احتمالا تا به حال در اطراف تان یا در میان فامیل و دوستان ویران شدن زندگی زنانی مهربان را دیده اید که تمام مسئولیت های خانه را برعهده گرفته بودند؛ به خوبی شوهران شان را مانند یک مادر خوب تر و خشک می کردند اما ناگهان شوهران شان به آنها خیانت می کنند و زندگی آنها رنگ دیگری می گیرد؛ در این مواقع همه تعجب می کنند که چرا شوهر زن مهربانش را رها کرده و سراغ زنی دیگر رفته است. همه شوهر را فردی بدطینت و بدجنس می دانند که هیچ چیز از قدرشناسی و عشق یاد نگرفته است، اما مسئله ای که این وسط فراموش می شود این است که آن شوهر از زندگی کردن با زنی که همچون مادرش است خسته شده و می خواهد با زنی باشد که همسر و معشوقش باشد و نیازهای عاطفی آن حوزه را برطرف کند. اگر شما هم جزو همین دسته از زنان مهربان هستید بهتر است تا دیر نشده به فکر چاره باشید. به خاطر داشته باشید کنار گذاشتن این عادت ها چندان هم ساده نیست، اما چنانچه موفق شوید این عادت ها را کنار بگذارید، احساس زنانگی بیشتری خواهید کرد و همسرتان نیز به نوعی احساس مردانگی بیشتری خواهد کرد.

مادری کردن درحق مردان، یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی است که زنان مرتکب می شوند. اغلب ما زنان طوری با مردان رفتار می کنیم انگار پسر بچه اند و آنان هم مثل پسر بچه ها به ما پاسخ می دهند. دست آخر به شدت از ما متنفر می شوند و در نهایت هم بر ضد ما شورش می کنند، همان طور که در مقطعی از زندگی شان می خواستند در مقابل مادرشان شورش کنند و بدتر از همه، سریع ترین و کشنده ترین راه از بین بردن شور و حرارت، در زندگی عشقی همین مادری کردن در حق همسر است.

نشانه های مادری کردن برای همسر در زندگی مشترک

شاید ندانید رفتارتان چه احساسی به همسرتان می دهد، اما رفتارهای شما در واقع مناسب تعامل با فرزندتان، نه همسرتان، است. شاید طبق عادت همین رفتارها را با فرزند خود نیز داشته باشید، اما لازم است تفاوت بین رابطه با همسر و رابطه با فرزندان را به یاد داشته باشید.

برخی از نشانه های مادری کردن برای همسر بسیار واضح هستند و برخی دیگر پنهان. اما به هر حال نشان دهنده عدم اطمینان و احترام شما نسبت به همسرتان است.

لباس هایی که فکر می کنید همسرتان باید برای یک مراسم یا قرار ملاقات بپوشد را انتخاب می کنید.

سبک حرف زدنتان با همسرتان مانند گفتگو با بچه هاست و تن صدایتان مادرانه است.

بشقاب غذای همسرتان را زیر نظر دارید و برای او گوشت و سبزیجات بیشتری سرو می کنید.

صبح ها همسرتان را از خواب بیدار می کنید.

موقع مسافرت، وسایل همسرتان را شما می بندید.

مدل موی همسرتان را انتخاب می کنید.

مقام رسمی یادآوری در خانه را در اختیار دارید، یادآوری قرار ملاقات ها، وظایف، داروها و هر کار دیگری که باید در زمان مشخصی انجام شود بر عهده شماست.

تصور می کنید یکی از نقش هایتان اصلاح رفتار همسرتان است.

همیشه برای رفع نیازهایش تلاش می کنید.

بیش از حد از او محافظت می کنید.

شلختگی های همسرتان را تمیز می کنید.

لباس های همسرتان را خریداری می کنید.

همیشه مراقب اشیای همسرتان مانند کلیدها، عینک یا کیف پولش هستید و دائما به او یادآوری می کنید که آنها را فراموش نکند.

فراموش نکنید که رابطه والد-فرزندی با مشخصه یک سویه بودن جریان اطلاعات همراه است. کنترل مالی، تعاملات دستوری، انتظارات غیرمعقول، دست کم گرفتن همسر، عدم انعطاف پذیری و نادیده گرفتن توانایی های همسر از دیگر مشخصه های مادری کردن برای همسر است.

چطور دست از مادری کردن برای همسر بکشیم؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که نشان دادن اهمیت و مراقبت از همسر طبیعی و مورد انتظار است. اما زمانی که از مرزهای طبیعی عبور می کنید و شروع به مادری کردن برای همسر می کنید، مشکلات شروع می شوند.

به جای آنکه همسرتان را سرزنش کنید، نقش خود را در شکل گیری این رابطه بررسی کنید. آیا عادت دارید همیشه مسئولیت همه چیز را بپذیرید؟ آیا وقتی ناراحت و عصبانی می شوید دیگران را تنبیه می کنید و توهین می کنید؟ ضعف های رفتاری خود را بشناسید و به دنبال تغییر آنها باشید.

با همسرتان در مورد مسائلی که وجود دارد حرف بزنید و از او بخواهید رفتارش را اصلاح کند، مانند جمع کردن لباس ها از روی زمین و مبل. دست از خشم منفعلانه و حرف های کنایه آمیز بردارید و در عوض وظایفش را صریح و مودبانه به او یادآوری کنید. اگر درخواست شما را نادیده گرفت، شاید بهتر باشد صحبتی جدی و بالغانه در مورد مسئولیت های مشترکتان داشته باشید.

فهرستی از مسئولیت های روزانه، هفتگی و ماهانه هر کس تهیه کنید. چه کسی قرار است کارهای خانه را انجام دهد و کدام امور در خانه به همسرتان سپرده می شود؟ امور مالی و برنامه ریزی در این مورد با چه کسی است؟ کارهای اداری را چه کسی باید انجام دهد؟ برخی امور را به همسرتان بسپارید و مسئولیتش را روی دوش او قرار دهید. اجازه دهید خودش وظایفش را تکمیل کند، حتی اگر تاخیر در انجام آن به ضرر خانواده باشد.

نسبت به رفتار خود آگاهی پیدا کنید و از رفتار کردن با همسرتان مانند یک بچه دست بردارید.

در مورد وظایف همسرتان در خانه، مانند بردن آشغال ها و تعمیر وسایل، انتقاد نکنید و سعی نکنید به او کمک کنید.

اجازه دهید همسرتان اشتباه کند و با عواقب آن رو به رو شود، مانند دیر بیدار شدن برای یک جلسه مهم.

مانند یک بزرگتر والد با همسرتان حرف نزنید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: