آفتاب را دوست بدارید

روزنامه اطلاعات در شماره روز چهارم بهمن ماه 1377 خبری را منتشر کرد که عین این خبر نیز شب قبل از آن، از کانال دو، ساعت 8 بعدازظهر در بخش اخبار علمی از تلویزیون پخش شد. و آن ارزش فوق العاده آفتاب به خصوص در زمستان است.

در زمستان آفتاب دو عیب مهم پیدا می کند یکی آنکه هر روز آفتاب وجود ندارد و دیگر آنکه به خاطر مایل بودن خورشید نسبت به کره زمین اشعه آفتاب مایل بوده و شدت اثر آن روی بدن کم می شود به خصوص در شمال اروپا که در زمستان و پاییز خیلی کم آفتاب خوب و شدید وجود دارد مشکلات حاصل از کمبود تابش آفتاب شدیدتر می شود.

براثر تحقیقات بیمارستان «سانی بردگ» در شهر کوزتو در کانادا نوزده درصد از مردم به هنگام زمستان به علت تغییراتی که در سطوح انرژی خورشید رخ می دهد اشتهای خود را از دست می دهند. خوابشان مختل می شود. بداخلاق، افسرده، زود رنج و بی حوصله می شوند و گاهی این کمبود آفتاب و اثر نکردن آن روی بدن در بعضی از افراد کارشان را به جنون می کشاند.

این عارضه در آلمان نیز دیده شده به طوری که به نظر می رسد در ایام پاییز و زمستان نزدیک به یک سوم از مردم آلمان از حالاتی شبیه به آنچه در بالا ذکر شد رنج می برند. علت این عارضه نرسیدن نور آفتاب به سر انسان، به پوست بدن و دست و پاها است و این کمبود تابش اشعه آفتاب بر روی بدن باعث می شود که دو ماده شیمیایی درون مغز به نام سروتونین (که ما قبلاً راجع به آن مطالبی نوشتیم) و ملاتونین که ترکیبی از سروتونین است اثر کرده و مقدار آنها را در مغز خیلی کم و ناچیز می کند بنابراین ملاحظه می کنیم که حتی تابش آفتاب بر روی پیکر ما، در خلق و خوی ما اثر دارد. البته رسیدن اشعه آفتاب به بدن باعث می شود که در بدن ویتامین D نیز کمتر ساخته شود (چون ویتامین D در اثر تابش آفتاب شدید بر بدن و اثر آن روی ماده ای به نام ارگلوسترول Ergosterol است و براثر این اشعه این ماده یعنی ارگلوسترول در بدن تبدیل به ویتامین D می شود. کمبود ویتامین D در بدن باعث نرمی استخوانها ، ضعف استخوانها ، شکنندگی استخوانها و انواع و اقسام دردهای استخوانی و بیخوابی می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: