آلبالو یکی از میوه های فصل تابستان است، که از آن به صورت خام، خشک شده و یا به صورت مربا، شربت و در غذاها، دسرها و شیرینی های مختلف فصل استفاده می کنند.

آلبالو، سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی به خصوص ویتامین C و مقداری سدیم، منیزیم، پتاسیم، مس و روی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد اما زیاده روی مصرف این میوه برای برخی از افراد مضر است و عوارضی را برای آنان در پی دارد. در این بخش از سلامت نمناک عوارض و مضرات مصرف آلبالو را آورده ایم.

 

طبع آلبالو

طبیعت آلبالو سرد و خشک می باشد و برای گرم مزاجان مفید و به رفع حرارت و غلظت خون و صفرا کمک می کند.

 

افرادی با این مشکلات حواسشان به مـضرات آلـبالـو باشد

زیاده روی در مصرف آلبالو سبب نفخ شکم و دل درد می شود. آلبالو میوه ای نفاخ است و تولید نفخ می کند پس افرادی که مشکلات گوارشی دارند، باید به اعتدال آلبالو مصرف نمایند زیرا زیاده روی در مصرف آلبالو به علت نفاخ بودن سبب دل درد می شود. هیچگاه روی آلبالو، مایعات مصرف نکنید زیرا برای دستگاه هاضمه خطرات جدی به دنبال دارد و باعث ایجاد نفخ می شود. برای رفع این مشکل بعد از مصرف میوه از عرق نعناع استفاده شود.

 

اختلال در کار روده ها

مصرف آلبالو نارس که رنگ آن قرمز نشده و دارای گوشتی سفت است، سبب سوء هاضمه و اختلال در کار روده ها می شود.

 

دیر هضم بودن

آلبالو ترش است و دارای سلولز می باشد و دیر هضم است. برای هضم بهتر آلبالو می توانید آن را به صورت کمپوت و یا مربا مصرف کنید. اگر می خواهید آلبالو در معده تان هضم بهتری داشته باشد، صبح ناشتا به مقدار کم آلبالو کاملا رسیده مصرف کنند.

 

ایجاد اسهال

آلبالو جزو میوه های ملین است و در برخی افراد که دستگاه گوارش حساسی دارند، باعث بروز اسهال می شود.

 

افراد سرد مزاج

آلبالو برای افرادی که طبع گرم دارند یا دچار حرارت و گرمی شده اند، مفید است. اما برای اشخاصی که سردمزاج هستند، مفید نیست و این افراد آلبالو را باید با خوراکی های گرم و خشک مثل ادویه جات و زعفران مصرف کنند.

 

کودکان زیر 3 سال

کودکان دستگاه گوارش حساسی دارند و در صورت استفاده زیاد از آلبالو دچار اسهال می شوند پس مصرف آلبالو برای کودکان زیر 3 سال مضر است.

 

مادران در دوره شیردهی

آلبالو نفاخ است و اگر مادران شیرده در مصرف آن زیاده روی کنند، تولید نفخ می کند و ممکن است وارد شیر مادر شود و از طریق شیرمادر وارد بدن شیرخوار می شود و در نوزاد نفخ و دل درد ایجاد نماید.

 

بیماران کلیوی

افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند باید کمتر آلبالو مصرف کنند. افرادی دچار بیماری کلیوی باید از یک رژیم غذایی کم پتاسیم پیروی کنند بنابراین باید از زیاده روی در خوردن آلبالو بپرهیزند.

 

افراد دارای ورم روده

آلبالو ترش و دیر هضم است و برای افراد دارای ورم روده مضر است.

 

افراد چاق

افراد دارای اضافه وزن باید آلبالو را به عنوان غذای اصلی مصرف کنند زیرا آلبالو دارای کالری کمی است و اشتهای کاذب را از بین می برد اما این افراد بهتر است آلبالو را به عنوان دسر مصرف کنند.

 

هشدار مهم در مصرف آلبالو

هسته آلبالو تلخ مزه است و حاوی ماده سمی می باشد پس نباید هسته این میوه را مصرف کنید و در آبگیری دقت کنید که هسته آلبالو وارد آب آن نشود.

از مصرف آلبالو های نرسیده بپرهیزید زیرا این آلبالو ها دارای مواد سمی بیشتری دارند.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: