مه شو : نحوه درمان زگیل ، زائده کوچکی با بافت زبر است که می تواند در هر جایی روی بدن ظاهر شود ، شبیه تاول آبدار و یا گل کلم کوچک است. زگیل ها ناشی از ویروس هایی از خانواده ویروس پاپیلوم (HPV) انسانی هستند و ظاهر زگیل ها به محل بروزشان روی بدن و ضخامت پوست، بستگی دارند. زگیل های کف دستی روی دست ظاهر می شود زگیل های کف پایی بر روی پاها تاثیر می گذارند.

برآورد می شود که از هر 3 کودک و نوجوان، 1 نفر دارای زیگیل است، اما تنها 3 تا 5 درصد بزرگسالان زگیل دارند و این احتمالاً به این دلیل است که سیستم ایمنی بهتر قادر به جلوگیری از رشد آن ها در طول زمان خواهد بود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر احتمال دارد که زگیل داشته باشند.

 

نگاهی سریع به انواع و درمان زگیل

در این بخش از سلامت برخی نکات کلیدی در مورد زگیل را بیان کرده ایم.

انواع زگیل های رایج و معمول:

زگیل صاف

زگیل رنگدانه ای

زگیل کف پا

نقطه های سیاه در زگیل، رگ های خونی هستند که ممکن است منجر به خونریزی شوند.بیشتر زگیل ها در 1 تا 5 سال بدون درمان پزشکی ناپدید می شوند، اما درمان برای زگیل هایی که بزرگ، متعدد یا در مناطق حساس هستند، در دسترس است.

 

به طور خلاصه درمان ها عبارتند از :

سالیسیلیک اسید

نوار مجرا

سرما درمانی

جراحی

درمان لیزری

الکتروکوتر

درمان فتودینامیک

درمان شیمیایی

کرم های موضعی

کانتوریدین و باندهای ضد- آب - کم در زمان شنا.

زگیل ها باید با یک چسب ضد آب در هنگام شنا کردن پوشش داده شوند.

 

انواع زگیل

موارد زیر رایج ترین نوع زگیل ها هستند:

 

زگیل معمولی:

این زگیل ها سطح بزرگ، بلند شده، سخت و گل کلم مانند دارند.آن ها می توانند در هر جایی رخ دهند، اما در بند انگشت ها، انگشتان، آرنج، زانوها و هر ناحیه با پوست شکسته بسیار رایج هستند. رگ های خونی مسدود شده اغلب در زگیل های معمولی به صورت لکه های کوچک و سیاه دیده می شوند و این ها به عنوان زگیل دانه ای شناخته می شوند.

 

زگیل کف پایی:

این زگیل ها روی کف پا، پاشنه های پا و انگشت های پاها ظاهر می شوند. آن ها معمولاً در پوست رشد می کنند، چون وزن فرد به کف پا فشار وارد می کند.

آن ها به طور معمول یک نقطه سیاه مرکزی کوچک را احاطه کرده اند، که توسط بافت سفید و سخت احاطه شده است. این زگیل ها معمولاً به سختی قابل تشخیص هستند.

 

زگیل های سطحی:

زگیل سطحی گرد، تخت و صاف است. آن ها می توانند زرد، قهوه ای و یا رنگ پوست باشند. هم چنین به زگیل تخت نیز مشهور هستند و اغلب در مناطق تحت معرض آفتاب رشد می کنند.

آن ها تمایل دارند در تعدادهای بالا، مثلا بین 20 تا 100 رشد کنند. با این حال، از همه انواع زگیل ها، آن ها به احتمال زیاد بدون درمان از بین می روند.

 

زگیل نخی:

این زگیل دراز و باریک است. آن ها می توانند به سرعت بر روی پلک ها، گردن و زیر زیر بغل رشد کنند.

 

زگیل موزاییکی:

این زگیل در دسته بزرگی در کف پا وجود دارند. بر خلاف خال ها، زگیل ها اغلب هم رنگ پوست فرد هستند.

زگیل ها حاوی چرک نیستند، مگر آنکه آلوده شوند. اگر عفونت رخ دهد، ممکن است به درمان با آنتی بیوتیکی نیاز داشته باشند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

دیدن یک پزشک در صورت بروز این موارد با زگیل یک ایده خوبی است:

_باعث درد می شود

_به راحتی خون ریزی می کند

_تغییر ظاهری می کند

_به راحتی به قسمت های دیگر بدن سرایت می کند

_بعد از برداشتن برمی گردد

_در ناحیه ای ظاهر می شود که منجر به تنه خوردن مداوم می شوند و خون ریزی می کنند و فعالیت های روزانه مانند اصلاح، ورزش و غیره را تحت تاثیر قرار دهد.

افرادی که می خواهند زگیل ها را به دلایل زیبایی حذف کنند، باید به پزشک مراجعه کنند. بعید به نظر می رسد بیمه مراقبت های بهداشتی این مشکل را تامین کند، اما پزشکان مراقبت های اولیه، متخصصان امراض پوستی می توانند این زگیل ها را درمان کنند.

 

علل:

ویروس HPV باعث رشد سریع و تند کراتین می شود، که یک پروتیین سخت بر روی لایه بالایی پوست است. گونه های مختلف HPV باعث زگیل در اشکال مختلف می شوند.

ویروس زگیل را می توان از طریق تماس نزدیک پوست به پوست و تماس با حوله یا کفش منتقل کرد.

 

ویروس می تواند به بخش های دیگر بدن سرایت کند:

_خارش یا گاز گرفتن زگیل

_مکیدن انگشتان

_جویدن ناخن ها

_اصلاح صورت یا پاها

_داشتن پوست خیس یا آسیب دیده و تماس با سطوح ناهموار خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

به عنوان مثال، فردی با خراش ها و یا بریدگی روی کف پا احتمال بیشتری دارد که در داخل و اطراف استخر عمومی شنا کند و سپس زگیل بزند. استفاده از کفش و یا دمپایی در هنگام استفاده از دوش عمومی یا پیاده روی در نزدیکی استخرهای شنا می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

احتمال گرفتن زگیل از یک فرد دیگر پایین است، اما آن ها را می توان گرفت، به خصوص اگر فرد سیستم ایمنی در خطر افتاده و ضعیفی داشته باشد.

این شامل افراد مبتلا به HIV یا ایدز می شود که سرکوبگر ایمنی دارند.

 

پیش گیری:

برای کاهش خطر ابتلا و یا انتشار زگیل:

زگیل اشخاص را لمس نکنید. از حوله ها، دستمال، یا سایر موارد شخصی بقیه استفاده نکنید. کفش و جورابتان را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.

زگیل هایتان را خراش ندهید، چون این می تواند باعث شود که آن ها گسترش یابند.

هنگام ورود و خروج از حمام و استخرها، دمپایی بپوشید.

زگیل را با پوشش ضد آب در هنگام شنا کردن، و جوراب یا دستکش در جاهای دیگر، برای مثال در سالن ورزش بپوشانید.

برس، شانه، وسایل اصلاح و یا گیره های موهایتان را در مناطقی که افراد زگیل دارند، نگذارید.

هنگام گرفتن ناخن هایتان از یک ناخن گیر آلوده استفاده نکنید.

اگر زگیل نزدیک ناخن هایتان است، ناخن های خود را نجوید.

تا جای ممکن دست خود را خشک نگه دارید.

دست ها را به طور کامل پس از لمس کردن یک زگیل بشویید.

زگیل ها رایج هستند و می توانند باعث شرمندگی شوند.

ممکن است به خودی خود از بین برود، اما اگر این اتفاق رخ نداد، درمان ها اغلب می توانند به حذف آن ها کمک کند.

 

درمان های خانگی از آشپزخانه تان با نسخه های طب سنتی:

سرکه سیب:

سرکه سیب به عنوان سالیسیلیک اسید در نظر گرفته می شود. اسید سالیسیلیک یک روش درمان معمول زگیل است که پوست آلوده را لایه برداری می کند. سرکه همچنین ویژگی های ضدمیکروبی طبیعی دارد، که ممکن است به مبارزه با اچ پی وی کمک کند، اما مطالعات بیشتری لازم است.

برای امتحان آن، دو نسبت سرکه سیب و 1 نسبت آب را مخلوط کنید. یک تکه پنبه را با این مخلوط خیس کنید. روی زگیل بگذارید و آن را بپوشانید.

به مدت سه تا چهار ساعت بگذارید تا بماند.

همیشه سرکه سیب را با آب رقیق کنید. اسیدیته بالایش ممکن است باعث ایجاد سوزش و سوختگی های شیمیایی شود. هم چنین آن را بر روی زخم های باز اعمال نکنید.

 

2. پوست موز برای درمان زگیل:

گفته می شود که پتاسیم موجود در پوست موز با اچ پی وی مبارزه می کند. با این حال، هیچ تحقیقی پتاسیم را به درمان زگیل یا عفونت های پوستی ویروسی پیوند نمی دهد.

همچنین مدرک علمی وجود ندارد که بتواند با اچ پی وی مبارزه کند. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، داخل یک پوست موز را روی زگیل بمالید.

این کار را روزانه تکرار کنید.

 

3. سیر برای درمان زگیل:

آلیسین، جز اصلی سیر، اثرات ضد میکروبی دارد. این اثر با از بین بردن آنزیم های موچود در پاتون های مضر کار می کند.

برای درمان زگیل ها با سیر، 1 حبه سیر را با آب مخلوط کنید. روی زگیل بمالید و با بانداژ بپوشانید. هر روز به مدت سه تا چهار هفته تکرار کنید.

هم چنین می توانید عصاره سیر را به کار ببرید و یا یک حبه سیر را روی زگیل بمالید.

 

4. درمان زگیل با پوست پرتقال:

یک درمان محبوب دیگر پوست پرتقال است. این یک گزینه ارزان است، اما داده های علمی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد. این درمان شامل مالیدن پوست پرتقال بر روی زگیل در یک روز می شود.

به طور فرضی، زگیل رنگ خود را تغییر خواهد داد و تیره خواهد شد و سپس از بین می رود. این ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

 

5. آناناس برای درمان زگیل:

آناناس بروملین دارد، ترکیبی از آنزیم هایی که پروتئین ها را هضم می کند. اعتقاد بر این است که بروملین با حل کردن پروتیین در پی اچ پی وی، زگیل را از بین می برد.

در حالی که برخی از داده ها برای حمایت از اثربخشی بالقوه بروملین در درمان چند شرایط پزشکی وجود دارد، اما هیچ مطالعات علمی برای حمایت از استفاده از آن ها برای حذف زگیل ها وجود ندارد.

مردم موفقیت هایی را در حذف زگیل با استفاده از عصاره آناناس به روش های مختلف گزارش کرده اند. یک روش این است که هر روز زگیل در آب آناناس را روی زگیل بگذارید و خیس کنید. یک تکنیک دیگر استفاده از آناناس تازه است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: