خط چشم: در برخی از خط چشم ها مولکولی به نام پالمیتات آسکوربیل وجود دارد. این ترکیب شیمیایی سرطان زا و عامل جهش ژنی است.

سایه چشم: برخی از سایه ها حاوی اکسید آهن هستند که ترکیبی سرطان آور و جهش زاست.

فیکساتور و تافت مو: گاهی در برخی تافت های مو پلی و ینیل پیرولیدن ، مقادیر بالای دی اکسین و پروفیلن گیلکول وجود دارد. این مواد از طریق استنشاق هم می توانند باعث بروز مشکل های کبدی و کلیوی شوند.

کرم پودر: بعضی از کرم پودرها حاوی پروپیلن گیلکول هستند. این عنصر به دستگاه عصبی آسیب می رساند و آلرژن است و می تواند باعث ایجاد حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد و مشکل های کبدی شود. در کرم پودرهای لوله ای نیز مریستات ایزوپروپیل وجود دارد. این ترکیب چرب می تواند عامل بروز (کومدون) باشد. در برخی از کرم پودرها هم مواد نگه دارنده ای از جمله پارافین وجود دارد که آلرژن است و می تواند عامل اختلال های هورمونی باشد و باعث بروز سرطان پستان شود. خمیر دندان و دهان شویه: در بعضی از خمیردندان ها ، رنگ های آلرژن ، ساکارین ، رزورسینول و ترکیب های شیمیایی وجود دارد که می توانند عامل ابتلا به بیماری های خونی و حتی مرگ شوند. مصرف مرتب خمیر دندان های حاوی پارافین هم می تواند باعث بروز بیماری های لثه و لک روی دندان شود. یدوفرم نیز از ترکیب هایی است که در محصول های سفید کننده دندان وجود دارد و به مینای دندان آسیب می رساند. لوسیون بدن: برخی کرم و لوسیون های بدن حاوی روغن های معدنی مشتق از نفت مانند وازلین و پارافین هستند. این مواد در بدن ذخیره می شوند و تجزیه نمی شوند و می توانند به کبد آسیب برسانند.

ریمل: ریمل های موادی دارند که به راحتی به باکتری ها آلوده می شوند و به این ترتیب سلامت چشم را به خطر می اندازند. در ضمن برخی از آن ها حاوی ترکیبات سرطان زاست. برخی ریمل ها حاوی ماده نگهدارنده ای مشتق از بنزن یا جیوه هستند که می تواند باعث آلرژی و حساسیت های پوستی شود. پنتائوریتریتل نیز از فرمالدیید ساخته می شود و سمی است. برخی ریمل ها نیز حاوی کاترینوم 22 هستند که ماده نگهدارنده است و می تواند باعث آلرزژی شود. سولفونات پلی استرین سودیک هم نوعی نونیل فنل است که می تواند عامل پوکی استخوان و سرطان مغز استخوان باشد. ضدآفتاب: برخی کرم ها ، ژل ها شیرپاک کن ها ، اسپری های صورت و ضد آفتاب ها حاوی ترکیب آلرژی زای بنزنی هستند. این ترکیب می تواند لایه محافظ پوست را از بین ببرد و باعث تشکیل رادیکال های آزاد و پیری زودرس پوست شود. برخی کرم های ضد آفتاب نیز حاوی مواد نگهدارنده بوتیل پارافین هستند که مصرف طولانی مدت آن می تواند باعث بروز سرطان پستان در زنان و کاهش تولید اسپرم در مردان شود.

صابون: صابون های کلاسیک ، قدرت پاک کنندگی زیادی دارند اما از آن جا که PH آن ها 9 است ، می توانند لایه چربی روی پوست را از بین ببرند و آن را خشک کنند. این صابون ها همچنین حاوی آمونیوم ، فرمالدیید و فنول هستند که اگر روزانه به طور مرتب مصرف شوند ، سرطان زا خواهند بود.

توجه : بنابراین هنگام خرید رژ لب ، شامپو ، نرک کننده ، خمیر دندان ، لاک ناخن و... به مواد تشکیل دهنده آن توجه داشته باشید که حاوی موارد فوق نباشند.

زیاد هم نگران نشوید

قبل از اینکه نگران شوید ، یادتان باشد تعداد کمی از افراد از مواد آرایشی دچار ناراحتی و مشکلات سلامتی شده اند چون بیشتر مردم خیلی زود متوجه می شوند که برخی محصولات با پوست آن ها سازگاری ندارد. خرید مواد آرایشی ساده تر ، که باعث می شود پولمان را برای تبلیغات دروغین محصولات گران دور نریزیم ، بهترین انتخاب است. مواد آرایشی و بهداشتی ما را پاکیزه تر کرده ، باعث می شود بوی بهتری از ما به مشام برسد و زیباترمان می کنند اما برای زیبایی و سلامتی واقعی ، ریختن پولمان در داخل فروشگاه های لوازم آرایشی چاره کاره نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: