کاندوم یک پوشش پلاستیکی بسیار نازک است که پس از سخت شدن و ایستادن آلت تناسلی مرد و پیش از ورود به مهبل (آلت تناسلی زنانه) روی عضوجنسی مرد کشیده می شود. از این طریق هنگام انزال مرد مایع منی در داخل غلاف کاندوم ریخته شده و مانع ازتماس اسپرم مرد با ترشح های داخل واژن شده واز رسیدن آن به دهانه رحم جلوگیری می کند. کـانـدوم با ایـجـاد مـانع از بارداری وسرایت بیماریهای منتقله از راه جنسی(stds) جلوگیری می کند. کاندوم را با اسامی دیگری چون (کاپوت)، (عایق پلاستیکی) و ( غلاف) هم می شناسند.

کاندوم به عنوان یک مانع فیزیکی از ورود اسپرم (منی) به دستگاه تناسلی زن، و تماس مستقیم ترشحات بدنی زن و مرد جلوگیری و به این طریق از بارداری و انتقال میکروارگانیسمهای بیماریزا ممانعت بعمل می آورد

اقدامات ضروری بعد از پاره شدن کاندوم در رابطه جنسی

۱) بعد از پارگی کاندوم در اسرع وقت با یک داروساز یا ارائه دهنده خدمات پزشکی ملاقات کنید.

زمان یک ضرورت است برای مواقعی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارید ویا کاندوم تان پارگی داشته است.

بالاترین اثربخشی در ۲۴ ساعت اول بعد از رابطه جنسی است اما قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری می تواند تا ۵ روز پس از رابطه ی جنسی موثر باشد

۲) از دوش مهبل استفاده نکنید.

دوش واژینال نه تنها در جلوگیری از بارداری بی اثراست بلکه به طور کلی توسط پزشکان نیز توصیه نمی شود.

دوش واژینال به تغییر حالت باکتری و مخمر طبیعی دستگاه تناسلی منجر می شود و احتمال عفونت را افزایش می دهد.

۳)بعد از پارگی کاندوم تست حاملگی دهید.

اگر شما رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، شما فقط در معرض خطر بارداری نیستید بلکه ، همچنین در معرض خطربیماری های واگیر مقاربتی خواهید بود. و باید برای انجام تست بارداری و بیماری های مقاربتی به دکتر مراجعه کنید .

تست اچ آی وی معمولا نیازمند دو آزمایش به فاصله شش ماه ازهم است تا از نتیجه آزمایش مطمئن شوید .

۴) از قرص های ضدبارداری طرح B استفاده کنید.

قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری در کانادا و ایالات متحده امریکا موجود است که مانع از تخمک گذاری و باروری میگردد .البته اگر ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده استفاده گردد.

هورمون موجود در طرح B پروژسترون، یا لوونورژسترول نامیده می شود.

قرص های طرح B در اکثر داروخانه ها و یا در مراکز ارائه دهنده خدمات پزشکی در دسترس است. شما برای طرح B به نسخه نیازی ندارید و معمولا تحت پوشش طرح های بیمه پزشکی نیستند.

۵) از دکتر خود ELLA بخواهید .

Ella یک قرص مصنوعی است که از (- acetate ulipristal) ساخته شده است که همانند طرح B بسیار موثراست اما می تواند تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی موثر واقع شود. به همین دلیل، کمی یشتر احتمال دارد که نسبت به طرح B در جلوگیری از بارداری موثر واقع شود.

ELLA نیازمند نسخه از طرف ارائه دهنده خدمات پزشکی است.

ELLA خطر بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده را تاحدود ۷۵٪ کاهش می دهد.

هیچ مدرکی در حال حاضر وجود ندارد دال براینکه ELLA باعث سقط جنین شده باشد. “قرص سقط کننده جنین” (mifepristone و یا RU-486) فقط با نسخه پزشک در دسترس است. در حالی که هر دو دارو با پروژسترون در ارتباط است، عمکرد آنها بسیار متفاوت است. دوز در ELLA به اندازه کافی بالا نیست که سبب سقط جنین شود.

۶)قرص ها را با نامشان بخواهید.

در غیر این صورت داروساز و یا ارائه دهنده خدمات پزشکی نمی داند که شما دقیقا دنبال چه دارویی هستید.

اگر یک متخصص حرفه ای به شما کمک کند و شما فقط بگویید که به قرص “پیشگیری از بارداری،” نیاز دارید او ممکن است فکرکند شما منظورتان قرص های ضد بارداری معمولی است. نیازتان را به همراه ویژگی های مشخص ذکر کنید تا از آنچه شما لازم دارید اطمینان حاصل شود.

۷) از قرص های جلوگیری از بارداری طبیعی استفاده کنید.

برخی قرص های ضد بارداری ترکیبی در پیشگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مورد استفاده قرار میگیرند.

مطمئن شوید که شما در حال انتخاب یک داروی ضد بارداری خوراکی منظم و معمولی هستید که که اثر کرد خود را در جلوگیری از بارداری نشان داده است. اگر مطمئن نیستید با دکتر یا داروساز خود گفتگوکنید .

اگر داروها در دوز مناسب گرفته شوند، قرص های ضد بارداری خطر بارداری را بعد از رابطه جنسی محافظت نشده تا ۷۵٪. کاهش می دهند.اگرچه این قضیه به نوع قرص خوراکی ضد بارداری بستگی دارد .

۸) DUI مسی (paragard) را در نظر بگیرید.

وسیله داخل رحمی مسی (با نام مستعار DUI) یک شکل بسیار موثر برای پیشگیری از بارداری اضطراری است که تا بیش از ۹۹ ٪ خطر حاملگی را کاهش می دهد البته اگر ظرف ۵ روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده وارد بدن شود. با این حال، بسیاری از دفاتر آی یو دی را به طور آماده ندارند و باید آنها را از قبل سفارش داد، به دلیل اینکه استفاده از آنها به عنوان پیشگیری از بارداری های اضطراری در چهارچوب های زمانی به طور مناسب مشکل است.

طرز کار DUI های مسی به نحوی است که سبب افزایش مخاط دهانه رحم و دفع اسپرم می شود. عوارض جانبی ممکن است شامل دل درد و خونریزی های میان دوره ای باشد.

هورمون ها بر اساس آی یو دی (مانندMirena ) به عنوان ضد بارداری اضطراری کار نمی کند اما آنها گزینه ای عالی برای کنترل تولد به طرز پیشگیرانه خواهند بود.

DUI ها به راحتی می توانند توسط یک متخصص حرفه ای در مطب دکتر یا کلینیک جایگذاری شوند. دیگر لازم نیست به بیمارستان مراجعه کنید.

داشتن DUI مسی به عنوان یک روش کنترل بارداری منظم میتواند موثر باشد و اگر تا ۱۰ سال در محل جایگذاری شده بمانند دارایسودهای فراوانی است. با این حال، ممکن است گران باشند،به طوری که ممکن است به عنوان اولین گزینه ، انتخاب مناسبی نباشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: