استانبول بزرگ‌ترین استان ترکیه به‌حساب می‌آید و از دو بخش اروپایی و آسیایی تشکیل شده است. در این شهر جاذبه‌های گردشگری مختلفی وجود دارد که هرکدام از جنبه خاصی برخوردار هستند و حتما باید از آن‌ها دیدن کرد. مسجد ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و مسجد آبی فقط سه مورد از مکان‌هایی هستند که با شرکت در تور ترکیه باید از آن‌ها دیدن کرد. قیمت تور ترکیه متناسب با فصل تغییر می‌کند. در  فصلی مناسب با بهترین قیمت راهی استانبول شوید و تماشای این آثار را ازدست ندهید. در ادامه این مطلب به معرفی این مکان‌های تاریخی خواهیم پراخت.

جاذبه‌های تاریخی استانبول

قدمت این شهر به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد. پادشاهان زیادی در استانبول حکومت می‌کردند و به‌ همین ‌دلیل مکان‌های تاریخی متعددی در آن ساخته شده است. مکان‌هایی مانند مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، میدان اسب‌دوانی، کاخ توپکاپی و بازار بزرگ استانبول، فقط بخشی از مکان‌های تاریخی این شهر به‌شمار می‌روند.

مسجد ایاصوفیه

این مسجد یکی از قدیمی‌ترین بناهای استانبول بوده و دوران‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته است. بسیاری از افراد زمانی که به استانبول می‌رسند، اول از مسجد ایاصوفیه دیدن می‌کنند. این ساختمان باشکوه ابتدا یک کلیسا بوده و پس از گذشت چند سال به مسجد تبدیل شده است. مصطفی کمال پاشا، آخرین پادشاه ترکیه، بسیاری از مکان‌های قدیمی این شهر را به موزه تبدیل کرد که این مسجد هم یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. امروزه ایاصوفیه نماد کشور ترکیه و شهر استانبول به‌شمار می‌رود و از محبوبیت بالایی برخوردار است و در جایگاه اول بین جاذبه‌های گردشگری این شهر قرار دارد.

باستان‌شناسان، زمان ساخت مسجد ایاصوفیه را مربوط به دوره بیزانس و عثمانی‌ها می‌دانند. این مسجد یکی از نمادهای عرفانی در سرتاسر دنیا به‌شمار می‌رود؛ زیرا توانسته پیوندی بین دین اسلام و مسیحیت بسازد. این مسجد در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته و در یکی از بهترین مناطق، یعنی محله سلطان احمد، جاخوش کرده است. چندین مورد از جاذبه‌های گردشگری استانبول در این بخش از شهر قرار دارند و شما با رفتن به محله سلطان احمد، می‌توانید با یک تیر، چند نشان بزنید.

همه وسایل نقلیه شهری شما را در کم‌ترین زمان به این محله می‌رسانند. این مسجد اکنون به موزه تبدیل شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است. در این مکان وسایل مختلفی نگهداری می‌شود که از دوره عثمانی‌ها به یادگار مانده و اکنون در معرض دید عموم قرار داده شده است.

کاخ توپکاپی

بدون شک این کاخ برای علاقه‌مندان به تاریخ، یکی از بهترین پیشنهادها به‌شمار می‌رود. اگر در تور ترکیه ارزان شرکت می‌کنید و نوبت به بازدید از جاذبه‌های تاریخی ترکیه رسیده، حتما از کاخ توپکاپی دیدن کنید. سال 1478 سلطان محمد دوم، دستور ساخت این بنا را داد و بین قرن‌های 15 تا 10 میلادی، مقر اصلی حکومت پادشاه عثمانی به‌شمار می‌رفت. این مکان هم یکی‌دیگر از بناهایی بود که به‌دستور آتاتورک به موزه تغییر کاربری داد. این فرمان در سال 1924 صادر شد.

زمانی که در کاخ توپکاپی قدم می‌گذارید با بخش‌های مختلفی روبرو خواهید شد که هرکدام کاربری خاصی داشته‌اند. اگر با راهنما به این بنا بروید، او به شما کمک می‌کند تا بتوانید با کاربرد هر قسمت و داستان‌های آن آشنا بشوید. مطمئن باشید که نمی‌توانید در مدت زمان دو ساعته از همه بخش‌های این مکان به دقت دیدن کنید. بازدید از کاخ توپکاپی حداقل به پنج تا شش ساعت زمان نیاز دارد. مطمئن باشید حسی را که با دیدن این کاخ به شما منتقل می‌شود، با چند عکس نمی‌توانید درک کنید. حتما خودتان باید باشید، ببینید و درک کنید که این کاخ چه زیبایی‌هایی دارد.

کاخ توپکاپی هم در محله سلطان احمد قرار گرفته و فاصله بسیار کمی با مسجد ایاصوفیه دارد. شما در همه روزهای سال، به‌غیر از تعطیلی‌های مذهبی، می‌توانید از این مجموعه منحصربه‌فرد و زیبا دیدن کنید.

مسجد سلطان احمد

زمانی که گردشگران تور ترکیه به محله سلطان احمد قدم می‌گذارند، یک مسجد با گنبدهایی بسیار بزرگ و شش مناره نظرشان را به‌خود جلب می‌کند. این مسجد یکی از باشکوه‌ترین مساجد ترکیه است که در ساخت آن از کاشی‌هایی آبی استفاده شده و به ‌همین ‌دلیل به آن مسجد آبی هم می‌گویند. مسجد سلطان احمد گنبدهایی بزرگ و آبشاری دارد که زیبایی‌ بی‌اندازه‌ای دارد. این گنبدها با شش منار احاطه شده‌اند که گویی این‌ها برج‌هایی هستند که باید از گنبدها مراقبت کنند!

سلطان احمد در قرن 17 دستور ساخت این مسجد باشکوه را داد؛ او می‌خواست مسجدی بسازد که از ایاصوفیه بزرگ‌تر باشد و تاحد زیادی هم موفق بوده است. در طول سال افراد زیادی برای بازدید از این مسجد کم‌نظیر به استانبول قدم می‌گذارند. این مسجد باعظمت توسط محمد صدفکار یکی از معروف‌ترین معمارهای عثمانی ساخته شده است. همان‌طورکه گفته شد، این مسجد برای فخرفروشی به سازندگان مسجد ایاصوفیه ساخته شده؛ اما سلطان احمد نتوانست از این مسجد لذت کافی را ببرد و درست یک سال بعد از اتمام مسجد آبی از دنیا رفت.

مقبره این پادشاه، همسر و سه فرزندش هم در محوطه بیرونی همین مسجد قرار گرفته و گردشگران با قدم گذاشتن در آن به این اشخاص ادای احترام می‌کنند. سلطان احمد به معمار گفته بوده که منارهایی طلایی برای این مسجد درنظر بگیرد که در زبان ترکی این منارها به معنی آلتین هستند؛ اما او به اشتباه آلتی شنیده بوده که به معنی عدد شش است. محمد صدفکار به اشتباه برای این مسجد شش منار ساخته و همین منارها باعث شده یک اثر خارق‌العاده در جهان شکل بگیرد.

ما سه مورد از پرطرفدارترین مکان‌های تاریخی استانبول را به شما معرفی کردیم. اگر تجربه بازدید از مسجد آبی، کاخ توپکاپی و مسجد سلطان احمد را داشته‌اید، نظراتتان را درباره آن‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: