درادامه نگاهی داریم به علت و جزئیات بیشتر این خودکشی دسته جمعی که خبری تکان دهنده در جهان بود. و چکیده ای از بیان علل خودکشی در ایران و جهان.

 

در این روستا 913 نفر همزمان خودکشی کردند + عکس 18+

16233954609779-irannaz-com

 

 در جمهوری گویان جیم جونز، رهبر مردمى کشاورزان و کارگران مزرعه را دعوت کرد که همگى در مزارع کشاورزى خود و به صورت دسته جمعى خودکشى کنند.

 

162339550522080-irannaz-com

بیشتر مردم در این خودکشى دسته جمعى شرکت کردند و کسانى که حاضر نشدند به این کار تن دهند یا با تفنگ هدف قرار گرفته و مجبور شدند. دیگر کسانى که امتناع کردند در کنار آنها شلیک شد تا بترسند و قرص سم را بخورند. در این مراسم اسفبار حدود 913 نفر کشته شدند که 276 تن از آنان کودک بودند.

 

در این روستا 913 نفر همزمان خودکشی کردند + عکس 18+

 

با توجه به نزدیک شدن روز جهانی پیشگیری از خودکشی که 10 سپتامپر است بر آن شدیم مروری داشته باشیم بر اسفناک ترین خبر قرن و خودکش دسته جمعی 913 نفر در روستای گویان.

 

 

10 سپتامبر روز جهانی پیشگیری از خودکشی نام‌گذاری شده است؛ در این راستا انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی (IASP)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و فدراسیون جهانی بهداشت روان (WFMH) برای میزبانی روز جهانی پیشگیری از خودکشی همکاری می‌کنند و در سراسر دنیا این ماه (سپتامبر)، ماه آگاهیِ ملی و بین‌المللی در رابطه با پیشگیری از خودکشی است.

 

 

در حالی که پیشگیری از خودکشی در تمام سال از اهمیت برخوردار است، اما این ماه، زمانِ اختصاصی را برای جمع شدن با شور و اشتیاق جمعی برای صحبت پیرامون یک موضوع دشوار فراهم می‌کند.

 

 

چراکه در این میان همه ساله هزاران نفر در اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند و بسیاری دیگر نیز تحت تأثیر مرگ آنها قرار می‌گیرند لذا نمی‌توان از تاثیر پدیده خودکشی چشم پوشید.

 

 

خودکشی نتیجه همگرایی عوامل ژنتیکی، روانشناختی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سایر عوامل خطرزا است و افرادی که جان خود را می‌گیرند، نمایانگر یک گروه ناهمگن با تأثیرات علیتی منحصر به فرد، پیچیده و چند وجهی هستند. چنین ناهمگنی، چالشهایی را برای متخصصان پیشگیری از خودکشی به وجود آورده است.

 

 

این خبر و رویداد وحشتناک هر چند مربوط به سال 1978 می باشد اما مرور خبرها این رویداد وحشتناک را هیچ گاه از یاد مردم حذف نکرد.

 

 

جیم جونز رهبرى مذهبى _ مردمى و کاریزماتیک بود که معبد مردم را با گرایشات مذهبى پایه گذارى کرد. در سال هاى 1950 در ایندیاناپولیس عده زیادى به او توجه کرده و به سراغ او آمدند. عمده سخنان او علیه تبعیض نژادى بود و از همین جهت بیشتر سیاهپوستان آمریکا به این عقیده جلب شده

 

 

و از پیروان پروپاقرص و جدى او به حساب مى آمدند. جونز از باورهاى دینى این طور بهره مى برد که باید مردم به یک گرایش مطلق برسند و سعى مى کرد در راه ترویج افکار خود از تمام مضامین و باورهاى مردمى استفاده کند.

 

در این روستا 913 نفر همزمان خودکشی کردند + عکس 18+

 

در سال 1965 جونز به همراه گروه خود به کالیفرنیاى شمالى حرکت کردند و در ناحیه مایوکیا، ساکن شدند. جونز بر این اندیشه بود که عقاید خود را گسترش دهد و جماعت بیشترى را به طرفدارى از خود دعوت کند. پس از چند سال سکونت در آن منطقه در سال 1971 بار دیگر همراهان و پیروان خود _ که اکنون تعداد آنها بیشتر شده بود _ را برداشته و به سان فرانسیسکو رفت.

 

 

در سال هاى 1970 کلیساى جونز با اتهامات زیادى مواجه شد از جمله این که در روش مذهبى خود از رفتارهاى غیرانسانى و خارج از قاعده استفاده مى کند.

 

 

جونز کمى زیاده روى کرد و در تعالیم خود از تنبیه بدنى نیز بهره مى گرفت. بیشترین اتهاماتى که به او مطرح بود عبارت بودند از آزار و اذیت فیزیکى به پیروان و حداکثر آزار و اذیت یاد شده نسبت به کودکان.

 

 

جونز مبالغ زیادى را نیز به عنوان کمک و اعانه دریافت مى کرد که منشاء بسیارى از این پول ها مشخص نبود و اتهام اختلاس و فساد مالى نیز متوجه او شد. جونز بر این عقیده بود که از سوى مقامات تحت اتهام است چرا که آنها از او مى ترسند و از قدرت گرفتن بیشتر از پیش او در هراسند.

 

 

با بالا گرفتن این اتهامات در سال 1977 طرفداران خود را جمع کرد و به سوى آمریکاى جنوبى راه افتاد. جونز خیلى عقیده داشت که در آمریکاى شمالى بماند و از پتانسیل مردمى استفاده کرده و قدرت خود را افزایش دهد ولى در جایى که امکان داشت او را تحت تعقیب قرار دهند دیگر امکان ریسک نداشت.

 

 

همگى راهى آمریکاى جنوبى شده و در گویان ساکن شده و منطقه اى مسکونى به همراه مزارع کشاورزى واقع در جنگل هاى گویان برپا کرده و آن را به افتخار جونز، جونز تاون (شهر جونز) نامیدند.

 

 

یک سال بعد، برخى از کسانى که پیش از این عضو گروه جونز بوده و آن را ترک کرده بودند، به سراغ «لئو رایان» نماینده دموکرات کنگره رفته و از او خواستند عده اى را براى تحقیق درباره نحوه زندگى جونز تاون به این شهر اعزام کند.

 

 

در 17 نوامبر 1978 رایان عده اى از ناظران و خبرنگاران را برداشته و به این شهر رفت. در روز اول همه چیز به نظر خوب و عادى مى رسید اما روز پس از آن و در حالى که رایان و گروه او قصد خروج داشتند، عده اى از افراد گروه مخفیانه به سراغ رایان آمده و از او خواستند تا کمک کند آنها از گویان خارج شوند.

 

وقتى جونز این خبر را شنید برآشفت و یکى از محافظان او با چاقو به رایان حمله کرد. رایان بدون آسب مخمصه را ترک کرد ولى جونز افراد گروه خود را فرستاد و به رایان و همراهانش کمین زده و همگى آنها را سر به نیست کرد. نماینده کنگره و چهار نفر از همراهان در حال رسیدن به هواپیما به قتل رسیدند.

 

در بازگشت به شهر جونز دستور داد که تمامى افراد شهر دست به خودکشى بزنند تا شهر از سکنه خالى شود. جونز در بلندگو فریاد مى زد که مردم خود را از «لذت مرگ» محروم نکنند.

 

قرص هاى سیانور بین مردم توزیع شد. هر که سرپیچى کرده و قصد فرار داشت توسط گارد جونز به قتل رسید.

 

 

یکى از افراد شهر توانست بگریزد و ارتش وارد صحنه شد. تنها ٥ نفر از این خودکشی دسته جمعی نجات یافتند که داستانهای تکان دهنده آنها از شکنجه های جونز سراسر آمریکا را لرزاند.

 

هیچ نوار ویدیویی در شهر جونز پیدا نشد. تنها یک نوار صوتی ٤٥ دقیقه ای از سخنرانی جونز، پیش از این خودکشی دسته

 

جمعی یافت شد که در انتهای آن جونز از جمعیت می خواهد که به فرزندانشان نوشیدنی زهرآلود بدهند. سپس صدای ناله ها و ضجه های مادران آنها به گوش می رسد.

 

پس از آن نیز جونز به همه می گوید که بر روی زمین دراز بکشید و جام زهر را بنوشید که نتیجه آن این تصاویر است. می توانید انبوه جنازه های افتاده روی زمین را از نمای بالا ببینید.

 

خودکشی، بدون در نظر گرفتن سن، جنس یا پیشینه می‌تواند افراد همه ملل، فرهنگ‌ها، مذاهب و طبقات را تحت تأثیر قرار دهد. خودکشی اغلب نتیجه بهداشت روانِ آسیب‌دیده و درمان نشده است؛ افکار خودکشی، گرچه معمول است،

 

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که هر سال تقریباً یک میلیون نفر در اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند، که نشان دهنده نرخ مرگ و میر جهانی ۱۶ نفر در هر صد هزار نفر یا یک مرگ در هر ۴۰ ثانیه است و پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۰ این میزان مرگ و میر به یک نفر در هر ۲۰ ثانیه افزایش یابد.

 

آخرین آمار مربوط به سال 2020 از 183 کشور جهان (در هر صد هزار نفر) نیز نشان می‌دهد که کشور لیتوانی در اروپای شرقی با نرخ خودکشی (9/31)، کشور روسیه در اروپای شرقی با نرخ خودکشی (31) و کشور گویان در آمریکای جنوبی با نرخ خودکشی (2/29) در رتبه‌هایِ اول تا سوم قرار دارند.

 

کشور کره‌جنوبی در آسیا با نرخ خودکشی (9/26) و تعدادی دیگر از کشورهای اروپای شرقی از جمله بلاروس با نرخ خودکشی (2/26) و سورینام و قزاقستان، هر دو با نرخ خودکشی حدود (22) در رتبه‌های چهارم تا هفتم قرار دارند و جزء کشورهای دارای میزان خودکشی بالا هستند.

 

امید است با بهبود روابط سالم و انسان دوستانه بین تمام مردم جهان دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگوار و دردناک نباشیم چه فردی و چه گروهی.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: