اپیلاسیون با وکس روشی نیمه دائمی برای از بین بردن موهای زائد است که موها را از ریشه بیرون می کشد. رویش مجدد مو پس از اپیلاسیون دو تا شش هفته طول می کشد. سودمندی اپیلاسیون در از بین بردن همزمان موهای زائد ناحیه بزرگی از بدن به اثبات رسیده است، موهای جدا شده پس از رویش مجدد نرم تر و نازک تر از حالتی است که موها با تیغ اصلاح می شود. در روش وکس همان طور که از نام آن مشخص است، موهای زائد با موم یا وکس جدا می شود. وکسی که برای رفع موهای زائد به کار می رود، از ترکیب پارافین یا موم به عنوان پایه به علاوه رزین به عنوان عامل چسبنده، روان کننده هایی مانند روغن های اساسی برای آب رسانی و یا مواد خوشبو کننده تهیه می شود.

عوارض و خطرات جنسی اپیلاسیون ناحیه تناسلی

امروزه بسیاری از خانم ها برای رفع موهای زائد خود به روش هایی مانند اپیلاسیون روی آورده اند. اما انجام اپیلاسیون می تواند سبب ایجاد آزردگی پوست و نفوذ باکتری ها و ویروس ها از محل زخم شدگی بداخل بدن شود و موجب ابتلا به بیماری های خطرناک دیگری گردد.

اپیلاسیون موهای زائد بدن اگر با قوانین و اصول انجام شود، مشکلی به وجود نمی آورد اما اگر دانش فرد انجام دهنده اپیلاسیون کم باشد و طرز استریل کردن وسایل را نداند خطرات جبران ناپذیری به دنبال دارد.

فرد انجام دهنده اپیلاسیون باید دانش کافی درباره طرز انتقال بیماری، روشهای از بین بردن ویروس و باکتری داشته باشد و طرز استریل کردن وسایل، نوع محلولی که باید استفاده شود، روش استریلیزاسیون که برای هر وسیله لازم است، را بلد باشد.

با هر نوع روش اپیلاسیون خطر انتقال بیماری های آمیزشی یا غیر آمیزشی وجود دارد. اپیلاسیون سبب ایجاد خراش در پوست می شود ومیکروارگانیسم ها بخصوص ویروس ها مثل ویروس HIV یا ایدز و ویروس زگیل تناسلی از طریق همین خراش ها وارد پوست می شود.

انجام اپیلاسیون و زدودن موهای زائد ناحیه تناسلی می تواند سبب ابتلا به یک بیماری پوستی بنام مولوسکوم شود که در آن در سرتاسر ناحیه تناسلی ضایعات جلدی ایجاد می شود. ابتلا به بیماری پوستی مولوسکوم خطر ابتلا به یک بیماری آمیزشی دیگر مثل زگیل تناسلی را نیز بالا می برد.

اقدام به اپیلاسیون های مکرر سبب آسیب دیدگی بیشتر پوست شده و هر گونه سائیدگی و از بین رفتن یا زخم شدن پوست ناحیه تناسلی محلی برای ورود باکتری و ویروس ها می باشد و بدن را بیشتر در معرض عفونت های واگیردار قرار می دهد.

اپیلاسیون ناحیه تناسلی در خانه

بسیاری از افراد به علت شرم و حیا و یا هزینه های گزاف، رغبتی به وکس یا اپیلاسیون ناحیه تناسلی خود در مراکز تخصصی ندارند، به همین منظور ما در این قسمت به آموزش وکس ناحیه تناسلی در خانه پرداخته ایم.

اما قبل از هر چیز باید بدانید که این کار اگر به درستی انجام نشود و یا توسط فردی که توانایی آن را ندارد می تواند باعث آسیب دیدن ناحیه تناسلی و عارضه های پوستی و یا حتی خطرآفرین باشد.

اگر بخواهیم بدون پرده و رک و راست صحبت کنیم،باید بگوییم که اولین تجربه ی اپلاسیون با موم یا وکس در ناحیه تناسلی تجربه چندان جالبی نخواهد بود. اما به رعایت اصول و در دفعات بعدی تجربه بهتری از وکس ناحیه تناسلی خواحید داشت.

مراحل وکس ناحیه تناسلی

۱- اجازه دهید مو ها به خوبی رشد کنند:

برای آنکه از نتیجه ی اپیلاسیون راضی باشید بایتسی به اندازه مو ها توجه داشته باشید. مو های ناحیه تناسلی حداقل باید ۴ الی ۵ میلی متر رشد کرده باشند تا هنگام و کس درد کمتری ایجاد شود. دقت داشته باشیم که اگر مو ها خیلی کوتاه و یا بلند باشند این کار به درستی انجام نخواهد شد.

۲- پوست را تمیز و لایه برداری کنید:

قبل ازوکس کردن ناحیه تناسلی بسیار مهم است که شما پوست این قسمت از بدن را از لایه های مرده پاکسازی کنید. دقت داشته باشید که لایه برداری حداقل باید ۲۰ الی ۲۴ ساعت قبل از اپیلاسیون انجام شود تا در این مدت پوست در مقابل التهاب و تحریک مقاوم شده باشد.

۳- حواستان به گرمای وکس باشد:

وکس را تا درجه حرارت مشخص شده گرم کنید و آن را در همین دما نگه دارید. اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوست تان را می سوزاند و همه جا چکه می کند. اگر خیلی سفت یا سرد باشد، به سختی می توانید آن را روی پوست تان بمالید و مو ها را هم نمی گیرد. برای آنکه از حرارت و گرمای وکس مطمئن شوید مقداری از آن را روی دست خود بزنید تا گرمای آن از طریق پوستتان مشخص شود.

۴- جهت درست مو ها را برای وکس کردن انتخاب کنید:

فراموش نکنید که درست مثل آرایشگران حرفه ای وکس را در جهت رویش مو های بدن با کاردک مخصوص بمالید. بعد از این کار پد یا پارچه ای را که برای اپیلاسیون در نظر گرفته اید روی محل قرار دهید.

چند ثانیه با دست به حالت پرسی روی آن ضربه بزنید تا خوب ماده وکس را به خود جذب کند. زمانی که پد به خوبی به وکس چسبیده باشد مو های بیشتری را با خود جدا خواهد کرد. حالاانت های نوار را بگیرید و آن را در خلاف جهت رویش مو ها بکشید. پوست تان را با دست دیگر تان محکم نگه دارید تا مو ها آسان تر کنده شوند.

به همین روال باقی مو ها را نیز اپیلاسیون کنید. یادتان باشد که لازم نیست که هر دفعه مقدار زیادی وکس را روی محل مورد نظر بمالید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

نکات مهم بعد از وکس ناحیه تناسلی

• یکی از بخش های مهم اپیلاسیون مو ها با وکس که اکثر خانم ها به آن اهمیت نمی دهند مرطوب سازی پوست است. کمی روغن بچه را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی پوست تان بمالید تا هر گونه وکسی که روی پوست تان باقی مانده است را پاک کنید.

• بعد از آنکه وکس کردن مو های زائد ناحیه تناسلی و یا بخش های دیگر بدنتان پایان یافت به هیچ وجه لباس تنگ و شلوار جین جذب نپوشید، این اشتباه باعث ایجاد خراش و التهاب خواهد شد چرا که بعد از برداشته شدن مو های زائد تا ساعت ها پوست مستعد ملتهب شدن است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: