محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاح متمرکز ۱۵۵۰ پروژه آموزشی، تربیتی و رفاهی سراسر کشور که از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، با بیان اینکه من روایتگر فعالیت‌های بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور در حوزه ساخت‌وساز هستم، اظهار کرد: هرچند ماموریت ما فرهنگی است اما در امر ساخت‌وساز گام‌های بلندی برداشته‌ایم و بنده روایتگر این تلاش‌ها برای ملت ایران هستم و این روایت ظاهر و باطنی دارد؛ ظاهر آن افتتاح همزمان یک هزار و ۵۵۰ پروژه آموزشی، پرورشی و رفاهی در ۳۱ استان و ۳۳۸ شهرستان است.

او افزود: این افتتاح‌ها شامل ۸۰۰۰ کلاس، ۱۲۳ کتابخانه، کانون تربیتی، نمازخانه و دارالقرآن با یک میلیون و ۱۲۸ هزار متر مربع مساحت و اعتباری معادل ۳ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان اعتبار است که ۳۰ درصد اعتبارات را خیرین پرداخته کرده‌اند و تا دهه فجر یک هزار کلاس و یک هزار کلاس دیگر هم قبل از پایان دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به این ترتیب ۵۰۰ هزار دانش آموز و ۳۰ هزار معلم و مربی از فضاهای تربیتی و آموزشی نوساز و ایمن بهره‌مند می‌شوند، گفت: در بخش رفاهی استفاده همزمان روزانه و همزمان ۳۵۰ معلم و خانواده آنها از امکانات رفاهی و بیش از ۲ هزار نفر از سالن‌های پذیرایی و جلسات فراهم می‌شود.

 

 

حاجی میرزایی اظهار کرد: آنچه امروز به بهره داری می‌رسد، بخش کوچکی از خدمات دولت است. در دولت تدبیر و امید بیش از ۱۵ هزار فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی با ۷۴ هزار کلاس درس معادل ۱۰ میلیون مترمربع به بهره داری رسیده است؛ در دولت یازدهم روزانه ۲.۲ میلیارد تومان و در دولت دوازدهم روزانه ۸.۴ میلیارد تومان برای نوسازی مدارس هزینه شده است و رشدی معادل ۳۷۳ درصدی را نشان می‌دهد.

او با اشاره به کارنامه دولت در مواجهه با سیل و زلزله اظهار کرد: کارنامه دولت در مواجهه با سیل و زلزله چند سال اخیر علیرغم تنگناهای موجود امید بخش و درخشان است، در زلزله کرمانشاه ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس، آسیب کلی و جزئی دید ولی در ازای آن، ۲۶۲ مدرسه و ۱۰۶۵ کلاس درس جدید در کرمانشاه احداث شد و سرانه فضای آموزشی استان از ۵.۷ متر مربع به ۶.۴ مترمربع افزایش پیدا کرد و شرایط بهبود پیدا کرد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با کمک خیرین و در هزار روز پس از زلزله، هر روز یک کلاس درس در کرمانشاه آماده شده است. در سیل سه استان گلستان، خوزستان و لرستان هم ۱۲۲ مدرسه با ۵۳۸ کلاس درس تخریب شد و به ۴۱۱۸ کلاس هم آسیب جزئی وارد شده بود که تمام این مدارس تا قبل از مهر ۹۹ تامین اعتبار، احداث و تحویل شد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در زمینه سیستم‌های گرمایشی نیز گام بلندی برداشته شده است، تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید ۲۳۰ هزار کلاس درس با جایگزینی سامانه‌های استاندارد، ایمن‌سازی شده‌اند و بخاری‌های نفتی غیراستاندارد در مناطق برخوردار از گاز شهری جمع آوری شده‌اند.

او بیان کرد: مدرسه یک مکان نیست بلکه امکانی برای شکل گیری خطیرترین فرصت‌ها و محل جوشش خلاقیت‌ها و عرصه تجلی جمال دانایی و جلال توانایی و قطعه‌ای از بهشت است، گفت: ما با این رویکرد مدرسه می‌سازیم تا انسان بسازیم؛ انسانی که متعامل، سالم، ماهر، قانع که دلش در گروی دین و مکتب و سرزمین باشد.

وزیر آموزش و پرورش آموزش کارآمد در پویایی اقتصادی، کارآفرینی، رونق کسب و کار، کاهش نابرابری‌های اجتماعی، کاهش فقر و ناتوانی، تقویت تاب آوری و کاهش حوادث ناشی از آن موثر است. توسعه را پیش از آن که بتوان در طرح‌های عمرانی مشاهده کرد در ترببیت انسان‌های متفاوت می‌توان دید.

حاجی میرزایی با بیان اینکه اقداماتی برای رفاه فرهنگیان نیز انجام شده است، گفت: برای احداث بیش از ۴۳ هزار واحد مسکن فرهنگیان برنامه‌ریزی شد که عملیات احداث این طرح‌ها آغاز شده است. ۱۸۰ مرکز رفاهی به ۴۰۴ واحد افزایش و ۱۲۵ درصد رشد یافته است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: باشگاه ویژه‌ای برای پیشکسوتان و بیماران صعب العلاج طراحی شده است و ۷۰۰ هزار نفر- روز در سال از این ظرفیت برخوردار می‌شوند. حقوق و ظرفیت استخدامی افزایش یافت و اعتبارات عمرانی برای ساخت مدارس ۲۸۶ درصد رشد پید ا کرد و اینها حاکی از اقدامات بلندی است که در دولت یازدهم و دوازدهم برداشته شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: