در گذشته، خیانت شامل مواردی مانند جلسات مخفیانه، دروغ در مورد “سفرهای کاری”، بهانه های ناخوشایند در مورد رایحه عطر روی پیراهن لباس بود. اما اکنون با دسترسی آسان به اینترنت و فضای مجازی، ممکن است فرد به صورت آنلاین با شخصی غیر از شریک زندگی خودش در ارتباط باشد. اما برخی افراد معتقدند چون در فضای مجازی، با طرف مقابل رابطه فیزیکی و جسمی ندارند، پس خیانت محسوب نمی شود.

واقعیت این است که خیانت آنلاین در فضای مجازی، هم نوعی خیانت است.

براساس وب سایت انجمن روانشناسی آمریکا، “مطالعات متعددی نشان داده است که در خیانت های مجازی حتی در صورت عدم تماس حضوری و جنسی، روابط های آنلاین می تواند ویران کننده باشند. روابط های مجازی احساس ناامنی، عصبانیت و حسادت فرد را تحریک کند.”

تکنولوژی به صورت مثبت و منفی در زندگی انسان تأثیر داشته است. از طرفی امکان نزدیک تر کردن رابطه های از راه دور را فراهم کرده است. بنابراین، سکس چت برای کسانی که به دلیل مهاجرت یا اشتغال در شهر دیگری از همسر خود دور هستند، می تواند روش مثبتی جهت ارضای جنسی باشد.

اما برای دسته ای دیگر، با وجود نزدیکی جسمی به همسر؛ رابطه جنسی مجازی روشی برای خیانت پنهان و بی دردسر است. در نظر برخی از آنان، این شکل از برقراری رابطه جنسی خیانت محسوب نمی شود، چراکه شامل رابطه جسمی و واقعی نمی شود. اما نباید فراموش کرد که خیانت اشکال مختلفی دارد که سکس کردن به صورت چت نیز از امثال آن به شمار می رود.

عده دیگری از افراد نیز از رابطه جنسی مجازی به این دلیل استفاده می کنند که هیچ گونه ارتباطی با جنس مخالف خود ندارند و نمی توانند یک رابطه حضوری را ایجاد کنند. این دسته از افراد ممکن است دچار اعتمادبه نفس پایین، مشکلات جسمی، ترس از جنس مخالف، محدودیت های اجتماعی و فردی و ناتوانی در برقراری ارتباط اجتماعی باشند.

دسته دیگری نیز از آن به عنوان یک تفریح و نوعی تنوع یاد می کنند. فرار از عواقب قانونی، سهولت دسترسی، قیمت پایین تر، و نبود مسئولیت در این نوع از رابطه از دیگر دلایل استفاده از سکس چت است.

آیا سکس چت مضر است؟

صرف برقراری رابطه جنسی مجازی نمی تواند بد باشد. همان طور که پیش از این گفتیم این روش می تواند به کمک زوج هایی بیایید که در رابطه از راه دور قرار دارند یا به دلیل اشتغال و تحصیل در شهر دیگر از همسر خود دور هستند. بنابراین، چت کردن می تواند موجب تخلیه نیازهای جنسی آنان شود و مانع از رو آوردن به خیانت شود.

بنابراین، استفاده از آن به خودی خود نمی تواند بد باشد. این شکل و دلیل استفاده از آن است که می تواند آن را به روشی مضر تبدیل کند.

اگر فرد در اثر رو آوردن به سکس چت دچار مشکلات زیر شود، از آن به پدیده ای منفی یاد می شود:

استفاده از آن به شکل اعتیاد درآمده است و مانع از برقراری رابطه جنسی واقعی می شود.

افراط در آن باعث آسیب به زندگی فردی و اجتماعی شخص شده است.

کمبود اعتمادبه نفس فرد را تشدید کرده و باعث تشدید دوری او از جنس مخالف در دنیای واقعی شده است.

زمینه سوءاستفاده از تصاویر و چت ها را فراهم کرده و موجب شکل گیری اخاذی شده است.

به روشی برای خیانت به همسر تبدیل شده است.

به شکل یک اختلال درآمده است و فرد بدون آن به تحریک نمی رسد.

فرد را از ازدواج بی نیاز کرده یا به اشکال نامطلوب رابطه جنسی مانند سکس ضربدری کشانده است.

کیفیت رابطه جنسی واقعی را کاهش داده و باعث شده فرد تنها از طریق خود ارضایی، اوج لذت جنسی را تجربه کند.

احساس بدبینی نسبت به همسر و سوءظن نسبت به او

اعتیاد به سکس چت چه علائمی دارد؟

برخی افراد در نتیجه تجربه مکرر این نوع سکس مجازی به آن اعتیاد پیدا می کنند و این فعالیت به طور افراطی برای آن ها جایگزین سکس در دنیای واقعی می شود.

این مسئله می تواند علائم روانی مختلفی داشته باشد، از جمله:

ناتوانی در برقراری رابطه سالم با دیگران

تمایل به تنهایی

صرف زمان زیادی در چت روم ها و فروم های مستهجن

ایجاد اختلال در زندگی روزمره و شخصی

صرف هزینه زیاد برای برقراری رابطه جنسی مجازی

برقراری ارتباط با افراد غریبه و تمایل به رابطه جنسی مجازی با آنان فارغ از ظاهر، سواد، شخصیت و …

انتشار تصاویر مستهجن و ارسال فیلم

مشکلات با همسر یا خانواده

احساس اضطراب، ناراحتی و استرس در صورت عدم دسترسی به اینترنت

در صورت مراجعه برای درمان، روانشناس به فرد کمک خواهد کرد تا در مورد اعتیاد خود به سکس چت آگاهی بیشتری به دست بیاورد و با حل این علل بتواند به تدریج از آن فاصله بگیرد. درمان به موقع این اعتیاد از بروز مشکلات جدی دیگر پیشگیری می کند.

آیا سکس چت خیانت به همسر است؟

خیانت در گذشته ساده و مشخص بود. مرد یا زن در غیاب همسر وارد رابطه با فرد دیگری شده و رابطه ای را با او شکل می دادند. اما امروزه همه چیز پیچیده تر (برای خائنان شاید ساده تر) شده است. حتی می توان در حضور همسر و از صدها کیلومتر فاصله نیز خیانت کرد. یکی از اشکال خیانت فرصتی است که اینترنت در اختیار افراد قرار داده است.

از آنجا که تعریف و قواعد خیانت چندان مشخص نیست، در نظر برخی از افراد روابط مجازی خیانت به شمار نمی رود. اما در واقعیت، خیانت مجازی درست به اندازه خیانت واقعی می تواند زندگی یک زوج را تهدید کند و چه بسا بازسازی زندگی پس از یک خیانت مجازی سخت تر باشد.

مهم نیست روش چه باشد، سایبر سکس و خیانت های چتی نیز اعتماد همسر را از بین می برد، موجب سرد شدن رابطه زوج می شود و دوام زندگی مشترک را با مشکل مواجه می کند.

نکته جالب اینجاست که بسیاری از خائنان مجازی ادعا می کنند که به همسر خود علاقه زیادی دارند و صرفاً برای تنوع به این نوع روابط رو آورده اند.

مسئله این است که خیانت در هر شکلی و با هر ابزاری خیانت است. مهم نیست این رابطه به رابطه جنسی واقعی بیانجامد یا خیر، مهم تأثیر منفی آن بر رابطه یک زوج است.

ازاین رو، توصیه می شود که مرزهای مشخصی برای روابط خود داشته باشید. در زندگی مشترک باید قوانین، حد و مرزها و روابط درست و غلط مشخص باشد. در واقع، ممکن است برای یک نفر خیانت تعاریف سخت گیرانه تری نسبت به دیگری داشته باشد.

آنچه شفاف است، این است که هر نوع رابطه پنهانی و ارتباطی که فکر می کنید اگر همسرتان از آن باخبر شود دلخور می شود، مجاز نیست. پنهان کردن این رازها زندگی زوج را به خطر می اندازد.

اگر احساس می کنید زندگی جنسی شما شور و تنوع ندارد و به دلیل نیاز جنسی روبه سایبر سکس آورده اید، مسیر ارتباطی با همسرتان را باز نگه دارید. با او صادقانه در مورد نیازهایتان حرف بزنید. در مورد روش های برطرف کردن نیازهای یکدیگر، سلیقه، روش های برقراری رابطه جنسی و شیوه های تنوع بخشی به آن حرف بزنید.

کمک گرفتن از یک سکس تراپ می تواند به شما کمک کند که ب تفاهم جنسی بیشتری در این زمینه برسید. سکس تراپی شامل برقراری رابطه جنسی مقابل متخصص نمی شود، و ضمن رعایت حریم شخصی افراد، راهکارهایی برای حل اختلالات، انحرافات، مشکلات و اختلافات جنسی ارائه می شود. سکس تراپ می تواند به افرادی که دچار اعتیاد به سایبر سکس شده اند نیز مفید باشد. استفاده از روش های ترک اعتیاد به سکس چت و حساسیت زدایی می تواند برای بیماران مفید باشد.

در عین حال، اگر احساس می کنید اختلافی بین شما و همسرتان وجود دارد که موجب روی آوردن به روابط مجازی شده است، استفاده از زوج درمانی به شما پیشنهاد می شود. در زوج درمانی، درمانگر ضمن بررسی روابط زوج به ارائه راهکارهایی برای بازسازی رابطه و حل اختلاف می پردازد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: