پیشگیری از باردار شدن بعد از سکس همان طور که از نامش مشخص است تنها زمانی کاربرد دارد که زوجین از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نکرده اند یا نقصی در روش پیشگیری آنها به وجود آمده باشد و در مقاربت های عادی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

نکته قابل توجه در این روش این است که به هیچ عنوان از بیماری های مقاربتی پیشگیری نمی کند و مصرف میزان بالای هورمون موجود در قرص ها عوارض بسیار ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت. پس تنها در شرایط اوژانسی که چاره ی دیگری وجود ندارد باید تحت نظر یک درمانگر متخصص مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که به صورت خودسرانه از قرص های پیشگیری استفاده کرده اید، با پزشک متخصص صحبت کنید.

2 نوع قرص پیش گیری اضطراری از بارداری وجود دارد :

قرص پیش گیری اضطراری از بارداری را تا 3 روز بعد از برقراری رابطه جنسی میتوانید استفاده کنید. مارکهای مختلف این قرص وجود دارند. قرص را هرچه سریعتر استفاده کنید. ترجیحا در ظرف ۲۴ ساعت پس از آمیزشمحافظت نشده.

قرص پیش گیری اضطراری تا 5 روز بعد از رابطه جنسی میتوانید استفاده کنید.

پیش گیری از بارداری ناخواسته به صورت اورژانسی

شیوه اورژانسی به شیوه ای گویند که زوجین تا ۵ روز بعد از تماس جنسی می توانند اقدام به استفاده از آن جهت پیش گیری از بارداری ناخواسته نمایند. قرص ضد بارداری تنسی یکی از قرص های نام آور در این زمینه است که می توانید با استفاده آن خیال خویش را راحت کنید، این قرص برای اولین بار در شرکت Atipharmed تولید و به بازار عرضه گردیده است.

بعد از یک هفته، چطور میتوان از بارداری پیش گیری کرد

بنابراین فکر می کنید در یک موقعیتی قرار دارید که کنترل تولد شما، در طول آخرین امیزش جنسی شما که تقریباً یک هفته پیش بوده است، کارایی مناسبی نداشته است.

شاید این مورد به دلیل عدم بروز پریود در روزی باشد که انتظار آنرا داشته اید، یا این که تنها در خصوص مراقبت به کار گرفته شده توسط خودتان و همسرتان شک داشته باشید.

نگران نباشید! شما برای توقف بارداری هم چنان زمان دارید.

در صورتی که کم تر از پنج روز از امیزش جنسی شما که نسبت به آن نگران هستید، گذشته شده باشد، شما برای پرهیز از حاملگی میتوانید یک ECP بخورید.

در صورتی که از این رابطه بیش از پنج روز گذشته باشد، امکان دارد که احتیاج باشد از دیگر مورد های دردسترس مربوط به پیش گیری از حاملگی استفاده کنید.

بهترین شیوه برای جلوگیری از بارداری در این مرحله، استفاده از داروهایی میباشد که میتواند برای پایان دادن به یک بارداری اولیه استفاده شود. در اکثر موارد، این داروها به محض از دست دادن یک دوره پریود و تائید شدن بارداری شما مورد استفاده قرار داده می شوند.

نکته امیدوار کننده که وجود دارد عبارت از این است که شما برای تصمیم گیری زمان دارید. با این وجود، باید از آخرین پریود شما کم تر از ۹ هفته بگذرد تا بتوانید از این داروها استفاده کنید.( معمولاً بعضی از داروها در طول هفته هفتم پس از آخرین پریود مورد استفاده قرار داده میشوند ).

سوالی که در این جا مطرح است، عبارت از شیوه محاسبه مقدار روزهای یک بارداری می باشد. معمولاً در ایالات متحده تعداد این روزها، طبق تعداد روزهایی که از آخرین پریود قاعدگی عادی شما گذشته است، محاسبه می شود.

تعداد روزهای بارداری به اینصورت صورتحساب می شود:

یک تاریخ تهیه می کنید. به دنبال روزی میگردید که مربوط به نخستین روز از آخرین پریود قاعدگی شما باشد.

تعداد هفته های کاملی را که از آن روز( مرحله ۱) تا به امروز گذشته است را محاسبه می کنید.

برای مثال، در صورتی که آخرین پریود قاعدگی شما در اول اکتبر شروع شده باشد و امروز ۱ نوامبر باشد، در اینصورت سن بارداری شما ۴ هفته خواهد بود. این بدان معنی است که از نخستین روز مربوط به آخرین پریود طبیعی شما، ۴ هفته گذشته است.

در صورتی که شما در حال بررسی مورد های ممکن برای متوقف کردن یک بارداری باشید، این اطلاعات میتوانند کاملاً موثر باشند.

در صورتی که شک داشته باشید، در مورد بهترین شیوه برای پایان دادن به یک بارداری بر مبنای سن بارداری، همواره با یک ارائه دهنده مراقبت بالینی مشورت کنید.

فواید استفاده ازطریق فوری جلوگیری ازبارداری

- می توان پس از مقاربت از آن استفاده نمود.

- استفاده از آن ها اسان است.

- از قرصهای معمولی جلوگیری از بارداری میتوان استفاده کرد.

- اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند .

- معایب استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری

- دارای عارضه های جانبی مانند تهوع می باشد.

- باید حتماً در طی 72 ساعت پس از مقاربت استفاده شود.

- از بیماریهای عفونی مقاربتی مانند ایدز جلوگیری نمی کند.

- از این شیوه تنها در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید بطور دائمی از آن استفاده کرد.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: