شما از اوروتروپلاستی یا بالون به عنوان روشی یا قابلیت تهاجمی کمتر نام بردید. این روش چگونه انجام می شود؟

اوروتروپلاستی با بالون یا اتساع پیشابراه با بالون براساس همان اصول درمان رگهای کرونر قلب با بالون، عمل می کند. بافت مسدود کننده برداشته نمی شود. تنها از جلو راه کنار زده می شود. در این روش پزشک لوله باریکی را که حاوی بالونی در یک سوی آن است داخل مجرای آلت تناسلی می کند. و آن را به سمت بخش تنگ گشته پیشابراه، جایی که بالون در آنجا متسع می شود، هدایت می کند. این امر پروستات را تحت فشار قرار داده، پیشابراه را متسع می کند و عمل دفع ادرار را تسهیل می کند. این روش 15 دقیقه ای می تواند در مطب یک اورولوژیست یا بی حسی موضعی انجام گیرد.

آیا این روش بزرگی خوش خیم پروستات را از بین می برد؟

این روش هنوز نسبتاً جدید است. بنابراین سوابق دراز مدت کمی از آن در دست است. تا به حال بیشتر شواهد حاکی از بهبود موقتی هستند. کلاً این روش تنها موقتاً باعث بهبود می شود. با وجودی که مردانی که از این روش استفاده کرده اند گزارش می دهند که این روش تخلیه ادرار را در اوائل بسیار تسهیل می کند، موارد موجود حاکی از این است که علائم بزرگی خوش خیم پروستات بزودی برمی گردند. در تحقیقی آشکار شد که اتساع با بالون و سیستوسکوپی- یک روش تشخیصی که کار اصلی آن بهبود علائم نیست- به یک اندازه در رفع بزرگی خوش خیم پروستات موثر بوده اند. بررسیهایی در درمانگاه مایو بیانگر آن است که تأثیر اورولوپلاستی با بالون بیش از یک یا دو سال طول نمی کشد و تنها در عده ای از مردان موثر است.

مثلاً چه کسانی را شامل می شود؟

پزشکانی که با درمان سروکار داشته اند، می گویند بهترین نامزدان این روش مردان جوانی هستند که علائم نسبتاً خفیفی دارند- پروستاتهای خیلی بزرگ یا احتباس شدید ادراری ندارند- و کسانی که نگرانی زیادی در مورد حفظ توانایی نعوظ و انزال از خود نشان می دهند. اوروتروپلاستی با بالون همچنین می تواند بسیاری از افرادی را که در گروههای پرخطر انجام جراحی قرار دارند از علائم بزرگی خوش خیم پروستات رهایی دهد؛ همانند مردانی که سرطان پروستات پیشرفته و احتباس ادراری دارند و بیمارانی که در منزل پرستاری شده و نیاز به سوند دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: