد آسیب برساند.

شامپو و ژل حمام: اتانول از عناصر موجود در برخی شامپوهاست که می توانند باعث بروز سرطان مغز استخوان ، دهان و زبان شود. فتول نیز ترکیبی شیمیایی است که قدرت مسمومیت زایی بالایی دارد و می تواند در برخی شرایط باعث ایست تنفسی و قلبی شود. رنگ مو: برخی رنگ موها حاوی حلال های صنعتی به نام دی اتانول آمین یا DEA هستند که می توانند باعث بروز مشکل های پوستی شوند. این مواد همچنین محرک شکل گیری ترکیبی سرطان زا به نام نیتروزامین هستند که عامل مشکلات کبد ، کلیه و پانکراس است. برخی دیگر از رنگ ها هم حاوی فرمالدئید هستند که از استنشاق بوی آن هم سرطان زا است. سرب نیز از جمله فلزات سنگین سمی و سرطان زای موجود در رنگ موهای صنعتی است.

خمیر ریش: برخی خمیرهای ریش حاوی پینن هستند ؛ یک ترکیب شیمیایی که در دراز مدت به سیستم ایمنی آسیب می رساند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: