سرد مزاجی خانمها در روابط جنسی عوامل زیادی دارد که در این مقاله آنها را بررسی خواهیم کرد. باید توجه داشت مدت زمـانـی کافی که زن برای عکس العمل جنسی لازم دارد خیلی طولانی تر است تا مرد، زیرا هم زمان بیشتری لازم است تا تحریک شود و هم زمان بیشتری طول خواهد کشید تا به اوج لذت جنسی برسد. اگر مرد روابط جـنـسـی را فقط وسیله ای برای ارضای امیال بیولوژیکی خود تصور کرده، قبل از نزدیکی برای تحریک هـمـسـر خـود کوشش نکند یا نتواند برای مدتی نعوظ خود را نگاه دارد و زود به اوج لذت جنسی برسد، زن ممکن است کاملا تحریک نشده و قبل از اتمام عمل نزدیکی به اوج لذت جنسی نرسیده باشد. در چنین صورتی عمل مقاربت می تواند برای زن دردناک باشد و تجربه بد از رابطه جنسی در ذهن او باقی بماند.

دلایل سرد شدن زنان و علائم سرد مزاجی زنان متفاوت است. نوسانات هورمونی که در طول سال ها اتفاق می افتد، از مهمترین دلایل سرد مزاجی زنان محسوب می گردد. سرد مزاجی زنان بعد از زایمان، سردی مزاج در بارداری، سرد مزاجی در یائسگی و یا به هنگام بیماری از جمله اختلالات شایع در بین زنان می باشد. همچنین در برخی موارد استفاده از برخی داروها، از دلایل سرد شدن زنان محسوب می شود. درمان سرد مزاجی زنان در بیشتر موارد با اعمال تغییراتی در زندگی و یا استفاده از برخی تکنیک ها حاصل می گردد.

سرد مزاجی در زنان

ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که برای از بین بردن سرد مزاجی در زنان، چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • باید خاطر نشان کرد، سرد مزاجی در زنان درمان مشخصی ندارد. درمان سرد مزاجی زنان با دارو از جمله موضوعات تحقیقی می باشد که در دست بررسی قرار دارد. اما با این حال در برخی شرایط مشورت با پزشک متخصص زنان می تواند به تغییر داروهای مصرفی بیانجامد. تغییر داروهای مصرفی، برای مثال داروهای دیابت و یا داروهای فشار خون ممکن است به درمان سرد مزاجی زنان کمک کند.

دلایل سرد شدن زنان

علل فیزیکی که می تواند از دلایل سرد شدن زنان محسوب شود:

 1. وجود درد در حین رابطه جنسی
 2. برخی بیماری ها مانند آرتریت، سرطان، دیابت، فشار خون بالا، بیماری های عروق کرونری قلب و بیماری های نورولوژیک
 3. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی مخصوصا داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین
 4. شیوه های زندگی مانند استفاده از الکل، داروهای مخدر و سیگار کشیدن
 5. جراحی، انجام جراحی در سینه و یا مسیر تناسلی به نحوی که بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارد
 6. خستگی

تغییرات هورمونی که نیز می تواند از دلایل سرد شدن زنان محسوب شود:

 1. سردی مزاج در یائسگی: افت مقدار استروژن در دوران یائسگی می تواند سبب خشکی واژن و درد هنگام رابطه جنسی شود.
 2. سرد مزاجی در بارداری و شیردهی: تغییرات هورمونی در سردی مزاج در بارداری نقش دارد. به همین نسبت در طول شیردهی نیز تغییرات هورمونی رخ می دهد که در ایجاد سرد مزاجی در شیردهی دخیل است. فشار ناشی از بارداری و استرس های ناشی از مراقبت فرزند نیز از دلایل سرد شدن زنان در این دوران محسوب می شود.

در برخی موارد وجود علائم سرد مزاجی در زنان، ناشی از علل روانی می باشد:

 • مشکلاتی مانند اضطراب و یا افسردگی
 • استرس های اقتصادی یا شغلی
 • کمبود اعتماد به نفس
 • سابقه آزار جنسی

درمان سرد مزاجی زنان

درمان سرد مزاجی زنان، بسته به دلایلی که وجود دارد عبارت است از:

 1. آموزش جنسی و دریافت مشاوره های جنسی
 2. تغییر مصرف برخی داروها همچنین هورمون درمانی

در مواردی که خشکی واژن یا آتروفی واژن از دلایل سرد شدن زنان باشد، استفاده از استروژن می تواند به تخفیف علائم آتروفی واژن کمک کند و به این ترتیب از بین بردن سرد مزاجی زنان یائسه ممکن است با استفاده از استروژن موضعی حاصل گردد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: