دکلره کردن موها

به عمل از بین بردن رنگ طبیعی مو دکلره (Bleaching) می گویند. این عمل گاهی صرفا برای روشن کردن رنگ مو و بیشتر، زمانیکه رنگی بیش از سه درجه روشنتر از رنگ اصلی موی مورد نظر است انجام می شود. رنگ مو برحسب درجه تیره گی و با روشنی، معمولاً به 10 سطح (Level) طبقه بندی می گردد که تیره ترین رنگ یعنی مشکی با شماره یک و روشن ترین رنگ یعنی بلوند پلاتینه با شماره 10 مشخص می شود.

به عنوان مثال خانمی که رنگ مویش قهوه ای تیره (شماره 3) می باشد. برای دسترسی به رنگ بلوند تیره (شماره 7) با توجه به جدول فوق باید 4 درجه موی خود را روشن کند ( 7 منهای 3=4)

از اینرو عمل دکلره باید بر روی موی او انجام پذیرد زیرا موی او بیش از سه درجه و به عبارت دقیقتر بیش از 3 سطح (Level) روشن می شود. دکلره مو در واقع از بین بردن رنگ مو از طریق اکسایش شیمیایی (Oxidation) رنگدانه های طبیعی مو، موسوم به ملانین (Melanin) است.

این عمل اغلب در حضور اکسید کننده ی معروف (آب اکسیژنه با فرمول شیمیایی H-O-O-H) انجام می گردد. ماده موثره پودر جامد دکلره «پروکساید» می باشد. پروکسایدتر شیمیایی دارای گروه پروکسی (-O-O-) است که پرسولفات S-O-O-S نمونه ای از آن می باشد. این ماده اکسید کننده در اثر تجزیه، تبدیل به آب و یون پرهیدروکسیل (HOO) می گردد. این یون در مرحله ی بعدی به ملکول ملانین حمله کرده و آن را اکسید می کند و در نتیجه ملانین رنگ خود را (که در واقع رنگ طبیعی مو می باشد) از دست می دهد.

در میان سایر روشهای شیمیایی آرایشی مو، دکلره بیشترین آسیب را به مو میرساند از این رو لازم است قبل از آنکه دست به این عمل بزنید تمامی اقدامات پیشگیرانه (Precautions) را رعایت نمایید :

قبل از هر چیز، حساسیت پوستی خود را در نظر بگیرید زیرا در صورت داشتن حساسیت پوستی در موقع دکلره، ناراحتیهای شدیدی ایجاد خواهد شد. همیشه قبل از دکلره کردن آزمون حساسیت موسوم به Patch test آزمون پچ را مطابق دستورالعمل انجام دهید.

در نظر داشته باشید موی ضخیمتر بسیار مشکلتر و در زمان طولانی تری دکلره می شود و از این رو زمان تماس با مواد شیمیایی بیشتر شده و در نتیجه موی ضخیمتر بیشتر در معرض آسیب دیدن با دکلره می باشد. بنابراین برای کاهش این زمان تماس، از روشهایی که باعث تسریع در عملیات دکلره می شوند استفاده نمایید. به طور خلاصه می توان به استفاده از حرارت در زمان دکلره و همچنین استفاده از مواد شیمیایی قلیایی نظیر محلول آمونیاک اشاره نمود. در ماده 8 و 9 حاملگی بهتر است عمل دکلره انجام نگیرد. کسانی که از داروهای اعصاب استفاده می کنند نباید موهای خود را دکلره کنند. از تکرار بیش از حد عمل دکلره خودداری کنید. در دکلره مدت زمان بسیار حایز اهمیت است. مراقب باشید موی شما در اثر زمان تماس طولانی با مواد شیمیایی مخرب آسیب نبیند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: