بعضی از بیماران دیابتی دوست ندارند که مردم از دیابت آنها مطلع باشند. فکر می کنند که بدین ترتیب موجب کنجکاوی و تحت نظر مردم قرار خواهند گرفت. عده ای از بیماران بسیار محتاط بوده و هر گونه علامت ثانوی به بیماری را در محیط کار و یا حضور دیگران مخفی و انکار می کنند. آنها فکر می کنند که مبادا با معلوم شدن بیماری از ترقی یا رتبه گرفتن محروم بمانند و یا این که همتا و دوستان آنها را طوری دیگر درک کنند.

این ملاحظات گاهی جنبه قانونی نیز دارد. مثلا کارفرمایانی که با دیابت آشنایی ندارند ممکن است در استخدام افراد دیابتی و یا احتمالا در رتبه گرفتن آنها بی میلی نشان دهند. بنابراین اگر بگوییم که این دلواپسی ها بی مورد است درست نمی باشد. اما از طرف دیگر با مخفی نگاه داشتن دیابت مشکلاتی خواهیم داشت. زیرا بایستی بطور پنهانی بیماری را کنترل کرده و بار تمام مشکلات آن را به تنهایی بدوش بکشیم. در این صورت احساس تنهایی کرده و تحت فشار قرار خواهیم گرفت. در حالی که دوستان، همکاران و فامیل همه می توانند مشوق ما باشند و در حفظ برنامه غذایی، در ورزش، خوردن دارو و تزریق انسولین و کنترل بیماری به ما کمک کنند. بعضی از دیابتی ها از دوستان یا فامیل خود می خواهند که در یادگیری دیابت و نحوه کنترل بیماری سهیم و شریک باشند. بدین ترتیب بیماران کسانی را دارند که شاهد موفقیت ها یا شکست های آنها بوده و در موارد لزوم دوست و یاور آنها باشند.

قند خون و استرس

اغلب بیماران دیابتی چنین تجربه کرده اند که استرس های روزمره زندگی در کاهش یا افزایش قند خونشان موثر می باشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که در اصل چنین امکانی وجود دارد. استرس های عاطفی روانی ناشی از هیجانات محیط کار یا خانه ممکن است در میزان قند خون نوساناتی ایجاد کرده و کنترل بیماری را مشکل نماید. مشاوره های فردی و استفاده از تکنیک های استراحت بخش ورزش اثرات استرس های روزمره را کم می کند.

به تدریج که با کنترل و مبارزه روزمره دیابت آشنا شدید، بایستی گوشه گیری را کنار بگذارید. گاهی این نوع گوشه گیری ها وسوسه آمیز است ممکن است این طور فکر کنید افرادی که با دیابت آشنا نیستند چگونه می توانند مرا درک کنند. این درست است که عده ای از مردم در مورد دیابت اطلاعی ندارند. استفاده از کمک دوستان و فامیل و آشنایی با افراد مبتلا به دیابت در این مواقع مفید می باشد. بهتر است نگرانی یا دلواپسی های خود را با پزشک معالج در میان بگذارید آنها اطلاعات و پیشنهادات مفید در اختیار شما قرار داده و ارتباط شما را با آنهایی که برایتان مفید هستند، برقرار می کنند. در یادگیری و مبارزه بی امان با دیابت کوشا باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: