طبق تحقیقات جدید دانشگاه بینگهامتون، دانشگاه ایالتی نیویورک، سلامت روان زنان نسبت به مردان احتمالا ارتباط بیشتری با رژیم غذایی دارد.

 

لینا بگداچ، استادیار مطالعات بهداشت و سلامتی در دانشگاه بینگهامتون آمریکا، قبلا تحقیقاتی در مورد رژیم غذایی و خلق و خوی منتشر کرده بود که نشان می‎‌داد یک رژیم غذایی با کیفیت بالا سلامت روان را بهبود می‌بخشد. او قصد داشت دریابد که آیا تنظیم رژیم غذایی باعث بهبود خلق و خو در مردان و زنان ۳۰ ساله یا بیشتر می‌شود یا خیر؟

 

او به همراه همکارانش در این مطالعه گروه‌های مختلف غذایی را که با ناراحتی ذهنی در مردان و زنان ۳۰ سال به بالا مرتبط است، کالبد شکافی کرد و همچنین الگو‌های مختلف رژیم غذایی را در ارتباط با تکرار ورزش و پریشانی ذهنی مورد مطالعه قرار داد. نتایج نشان می‌داد سلامت روان زنان نسبت به مردان با عوامل رژیم غذایی ارتباط بیشتری دارد. پریشانی ذهنی و تکرار ورزش با الگو‌های مختلف رژیم غذایی و سبک زندگی همراه است که از مفهوم سفارشی سازی رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی برای بهبود بهزیستی ذهنی پشتیبانی می‌کنند.

 

بگداچ گفت: ما یک رابطه کلی بین تغذیه سالم، پیروی از روش‌های غذایی سالم، ورزش و بهزیستی ذهنی یافتیم. جالب است بدانید ما دریافتیم که برای الگو‌های غذایی نادرست، سطح ناراحتی ذهنی در زنان بیشتر از مردان است که تایید می‌کند زنان نسبت به مردان مستعد استفاده بیش از حد از غذای ناسالم هستند.

بر اساس این مطالعه، رژیم و ورزش ممکن است اولین خط دفاعی در برابر ناراحتی‌های روحی در زنان بالغ باشد.

بگداچ می‌گوید: فست فود، صرف صبحانه، کافئین و غذای با قند خون بالا (HG) همه با ناراحتی روحی در زنان بالغ مرتبط هستند. میوه و سبزیجات با برگ سبز تیره با بهزیستی ذهنی ارتباط دارند. اطلاعات دیگری که از این مطالعه آموخته‌ایم این است که ورزش ارتباط منفی غذای HG و فست فود با پریشانی روانی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

این تحقیق چارچوبی را برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای سفارشی کردن برنامه‌های غذایی برای ارتقا ورزش و بهبود بهزیستی ذهنی در بزرگسالان بالغ فراهم می‌کند؛ همچنین می‌تواند هنگام ارزیابی نقش رژیم غذایی بر پریشانی ذهنی، دیدگاه جدیدی برای جامعه تحقیقاتی فراهم کند.

 

محققان در حال انجام یک مطالعه موازی با مردان و زنان جوان هستند که علاوه بر خواب و متغیر‌های تغییر فصلی، از نظر طولی کیفیت رژیم را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: