خستگی و ملالت، حسی رایج است. احساس عدم رضایت از یک فعالیت، یا علاقه به آن، می تواند منجر به ملالت و خستگی شود. خستگی و ملالت ممکن است زمانی رخ دهد که احساس انرژی می کنید اما هیچ جا برای هدایت انرژی خود ندارید.

همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که به سختی بر روی یک کار تمرکز می کنید. خستگی و کسالت، یک شکایت شایع در میان کودکان و نوجوانان است که در برخی موارد، آن ها ممکن است هنگام برخورد با افکار یا احساسات خود از خستگی شکایت کنند.

خستگی و بی حوصلگی، احساس تهی بودن و خستگی را نشان می دهد. وقتی کسل می شوید ممکن است توجه کمتری نسبت به آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد داشته باشید. ممکن است احساس بی تفاوتی، خستگی، اضطراب،عصبانیت داشته باشید.

چه چیزی باعث بی حوصلگی می شود؟

افراد خستگی را به صورت متفاوت تشخیص می دهند و تجربه می کنند. در برخی موارد، ملالت ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که:

استراحت ناکافی و یا تغذیه نامناسب

سطوح پایین تحریک ذهنی

عدم انتخاب و یا کنترل فعالیت های روزانه تان

نداشتن تفریحات متنوع

ادراک ضعیف زمان

ممکن است شما یا کودک هنگام درگیر شدن در یک فعالیت، ملول شوید، به این خاطر:

از دست دادن علاقه

دستورالعمل های گیج کننده

ترس از اشتباه

تکرار فعالیت برای مدتی بسیار طولانی

آیا بی حوصلگی در زندگی مساوی با افسردگی است؟

همیشه این طور نیست.

ممکن است دچار این حس شوید بدون آنکه به لحاظ بالینی دچار افسردگی باشید. از سوی دیگر ممکن است افسرده باشید، اما کاملا دچار کسالت و بی حوصلگی از جز به جز زندگی خود نشده باشید.

نوعی همپوشانی بین این دو گروه وجود دارد و رابطه ای بین آنها هست. اما افسردگی عوارض شدیدتری دارد. بنابراین، اگر نمی دانید دچار کدام حالت شده اید، بهتر است با یک مشاور یا روانشناس مشورت کنید. درمان افسردگی می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. چنانچه دچار افسردگی نباشید، مشاور می تواند با ارائه راهکار به رفع بی حوصلگی شما کمک کند.

سهم تکنولوژی در بی حوصلگی در زندگی چیست؟

جالب است که با وجود هزاران گزینه ای که برای سرگرم شدن وجود دارد، باز هم احساس بی حوصلگی می کنیم.

همه ما دستگاهی در جیب یا کیف خود داریم که می تواند بلافاصله ما را سرگرم کند. چطور ممکن است با وجود چنین ابزاری باز هم دچار بی حوصلگی در زندگی می شویم؟

گزینه های بیش از حد می توانند خود عامل بی حوصلگی باشند. تعداد بی حد و مرز گزینه های سرگرمی باعث می شود که همه آنها بی معنی و کسالت آور به نظر برسند.

پس از مدتی، خودتان را می بینید که به جای بیرون رفتن و گشتن در اجتماع، روی مبل لم داده اید و برای دیدن ویدئوی بعدی بی هدف در شبکه های اجتماعی بالا و پایین می روید.

چرا رفع بی حوصلگی در زندگی و داشتن یک زندگی معنادار تا این حد مهم است؟

نارضایتی دائمی از زندگی باعث می شود فرد همواره از مسیر زندگی خود ناراحت باشد. همه ما از روتین های زندگی خسته می شویم. هیچ کس علاقه ای به ایستادن در صف، ماندن در ترافیک یا رفتن به جلسات بی هدف را ندارد. اما همه اینها بخشی از زندگی است که برای جلو رفتن لازم هستند. حقیقت این است که هیچ کس همیشه از زندگی خود راضی نیست. انتظارات نامعقول باعث احساس بیچارگی و نارضایتی از زندگی می شوند.

نارضایتی مزمن زمانی ایجاد می شود که فرد از تجربه کلی خود در زندگی ناراضی است. این پوچی باعث ایجاد رفتارهای ناسالم و بیماری های متعدد می شود. مصرف الکل، افسردگی و اضطراب نتیجه بی حوصلگی در زندگی و نداشتن هدف است. احساس بد نسبت به زندگی می تواند باعث شود که فرد در رفتارهای خود تخریبی درگیر شود تا کسالت بار بودن زندگی خود را از بین ببرد. از این رو، تلاش برای داشتن یک زندگی معنادار و هدفمند برای سلامت جسم و روان هر کس لازم است.

رفع بی حوصلگی در زندگی:

هر روز یک کار جدید و خارق العاده انجام دهید:

روتین زندگی خود را تغییر دهید و روند دیگری را برای روزمره خود انتخاب کنید. از جای دیگری خرید کنید. در محله های دیگری دوچرخه سواری کنید. زمان خود را در جای دیگری از شهر بگذرانید. این کارهای کوچک می توانند روند فکری شما را تغییر دهند.

مشکل را از ریشه حل کنید:

دلیل بی حوصلگی شما چیست؟ یکی از مراجعان من احساس بی حوصلگی، ناراحتی و فرسودگی در رابطه اش با همسرش می کرد، زیرا حس می کرد او هیچ مسئولیتی در زندگی تقبل نمی کند. تحمل تمام ناراحتی هایی که دارید و پنهان کردن آنها زیر خاکستر باعث می شود که هر روز احساس بدتری داشته باشید.

هر شب فهرست تشکر بنویسید:

زمانی که دچار بی حوصلگی در زندگی شده باشید، ذهنتان می آموزد که تنها چیزهای بد را ببیند. برای مثال، وقتی در شلوغی مترو گیر کرده اید، آدم های روی پله برقی مانند ربات های بی هدفی به نظر می رسند که فقط هر روز با عجله از خواب بیدار می شوند تا کارهایی تکراری را انجام دهند. در عوض ذهن خود را به نحوی تربیت کنید که 5 تا 10 چیز زیبا را رابطه با هر چیزی بیابند.

پس از چند هفته تمرین می توانید به سادگی چیزهای بیشتری پیدا کنید.

مراقب بدن خود باشید:

بیشتر افراد وقتی دچار احساس بی حوصلگی در زندگی می شوند، خود را به یک خوراکی پر چرب و پر کالری دعوت می کنند تا احساس بهتری پیدا کنند. احتمالا پس از خوردن خوراکی های خوشمره تا چند دقیقه احساس خوبی دارید، اما پس از آن احساسات منفی حتی شدیدتر از قبل هجوم می آورند. به جای خوردن خوراکی های ناسالم، ورزش کنید، برقصید و مراقب سلامت پوست و بدن خود باشید.

رویاهای خود را بنویسید:

رویاپردازی ارتباط مستقیمی با انگیزه پیدا کردن در زندگی دارد. هر روز رویایی در مورد یکی از مشکلات زندگی خود داشته باشید و در طول روز برای رسیدن به آن تلاش کنید. از رویاهای واقعی و قابل دستیابی شروع کنید.

از اطرافیان در مورد ویژگی های خوب خودتان بپرسید:

بی حوصلگی در زندگی باعث می شود که از خود غافل شوید. پس از مدتی دیگر به توانایی های خود شک می کنید. با دیگران در مورد بهترین ویژگی هایتان حرف بزنید. شما به چه چیزی مشهور هستید؟ از پاسخ هایی که دریافت می کنید شگفت زده خواهید شد. رو به رو شدن با خود به شما احساس غرور می دهد. غرور و انگیزه خواهر خوانده هستند. این دو در کنار هم باعث می شوند، آتش زندگی دوباره در شما شعله ور شود.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: