اگر پوست شما چرب است باید از فراورده های آرایشی بدون چربی که روی آنها جمله ای (Oil-Frec) نوشته شده است ، استفاده کنید. همچنین بهترین نوع آرایش مناسب شما، آرایش یا پرداخت مات و یا نیمه مات می باشد.

برخی افراد از چنین ترکیبات خوششان نمی آید زیرا فرآورده های بدون چربی ، پوشش ضخیمی ایجاد نمی کند. بلکه فقط یک لایه نازک روی پوست باقی می گذارند. در ضمن طول مدت در راه آنها کوتاه است وخیلی وقت ها در گوشه نقایص و ضایعات پوستی تجمع می کنند. همچنین فرصت دستکاری آنها کوتاه است چرا که کمی پس از مالیدن به پوست خشک می شوند.

اولین فراورده ی بدون چربی که به بازار آمد لوسیون های تکانی Shake jotions بود. ترکیب این لوسیون ها شامل پودرهای تانک رنگ شده داخل یک حلال می باشد که قبل از مصرف باید تکان داده شوند تا پودر در داخل حلال معلق گردد. پس از مالیدن روی پوست ، حلال آن تبخیر می شود. و پودر به صورت یک لایه ی نازک روی پوست باقی می ماند .

سرم4این لایه بسیار نازک است و فرصت دستکاری نیز بسیار کوتاه یعنی حدود سی ثانیه می باشد. جهت ایجاد قشر ضخیم تر باشد چند بار روی پوست مالیده شود و گاهی با این وجود معمولا پوشش دلخواه ایجاد نمی شود. دوام این فراورده های آرایشی روی پوست چرب نیز کوتاه یعنی در حدود 1 تا 2 ساعت می باشد و به مدت مواد آرایشی ، بیشتر داخل منافذ پوست جمع می شوند و از کناره ای آنها پاک می شود بدین ترتیب یکنواختی ارایش به هم می خورد.

بعد از مدتی فراورده های جدیدتری تحت عنوان فرآورده های مایع بدون چربی liquid به بازار آمد که قبل از مصرف نیاز به تکان دادن زیاد نیاز نداشت و مثل لوسیون های ترکیب آن از هم جدا نمی شد. این فراورده ها که هنوز هم مرسوم است برحسب میزان پوست ایجاد می کند چند نوع می باشد.

یکی نوع شفاف که پوشش خیلی نازکی ایجاد می کند. شناسایی این نوع به کلمه Transparent و با جمله ای Exuemelyr Sheer روی فراورده ها توجه کنید این نوع برای افرادی که پوست چرب دارند ولی جوش صورت ندارند. جوش های سرسیاه دارند مناسب می باشد.

افرادی که دارای جوش صورت و یا قرمزی صورت هستند باید از فرآورده هایی که پوشش بیشتری ایجاد می کنند وحاجب تر هستند استفاده نمایند. تا این ضایعات معلوم نباشند روی جلد این فراورده ها کلمه ی Transiuoceni و یا جمله Moderaic Comerage به چشم می خورد افرادی که دارای سکار وآثار بجا مانده از جوش به صورت فرورفتگی روی پوست باید از فرآورده هایی که پوشش کامل روی پوست ایجاد می کنند استفاده نمایند

برای این فرآورده های قالبی (کرم پودر) مناسب است اما مشکل این فرآورده ها آن است که آرایش غلیظ می کنند و صورت حالت گریم تئاتر به خود می گیرند.

افرادی که دچار آکنه ی صورت هستند و تحت درمان پزشک،‌محلول های دارویی استفاده می کنند. می توانند این محلول ها را که در پایه ی آب و یا الکل هستند زیر فرآورده های بدون چربی به کار برند.

استفاده از ژل ها یعنی داروهایی که در پایه ی ژل هستند بنزوئیل پراکسید در زیر آرایش،‌کار صحیحی نیست زیرا اولا ژل ها رنگ آرایش را تغییر می دهند. و ثانیا وجود ژل در زیر آرایش نمی گذارد که فراورده های آرایش روی پوست بیفتد در این مورد صحیح آن است که پس از مالیدن ژل صبر کنند تا کاملا خشک و سپس روی آن آرایش نمایند.

پس از مالیدن فرآورده های بدون چربی و یا کم چرب روی پوست بهتر است با انگشت کمی پودر روی آن بمالید. سپس با فرچه و یا قلم مو زیادی پودر را برطرف کنید استفاده از پودر باعث می شود که چربی پوست توسط پودر گرفته شود و در ضمن دوام آرایش بیشتر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: