تنوع طلبی امری ذاتی است و در هر کس دارای درجه متفاوتی می باشد. از دیدگاه روانشناسان، در صورتی که زوجین با یکدیگر رابطه های طبیعی و رضایتمند داشته باشند، هیچگاه خیانتی صورت نمی گیرد. بر اساس این باور فردی که تنوع طلب است، چنان که بتواند چندین بار با شریک جنسی خود به یک ارضای کامل جنسی دست یابد؛ به مرور میل تنوع در او کمرنگ شده و پس از مدتی حس تنوع طلبی را از دست خواهد داد. اما هرچه به این میل بیشتر پاسخ داده شود، فرد بیشتر به روابط جنسی ناسالم نزدیک خواهد شد.

لازم است که بین یک مرد زن باره و مرد خائن تفاوت قائل شویم.

مرد هوس باز یا زن باره به کسی گفته می شود که الگوی مداومی از خیانت را تکرار می کند. چنین فردی صرفا به داشتن روابط متعدد علاقه مند است و داشتن یک رابطه معنی دار و پایدار برای او اهمیت ندارد. این در حالی است که مرد خائن ممکن است با یک زن دیگر وارد رابطه شود و با او تا آخر عمر ادامه دهد.

هر چند هیچ یک مورد تایید نیست، اما نباید از فاکتورهای تکراری بودن، سوءاستفاده کردن، و بیمارگونه بودن رفتارهای یک مرد هوسباز غافل بود.

یک مرد تنوع طلب سوءاستفاده گر است:

چنین مردی از روش های مختلف برای جلب زنان با نیازهای مختلف استفاده می کند. برای زنی با غریضه قوی، یک مرد زن باره، آسیب پذیر و کودک به نظر می رسد.

شاید برای جذب یک زن جوان و جذاب از هدیه های ریز و درشت استفاده کند.

اگر می خواهد زنی جدی و بالغ را به خود جلب کند، رو به شوخی های سرگرم کننده می آورد و به او نشان می دهد که می تواند چه اوقات خوبی را با او داشته باشد.

نکته اینجاست که ماهیت تنوع طلبی در مردان باعث می شود که سعی کنند از نیازها و احساسات مختلف زنان استفاده کنند تا آنها را وارد رابطه کنند.

یک مرد تنوع طلب دروغگوی ماهری است:

دروغگویی اصل مهم انجام اعمال غیراخلاقی است و به همین دلیل مردی که هوسباز باشد باید برای پوشاندن ردپا و دوام زندگی دوگانه اش دائما دروغ بگوید.

تنوع طلبی در مردان باعث ایجاد حس عدم امنیت در آنان می شود. به خاطر تمام جذابیت های ظاهری و اعتماد به نفس به ظاهر بالا، این فرد عمیقا احساس ناامنی می کند.

شاید حتی خود نیز به خاطر ناتوانی در حفظ یک رابطه و داشتن روابط متعدد ناراضی باشد.

اما به دلیل عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، هر چقدر هم که از سوی زنان تاییدیه و عشق دریافت کند باز هم بیشتر نیاز دارد.

هیچ وقت زنان کافی نیستند و هیچ وقت داشتن رابطه برای او کفایت نمی کند.

حل مشکل تنوع طلبی در مردان:

اگر با یک مرد تنوع طلب ازدواج کرده اید، چند راه برای حل مشکلتان وجود دارد.

با او حرف بزنید:

اگر همسرتان به تازگی رو به معاشرت افراطی با زنان آورده است، شاید بتوانید با حرف زدن او را متوجه اشتباهش بکنید. وقتی هر دو در آرامش هستید، با همسرتان حرف بزنید. او را سرزنش نکنید و او را به چشم چرانی متهم نکنید. با او با آرامش حرف بزنید و به او نشان دهید که رفتارهایش شما را ناراحت می کند.

به او بگویید که دوستش دارید، اما نمی توانید وجود زنان دیگر را در زندگیش تحمل کنید.

به او کمک کنید خودش را باور کند:

تنوع طلبی در مردان تا حد زیادی به خاطر جبران ناامنی های عمیق روحی و خلاهای روانی است.

به دنبال راهی باشید تا او را از ارزش هایش مطمئن کنید. به او کمک کنید توانایی هایش را به شکل مثبت در مسیری نشان دهد که توجه مثبت جلب کند.

اگر او ببیند که می تواند به جز جذابیت های جنسی، به خاطر چیز دیگری نیز مورد توجه قرار گیرد، رفتارهایش را کنار می گذارد.

به او اجازه ندهید که بهانه ای پیدا کند:

اگر همسرتان به تنوع طلبی عادت کرده باشد، نتیجه دادن تلاش های شما برای تغییر دادن او بعید به نظر می رسد. اجازه ندهید که او شما را به دام انکارها، دلایل و بهانه هایش بیاندازد تا رفتار هایش را توجیه کند. و مهمتر از همه، به یاد داشته باشید که هیچ یک از اینها تقصیر شما نیست.

افرادی که از هر نوع اعتیادی رنج می برند، معمولاً در انداختن تقصیر به گردن دیگران بسیار ماهر هستند.

مطمئن باشید که تنوع طلبی در مردان به هیج وجه ارتباطی با زنانگی همسر آنها ندارد.

شاید برخی از مردان به دلیل ضعف های شخصیتی همسر خود خیانت کنند (هر چند باز هم قابل توجیه نیست)، اما همان طور که در بالا تفاوت آن را با تنوع طلبی توضیح دادیم، زنبارگی و هوسبازی مرد به هیچ وجه تقصیر همسر او نیست.

به دنبال کمک باشید:

اگر همسرتان بیش از حد در الگوهای رفتاری تنوع طلبی غرق شده است، می توانید از یک مشاور کمک بگیرید. مشاوران و روانشناسان معتقدند که تنوع طلبی در مردان و داشتن روابط عاطفی متعدد نوعی اعتیاد است که به درمان نیاز دارد.

تنها کسی که می تواند به یک مرد تنوع طلب کمک کند، خودش است. او باید خودش به این نتیجه برسد که رفتارهایش را تغییر دهد.

روانشناسان انواع اعتیاد را با کمک رفتاردرمانی شناختی، همراه با مشاوره اعتیاد درمان می کنند.

آیا باید او را ترک کنید؟

تصمیم در مورد جدایی از یک همسر هوسباز بر عهده شماست. اگر سالها سوءاستفاده عاطفی را متحمل شده اید و احساس می کنید به صورت مجرد یا در کنار یک همسر متعهدتر خوشحال تر خواهید بود، شاید بهترین گزینه طلاق باشد.

اما اگر می خواهید به ازدواجتان یک شانس دوباره دهید، بهترین کار دریافت مشاوره زوج درمانی و مشاوره فردی برای همسرتان است.

ممکن است اصلاح تنوع طلبی در مردان غیرممکن به نظر برسد. اما با آگاهی، زمان و تعهد کاملا قابل حل است.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: