رابطه جنسی یک غریزه طبیعی در وجود انسان‌ها است و از نظر روانشناسی یک ابزار برای نشان دادن روابط عاطفی عمیق بین دو شخص محسوب می‌شود. پس اگر از رابطه جنسی لذتی نمی‌برید، باید علت آن را شناسایی کرده و درجهت رفع آن اقدام کنید. رابطه جنسی به روش‌ها و اشکال مختلفی انجام می‌شود اما معنایی فراتر از آمیزش جنسی دارد؛ با یادگیری روش صحیح رابطه جنسی می‌توانید کیفیت رابطه زناشویی‌تان را ارتقا داده و به اوج لذت برسید.

احتلام یا جنب شدن از انواع انزال است و عبارت است از خارج شدن منی از انسان در هنگام خواب.

در مردان سلولهای جنسی همواره ساخته می شوند، این کار توسط سلولهای مخصوصی در بیضه صورت می گیرد. اسپرم ها پس از ایجاد در لوله های مخصوصی در بیضه، بالغ و ذخیره می شوند، منتها ظرفیت این مجاری محدود است. به همین دلیل پس از مدتی محدود این لوله ها پر می شوند و باید تخلیه گردند. در افراد متاهل با رابطه ی جنسی و انزال (خروج منی و اسپرم ها) این مجاری تخلیه می شوند و اسپرم سازی به صورت مستمر صورت می گیرد و با آمیزش توسط فرد تخلیه می شود. ولی در افراد مجرد که فعالیت جنسی ندارند این مجاری پر باقی می مانند و اصولا در برخی شبها در موقع خواب به صورت خود به خود و بدون اراده ی شخص تخلیه می شوند. این پدیده همان احتلام است.

عوامل تاثیر گذار بر جنب شدن در خواب

این اتفاق رخدادی طبیعی است که به شرایط بدنی و جسمی افراد بستگی دارد اما در این میان عوامل مختلفی می تواند به این اتفاق دامن بزند و مقدار و دفعات تکرار آن را کم و زیاد کند.

 • این عوامل می تواند شامل تغذیه، مسائل ژنتیکی، نداشتن روابط جنسی، دیدن خواب ها و صحنه های جنسی در فیلم ها و یا افکار جنسی باشد.
 • قابل ذکر است که غذاهای پرچرب و شیرین می تواند مایع منی را در مردان زیاد کند و توان جنسی افراد را بالا ببرد، این غذاها میزان تولید اسپرم را در افراد افزایش می دهد و آن را در بیضه ها جمع می کند و نهایتاً در شب سرریز می شود و افراد جنب می شوند.
 • افکار جنسی و دیدن فیلم های صحنه دار و یا کلمات جنسی تحریک کننده نیز می تواند سبب ازدیاد شهوت در افراد و افزایش منی در بیضه ها و سپس جنب شدن در خواب به خصوص در افرادی که شریک جنسی ندارند، گردد.
 • طبق آمار این اتفاق بیشتر در افرادی که در طی روز به فکر سکس و روابط جنسی هستند و دارای شریک جنسی نیز نمی باشند، رخ می دهد.
 • داشتن روابط جنسی با زمان بندی مشخص نیز می تواند از جنب شدن در خواب جلوگیری کند، افراد متاهل باید بدانند که نباید میان رابطه های جنسی خود با شریک زندگیشان فاصله طولانی مدت ایجاد کنند زیرا نه تنها ممکن است سبب ایجاد این اتفاق در آنها شود، ممکن است سبب ایجاد بیماری هایی مانند انزال زودرس و دیررس و سرد شدن روابط جنسی نیز بشود.
 • به همین منظور بهتر است اندازه همه این عوامل را به تعادل رساند تا از جنب شدن در خواب جلوگیری شود و یا مقدار آن کاهش یابد، البته همه این عوامل به فعالیت بدنی روزانه و شرایط جسمی افراد نیز بستگی دارد و در افراد مختلف متفاوت می باشد.

راهکارهای جلوگیری از جنب شدن

 • برای جلوگیری از جنب شدن در خواب، بهترین راه این است که ازدواج کنید و انزال را در رابطه جنسی تجربه کنید، گرچه این اتفاق کاملاً خارج از اراده افراد می باشد و در هر سنی رخ می دهد.
 • بهتر است افراد از خوردن غذاهای محرک مانند فلفل و غذاهای پرچرب، تخم مرغ، پیاز و غذاهایی که توان جنسی را بالا می برد در وعده های شام و قبل از خواب خودداری کنند و یا مصرف آن را کاهش دهند.
 • این افراد بهتر است شب ها از انواع سبزیجات و غذاهایی که سبب کاهش میل جنسی می گردد استفاده کنند تا تعداد موارد جنب شدن در خواب را در خود کاهش دهند.
 • آقایان بهتر است بدانند که دیدن فیلم های پورن در هر صورتی در ذهن آنها می ماند و سبب تحریک آنها و دیدن خواب های جنسی می گردد، پس باید از دیدن این فیلم ها خودداری کنند تا از جنب شدن در خواب در امان بمانند.
 • افراد بهتر است قبل از خواب حتماً به دستشویی بروند و در نصف شب نیز به هر طریقی به دستشویی بروند و شکم خود را خالی کنند و فشار را از بیضه ها خارج کنند.
 • این افراد باید از پوشیدن لباس های تنگ و یا استفاده از رواندازهای سنگین خودداری کنند تا کمتر دچار جنب شدن در خواب شوند.
 • افراد متاهل نیز نباید روابط جنسی را با تاخیر برقرار کنند زیرا این کار سبب جمع شدن منی و سرریز شدن آن و جنب شدن در خواب می گردد.
 • بهتر است افراد برای جلوگیری و کم کردن این رخداد قبل از خواب وضو بگیرند و دعایی که در مفاتیح آمده است را بخوانند.
 • ورزش کردن و تخلیه انرژی نیز می تواند از جنب شدن در خواب جلوگیری کند و یا تعداد دفعات آن را در افراد مختلف با سنین متفاوت کاهش دهد.
 • قابل ذکر است که خوردن برخی مواد غذایی مانند شیربادام، انار، کرفس، تخم شنبلیله نیز می تواند از این اتفاق در افراد جلوگیری کند و یا مقدار و تعداد آن را کاهش دهد.

جنب شدن در خواب بیشتر در چه افرادی اتفاق می افتد

 • جنب شدن در خواب اتفاقی نیست که دارای شرایط و زمان مشخصی باشد و ممکن است در افراد متاهل نیز رخ دهد و سن مشخصی ندارد.
 • اما این اتفاق طبق آمار بیشتر در افرادی که تازه به بلوغ رسیده اند و نوجوانان رخ می دهد (یکی از نشانه های رسیدن به بلوغ در آقایان همین جنب شدن در خواب می باشد) و ممکن است به هیچ دلیلی نه به خاطر تغذیه و نه به خاطر فیلم های پورن بلکه به خاطر تغییرات هورمونی و سطح تستوسترون در بدنشان رخ دهد.
 • قابل ذکر است که وقوع این حالت گناه نمی باشد و هیچ مشکل شرعی ندارد و نباید نسبت به وقوع آن مضطرب شوید و یا آن را یک بیماری بدانید، در صورتی که خیلی از خانواده ها چنین تصوراتی دارند در صورتی که وقوع این اتفاق کاملاً از اراده و اختیار افراد خارج است.
 • جنب شدن در خواب یک حالت فیزیولوژیکی در افراد است، گاهی هم برخی افراد آن را یک نعمت داده شده به مردان از طرف خداوند می دانند تا آنها را از ارتکاب به گناه بازدارد و از فشار بر بدن آنها بکاهد.
 • گفتنی است که این اتفاق هیچ ضرری برای افراد ندارد اما باید به دفعات آن توجه کرد تا از حد عرف خارج نشود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: