مه شو : چه کسانی نمی توانند دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنند؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید پس این مطلب را تا انتها بخوانید. افرادی که به دلیل بیماری های مختلف مجبور به استفاده از داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن با دز بالا هستند. به هیچ وجه نباید دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کنند. و برای آنها خطرناک می باشد.همچنین افراد با شرایط زیر نمی توانند دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنند.

 

 1. کسانی که در فاصله تزریق دز اول و دوم دچار بیماری‌های خونریزی دهنده و سرطان‌های بدخیم شده اند.
 2. افرادی که با تزریق دز اول واکسن دچار حساسیت‌های شدید مانند شوک آنافیلاکسی شده اند هم امکان تزریق واکسن برای آن‌ها وجود ندارد.
 3. بروز حساسیت‌هایی مانند کهیر و قرمزی چندان مهم نیست و تنها با بروز حساسیت‌های تیپ یک مانند شوک آنافیلاکسی تزریق دز دوم واکسن کرونا ممنوع است.
 4. افرادی هم که در فاصله تزریق دز اول و دوم به کرونا مبتلا شده اند نمی‌توانند تا گذشت حداقل ۱۵ روز پس از بهبودی دز دوم را تزریق کنند. 

 

پرسش و پاسخ

 • چه کسانی دز دوم واکسن کرونا را نباید بزنند؟
  افرادی که به دلیل بیماری های مختلف مجبور به استفاده از داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن با دز بالا هستند. به هیچ وجه نباید دز دوم واکسن کرونا را دریافت کنند. کسانی که در فاصله تزریق دز اول و دوم دچار بیماری‌های خونریزی دهنده و سرطان‌های بدخیم شده اند. افرادی که با تزریق دز اول واکسن دچار حساسیت‌های شدید مانند شوک آنافیلاکسی شده اند هم امکان تزریق واکسن برای آن‌ها وجود ندارد. بروز حساسیت‌هایی مانند کهیر و قرمزی چندان مهم نیست و تنها با بروز حساسیت‌های تیپ یک مانند شوک آنافیلاکسی تزریق دز دوم واکسن کرونا ممنوع است. افرادی هم که در فاصله تزریق دز اول و دوم به کرونا مبتلا شده اند نمی‌توانند تا گذشت حداقل ۱۵ روز پس از بهبودی دز دوم را تزریق کنند.
 • بهبودیافتگان کرونا چند ماه بعد باید واکسن بزنند؟
  به بیماران بهبودیافته از کرونا توصیه می شود حداقل 3 ماه یا 90 روز پس از جواب منفی آزمایش زمانی که مرحله چهارم واکسیناسیون همزمان با موج جدید ویروس کرونا شروع شد حداقل 3 ماه یا 90 روز منتظر بمانند. این نظریه توسط پزشکان توصیه می شود زیرا فرض بر این است شخص مبتلا به کرونا طی مبارزه با این عفونت به طور طبیعی دارای مقداری ایمنی مقابل این ویروس هزار چهره است.
 • ایمنی واکسن آسترازنکا چه مدت دوام دارد؟
  یافته های به دست آمده نشان دادند تیتر آنتی بادی پس از تزریق دوز اول، پس از یک سال در بالای حد پایه باقی مانده. تزریق دوز دوم باعث افزایش 4 تا 18 برابری تیتر آنتی بادی ظرف یک ماه پس از تزریق می‌شود. به علاوه وجود فاصله زمانی طولانی ( تا 45 هفته) میان زمان دریافت دو دوز، در مقایسه با فواصل کوتاه تر،باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر پس از تزریق دوز دوم می‌شود. دریافت دوز سوم پاسخ ایمنی قوی به دنبال داشته و با تولید تیتر بالای آنتی بادی همراه است
 • کدام واکسن در ایران بیشتر تزریق شده است؟
  سینوفارم نوبت اول: ۱۰۵۸۶۵۲۹ سینوفارم نوبت دوم: ۳۲۴۸۷۰۷ آسترازنکا نوبت اول: ۳۰۷۹۴۲۴ آسترازنکا نوبت دوم: ۸۶۱۴۸۰ برکت نوبت اول: ۱۵۹۶۲۸۷ برکت نوبت دوم: ۱۸۸۹۰۱ اسپوتنیک نوبت اول: ۴۴۴۹۳۵ اسپوتنیک نوبت دوم: ۳۶۱۳۹۵ بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹ بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸
 • تزریق دُز سوم واکسن کرونا چه فایده‌ای دارد؟
  داده ها نشان می دهد که دُزهای تقویتی واکنش های آنتی بادی بالایی ایجاد می کند و می تواند به ویژه در برابر گونه هندی «دلتا» و گونه آفریقای جنوبی «بتا» کرونا موثر باشد.
 • آیا زدن واکسن کرونا به زنان باردار لازم است؟
  دبیر کمیته علمی کووید19 گفت: با توجه به اوج کرونا در کشور و اینکه بارداری و کرونا می تواند 70درصد روی شدت بیماری و مرگ ومیر ناشی از آن اثر گذار باشد، توصیه می شود زنان باردار واکسن تزریق کنند.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: