مه شوقیمت مرغ کاهش یافت. قیمت مرغ در حال رسیدن به حد تعادل است. قیمت مرغ 33 تا 34 هزار تومان به فروش می رسد. قیمت مرغ سقوط کرده است.

کاهش قیمت مرغ

قیمت مرغ در بازار با نرخ مصوب در حال رسیدن به تعادل است و فاصله آن به حدود 3 تا 4 هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است.

نرخ جدید مصوب مرغ در کشور  31هزار تومان تعیین شد که  مشاهدات میدانی نیز نشان میدهد که قیمت این محصول در بازار آزاد نیز کاهش یافته است و در محدوده 33 تا 34 هزار تومان به فروش میرسد درحالی که قیمت مرغ در ماه های های گذشته از 40هزار تومان عبور کرده بود.

بر این اساس نرخ مصوب  هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کننده نهایی 31 هزار تومان  در عمده فروشی 29 هزار تومان و هر کیلوگرم مرغ زنده درب مرغ داری 19 هزار تومان تعیین شده است.

به نظر میرسد با افزایش روند توزیع مرغ در بازار حتی فاصله قیمت مصوب با بازار آزاد کمتر شود و این محصول به نرخ مصوب خود به فروش برسد.

طلایی مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام در این ارتباط اظهار داشت: قیمت مصوب مرغ بر اساس تفاهم با تولید کننده ها و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان صورت گرفته است و امیدواریم قیمت ها تا پایان سال بازار مرغ از ثبات لازم برخواردار باشد.

وی افزود: اکنون هیچ محدودیتی برای عرضه مرغ در کشور وجود ندارد و نیاز بخش های مختلف نظیر بیمارستان ها، ادارات،اصناف  و مصارف کلان به طور کامل  توسط شرکت پشتیبانی امور دام تامین میشود.

 

کاهش قدرت خرید مردم قیمت مرغ را ارزان کرد

کاهش قدرت خرید مرغ را ارزان کرد. رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اعلام این خبر گفت: معمولا در اوایل مهر و آبان و با شروع مدارس قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند. مردم برای اینکه بتوانند کیف و کفش مدارس فرزندان خود را بخرند، مجبورند برخی اقلام خوراکی را از سفره‌های خود حذف کنند.

افزایش نرخ تورم باعث شده مردم برخی اقلام را جایگزین دیگر کالاها کنند. هر چند مصرف گوشت و برنج از اقلام ضروری است اما در برخی از ماه‌های سال برای تهیه کالاهای ضروری مجبورند از اقلام خوراکی بزنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت، برنج و لبنیات ایرانیان کاهش داشته است. در چند ماه اخیر قیمت گوشت آن قدر بالا رفته بود که طبق ادعای برخی مسئولان، مردم تخم مرغ را جایگزین گوشت مرغ کردند.

با شروع فصل مدارس حالا اما خبر می‌رسد مصرف مرغ کاهش پیدا کرده است. به طوری که قیمت هر کیلو مرغ نسبت به روزهای پایانی تابستان بین شش تا هفت هزار تومان ارزان شده است!

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ با اشاره به وضعیت بازار به تجارت‌نیوز گفت: قیمت مرغ به کیلویی ۳۰ هزار تا ۳۲ هزار تومان رسیده است. معمولا در ماه‌های مهر و آبان به دلیل تحمیل شدن برخی هزینه‌ها، مردم خرید برخی کالاها را از سفره خود حذف می‌کنند.

محمد یوسفی توضیح داد: قدرت خرید مردم نسبت به سال‌های گذشته به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و حتی در ماه‌ صفر که برخی مردم نذورات می‌دادند امسال از توزیع آن به نوعی صرف نظر کردند.

مرغداران می‌گویند دوباره روند توزیع نهاده دامی کاهش پیدا کرده است. دولت قول داده وضعیت خوراک مرغ را ساماندهی کند اما با آن که روند واردات افزایش داشته و چند محموله به تهران رسیده است اما کمبود خوراک دوباره در مرغداری‌ها دیده می‌شود.

بارگیری نهاده‌ها دوباره از بندر کند شد. به گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ، کرایه حمل و نقل نهاده‌ها همچنان گران است. برخی از رانندگان با مرغداران برای افزایش قیمت کرایه به تفاهم نمی‌رسند و متاسفانه دولت هم زورش به راننده‌ها نمی‌رسد.

آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۷، شرایط اقتصادی به گونه‌ای بوده که هفت دهک جامعه نتوانسته‌اند کالری مورد نیاز خود را تامین کنند. نرخ تورم سالانه در شهریور١۴٠٠، به ۴۵,٨ درصد رسیده است. اما تورم خوراکی‌ها از این هم بیشتر است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» به ۶١.۶ درصد رسیده است.

در هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف برخی از مرغ‌فروشان در فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شرکتی با قیمت‌ های گران، مرغداران افزایش قیمت مصوب به ۲۴ هزار تومان را خواستار شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا پایان نوروز، هیچ کالایی گران نشود در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر کنند و هم مصرف‌کنندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت مرغ را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا‌ها توزیع شد، اما با صف‌های طولانی و چند ساعته همراه بود

 در این میان رئیس اتحادیه مرغداران اصفهان گفته است که برچسب پستی برای ساماندهی توزیع مرغ در بازار اصفهان و خارج از استان، در دستور کار قرار دارد و تا سه روز آینده اجرا می‌شود.

قیمت مرغ امروز

قیمت مرغ شنبه سوم مهر 1400:

قیمت‌ها به تومان است :

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۴۱,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۳,۹۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۴۹,۵۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۴۷,۰۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۴۲,۱۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۳۹,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۳۳,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۳۷,۳۰۰

فیله مرغ

۶۴,۵۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۲,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۵۱,۸۰۰

جوجه چینی

۶۲,۶۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۵۳,۷۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۴۳,۰۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۴۱,۰۰۰

مرغ کنتاکی

۴۰,۱۰۰

دل مرغ پاک کرده

قیمت مرغ امروز

قیمت مرغ کاهش می یابد؟

نوسان قیمت در بازار مرغ دلایل مختلفی دارد که یکی از آن ها فروش مرغ سهمیه‌ای به صورت قطعه بندی است.

از ابتدای سال قیمت مرغ بنا به دلایل متعدد بالاتر از نرخ مصوب عرضه می شد که این امر با واکنش‌های متعدد مرغداران و مصرف کنندگان روبرو شد چرا که بنابر اذعان تولیدکنندگان، هر کیلو مرغ زنده با نرخ مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می گیرد که با این حساب تخلف و سودجویی در سایه کمبود نظارت از کشتار به بعد اتفاق می‌افتد.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که هر کیلو مرغ با نرخ ۳۳ تا ۳۸ هزار تومان، ران مرغ ۳۸ هزار تومان، فیله مرغ ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان و سینه ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می رسد، این درحالی است که قطعه بندی مرغ در مغازه‌ها ممنوع است که سود بالای حاصل از قطعه بندی و نبود نظارت‌ها منجر به تخلف مغازه‌داران شده است.

قیمت مرغ امروز

کاهش 10 هزارتومانی قیمت مرغ

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ با کاهش ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومانی به حدود ۳۳ تا ۳۵ هزارتومان رسیده و این روند نزولی قیمت مرغ نیز از هفته پیش آغاز شده است.

گفتنی است در مردادماه و ابتدای شهریور ماه سالجاری قیمت مرغ برای مصرف کنندگان به ۴۰ هزار تومان و در برخی مناطق به ۴۵ هزار تومان هم رسید. افزایش قیمتی که فعالان صنعت طیور علت آن را سودجویی و انحرافات در شبکه توزیع، دقیق نبودن آمار جوجه ریزی، کمبود تولید جوجه یکروزه  و افزایش قیمت جوجه عنوان کرده بودند.

البته چندی پیش نائب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اعلام کرد که وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ساماندهی بازار جوجه یکروزه تصمیماتی اتخاذ کرده است که با عملیاتی شدن آنها قیمت جوجه یکروزه ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت و التهاب بازار آن کاسته خواهد شد. تصمیماتی چون افزایش فاصله جوجه ریزی به ۹۰ روز، انجام جوجه ریزی۲۰ درصد کمتر از پروانه فعالیت برای واحدهای تولیدی و ممنوعیت جوجه ریزی مازاد زنجیره ها، که اگر چه این تصمیمات انتقادات کارشناسان را به دنبال دارد ولی تا حدودی منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد.

سیر تا پیاز ماجرای فروش غیرقانونی مرغ

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که هر کیلو مرغ با نرخ ۳۳ تا ۳۸ هزار تومان، ران مرغ ۳۸ هزار تومان، فیله مرغ ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان و سینه ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می رسد، این درحالی است که قطعه بندی مرغ در مغازه‌ها ممنوع است که سود بالای حاصل از قطعه بندی و نبود نظارت‌ها منجر به تخلف مغازه‌داران شده است.

آمارها حاکی از آن است که سرانه مصرف مرغ به سبب گرانی گوشت قرمز و ماهی نسبت به قبل افزایش یافته که با این وجود اثر کالای جایگرین منجر به برهم زدن تعادل میان عرضه و تقاضا شده است به طوریکه طی ماه‌های اخیر این موضوع در کنار کاهش وزن گیری و تلفات ناشی از فصل گرما و بی کیفیتی نهاده های دامی، بازار مرغ را بیش از پیش متشنج کرده است.

این پایان ماجرا نیست چرا که مسئولان برای بازگرداندن آرامش به بازار مرغ با اتخاذ سیاست واردات تخم مرغ نطفه دار، کاهش ۲۰ درصدی جوجه ریزی کمتر از ظرفیت و افزایش فاصله جوجه ریزی به دنبال کاهش قیمت جوجه و هزینه‌های تولید، همچنین افزایش عرضه مرغ در سطح بازار هستند که به نظر می رسد در ۲ ماه آتی با افزایش جوجه ریزی به مرز ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون قطعه و افزایش عرضه روزانه مرغ در سطح کشور، قیمت مرغ در بازار به تعادل برسد. هر چند مرغداران اعمال سیاست اخیر را راهکار منطقی کنترل قیمت جوجه در بازار نمی دانند و همواره بر اصلاح قیمت مرغ  به سبب افزایش هزینه‌های تولید اصرار می ورزند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: