مه شو: نام دیگر کلسترول بالای خون بیماری قاتل خاموش می باشد. تقریباً غیرممکن است که بدون آزمایش خون بدانید آیا دچار کلسترول بالای خون هستید یا خیر. اما برخی علائم می توانند به ما در احتمال ابتلا به کلسترول بالای خون کمک کنند. به طور خلاصه، کلسترول بالای خون زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی ماده چربی معروف به کلسترول در خون وجود داشته باشد.

 

عوارض کسترول بالای خون

اگرچه مقداری کلسترول برای عملکرد سلول مورد نیاز است، اما مقدار زیاد آن می تواند رگ های خونی را مسدود کند. این مشکل، احتمال ابتلاء به مشکلات قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

با رعایت یک سبک زندگی سالم از طریق ورزش مداوم و تغذیه سالم می توان کلسترول را کاهش داد.

گرچه این تصور غلط وجود دارد که کل کلسترول ذاتاً بد است، اما لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و هایپرکلسترولمی خانوادگی (FH) به عنوان کلسترول "بد" شناخته می شوند.

کلسترول بد می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد زیرا این ماده چرب در داخل رگ ها جمع می شود.

اگر اضافه وزن دارید، مبتلا به دیابت هستید، بیش از 40 سال سن دارید یا اگر سابقه خانوادگی کلسترول بالا یا مشکلات قلبی دارید، بهتر است آزمایش بدهید.

تنها راه تشخیص میزان کلسترول بالا، آزمایش خون است. اما متخصصان معتقدند چشم ها هم می توانند کلسترول بالا را نشان دهند.

به گفته محققان، دو علامت کلسترول بالا در چشم وجود دارد. ایجاد هاله زردرنگ در اطراف چشم می تواند نشانه کلسترول بالا باشد.

یا اگر در نزدیکی قسمت رنگی چشم موسوم به "قوس قرنیه"، قوس وسیعی وجود داشته باشد، می تواند نشان دهد که سطح کلسترول "بد" بالا است.

این تشخیص توسط چشم پزشک امکان پذیر است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: