بیماری مارسا با حضور افراد در بیمارستان ها یا دیگر مکان های بهداشتی مانند خانه های سالمندان و مراکز دیالیز بروز می کند. این نوع باکتری معمولاً با دستگاه های پزشکی مانند جراحی، لوله های وریدی، مفاصل مصنوعی و دیگر موارد مرتبط است.

علایم بیماری مارسا

علایم این بیماری، ایجاد زخم های قرمز شبیه گزش حشرات روی پوست است که همراه با تورم و احساس درد شدید است و درجه حرارت ناحیه آسیب دیده پوست افزایش می یابد یا ممکن است بیمار تب کند. این زخم ها می تواند به سرعت به آبسه های عمیق و دردناکی تبدیل شود. همچنین ممکن است عوارضی مانند بروز مشکلات در استخوان ها، مفاصل، جریان خون، دریچه های قلب و ریه ها را به همراه داشته باشد. مارسا از طریق لمس ناحیه آسیب دیده و سپس لمس نواحی سالم در بدن فرد مبتلا منتشر می شود؛ بنابراین پزشکان توصیه می کنند مشکلات پوستی، تاول، گزش حشرات، بریدگی و خراش به خصوص در کودکان کنترل شود و اگر زخم ها آلوده یا همراه با تب به نظر می رسد، با پزشک مشورت شود.

آیا همه انواع این بیماری خطرناک است؟

انواع مختلفی از باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس وجود دارد که به باکتری های استاف معروف است و معمولاً در پوست یا بینی حدود یک سوم جمعیت جهان مشاهده می شود و به طور کلی بی خطر است ، مگر این که از طریق زخم وارد بدن شود، اما ممکن است مشکلات پوستی ساده برای افراد سالم ایجاد کند. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود 2 درصد از مردم یک نوع مزمن از این نوع باکتری های استاف دارند.

این بیماری چگونه شبیه ویروس کروناست؟

عفونت مارسا از نظر روش های پیشگیری و مقابله با شخصی که به آن آلوده است شباهت زیادی به ویروس کرونا دارد، زیرا افراد مبتلا به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس اغلب به عنوان اقدامی برای جلوگیری از شیوع بیماری در بیمارستان ها جدا بستری می شوند. افرادی که با بیمار در تماس هستند، مانند پرستاران یا اعضای خانواده او، ممکن است مجبور به پوشیدن لباس محافظ و رعایت روش های دقیق بهداشت دست باشند، همچنین سطح آلوده و ابزار شست وشو باید به درستی ضدعفونی شود.

روش های پیشگیری از بیماری مارسا

برای پیشگیری از این بیماری باید از استفاده مشترک از وسایل شخصی مانند حوله، تیغ و لباس خودداری کرد، همچنین مراقبت از بهداشت شخصی ضروری است. اگر یکی از اعضای خانواده زخم داشته باشد باید وسایل شخصی او در بالاترین دما در ماشین لباس شویی شست و شو و با خشک کن گرم خشک شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: