رابطه غدد چربی و مو ها چیست؟

غدد چربی از ضمائم پوستی به شمار می رود و کار آن تولید چربی می باشد، که باعث نرمی، لطافت و شفافیت پوست و مو می گردد. این غده خود عامل مستقیم تولید چربی است، و از جایی چربی نمی گیرد در سطح سرد در هر سانتیمتر پوست سر در حدود پنج عدد غده چربی وجود دارد، اگر این غده کار خود را بطور طبیعی انجام دهد، هیچ مشکلی را فراهم نمی آورد، و مسئله زمانی شروع می شود، که اختلالاتی در کار طبیعی این غده پیش آید، کم کاری این غده باعث خشکی پوست شده و پوست سراز خشکی ترک بر می دار، و اگر پرکاری کند، و به عبارت دیگر تحریک بیش از حد و اندازه آن، پوست سر را چنان با روغن آغشته می سازد، که دیگر جایی برای تعریق و تنفس پوست و مو باقی نمی گذارد، که بازتاب تدریجی آن ریزش مو و سرانجام طاسی را درفرا راه مردان، و کم مویی را سر راه زنان قرار می دهد، ترشح بیش از حد غدد چربی از مهمترین علل ریزش مو محسوب می گردد.

با بروز ریزش مو و طاسی، غدد چربی پوست سر به بزرگتر شدن تمایل می یابد، البته این مسئله هنوز ناشناخته باقی مانده است. بزرگ شدن غدد چربی در عین حال که معلول طاسی و ریزش موست، جزو علل این ناهنجاری نیز محسوب می گردد.

اینطور معلوم شده است که کمبود ویتامین ب 2 می تواند، سبب بزرگی غدد چربی گردد. زیرا این فقر ویتامین بطور شایع به همراه بزرگی غدد چربی دیده می شود.

در مباحث پیشین توضیح داده ایم که چربی زیاد پوست سر، مواد خارجی از جمله گرد و غبار و ذرات هوا را جذب کرده، و عنان از کف پوست و مو گرفته، خودیکه تازی خواهد کرد، تا عرصه را بر موها تنگ تر کردهف آنها را یکی پس از دیگری از میدان بدربرده و یا همچون آتش که جنگلی را فراگرفته باشد، بسوزاند و خاکستر نماید، و از سرسبزی و شادابی آن، جز زمین سوخته باقی نگذارد، چربی نیز این چنین عملی را با موهای سر می کند، که حاصلی جز کم مویی و طاسی نخواهد داشت.

اگر پوست سر مردان طاس را مورد بررسی قرار دهیم، می بینیم که اکثر این آقایان و شاید به جرأت بتوانیم بگوئیم، که همه آنها دارای پوست سر پرچرب هستند، و این یکی از مهمترین نقش هایی است که تحریک غدد چربی ایفاء می نمایند، و موها را تا انهدام کامل دمی آسوده نمی گذارند. طاسی سبوره ای که تقریباً در هفده سالگی آغاز گردیده، پس از یک مرحله ریزش فراوان مو معمولاً از سن سی سالگی کمتر دیده می شود، یکی از بزرگترین و اصلی ترین انواع طاسی و ریزش موی سردر نزد مردان است، که از ترشح بیش از حد غدد چربی ناشی می شود.

از جمله عوامل تحریک غدد چربی از داخل، خوردن روغنهای جامد حیوانی و نباتی، و از خارج تحریک غدد به طریقه ی برس کشیدن، ماساژ دادن، و چنک زدن و یا آب داغ شستن موها و پوست سر می باشد، که اغلب افراد نا دانسته دست به چنین عمل ناهنجاری می زنند، که نتیجه آنها در آینده ای نه چندان دور جزء تأسف چیزی بر جای نمی گذارد. برای اینکه از ریشه ی تحریک خارجی غدد چربی آشنایی عمیقتری حاصل آید، به توضیح بیشتر می پردازیم.

این مسئله، یعنی تحریک غدد چربی بوسیله عوامل خارجی از روزی شروع می شود، که مادر برای اولین بار سر نوزاد خود را در حمام می شوید، و چون آگاهی لازم را ندارند و از اصول صحیح بهداشت مو بی خبراست، به سبک چنگ زدن رخت به هنگام شستشو، شروع به شستشوی سربچه می کند.

البته ممکن است، که در روزهای نخستین به علت حساسیت و نازک بودن پوست سر بچه این چنین عمل نکند، ولی رفته رفته که عمری از نوزاد سپری می شود، شدت شستشوی سربچه به طریقی که ذکر کردیم، شروع می گردد و تحریک غده های چربی از آغازین روزهای زندگی، بدین منوال موجب تولید بیشتر چربی می شود، و هنگامی که فرزند بزرگتر شد و خود به شستشوی سرهمت گماشت، به تبعیت از شیوه ای که از ما در آموخته است، سر را می شوید، و تحریک غدد چربی وارد مرحله جدید می گردد، و استمرار این عمل است، که سر انجام ریشه ی موها را به فنامی کشاند.

بنابراین لازم است به یاد داشته باشیم، که با پوست سرچگونه رفتار کنیم، تا شاهد چنین صحنه های ناخوشایندی نباشیم. بهتر آن است، که هرکس حتی برای یکبار هم که شده، سعی نماید، که روش صحیح شستشوی موهای سر را بیاموزد، تا این چنین بی رحمانه با موهای خود رفتار ننمایند، که ثمره ای جز نابودی آنها ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: