ملزومات اولیه راه اندازی خط تولید یک واحد صنعتی

وقتی از واحد ها و تعسیسات صنعتی صحبت می کنیم، تجهیزات الکترونیکی نیاز اساسی راه اندازی آن ها به شمار می روند که از تجهیزات اولیه آن ها، می توان به تابلو برق صنعتی، موتورهای صنعتی، ترمز الکتروموتور و کفپوش عایق برق صنعتی نام برد. با توجه به استفاده از تجهیزات مدرن الکترونیکی صنعتی کنترل و انتقال برق در خط تولید ازاهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به معرفی ملزومات اولیه راه اندازی خط تولید یک واحد صنعتی می پردازیم.

تابلو برق صنعتی

کنترل برق با تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی را می توان دستگاهی معرفی نمود که به منظور کنترل و پایش توزیع انرژی الکتریکی و همچنین حفاظت از سایر تجهیزات برقی در تاسیسات و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو برق های صنعتی دارای کاربرد های مختلف، انواع کوناگون و برند های متنوع است.

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق های صنعتی را به پنج دسته کلی به لحاظ جنس، سطح ولتاژ، مکان نصب، نحوه نصب و نوع طراحی که در ادامه به آن می پردازیم، می‌توان تقسیم کرد.

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس جنس

به علت متنوع بودن شرایط واحد ها و تاسیسات صنعتی و نوع کاربری تابلو های برق صنعتی جنس آن‌ها را از مواد گوناگونی نظیر: فولاد ضد زنگ، فولاد کربن، آلومینیوم، پلی کربنات و فایبرگلاس برای مقاومت، بهره‌وری بیشتر استفاده می کنند.

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس سطح ولتاژ

تابلوهای برق صنعتی نسبت به تحمل جریان الکتریکی به سه دسته‌ی کلی زیر تقسیم می‌شوند:

1-تابلوهای برق فشار ضعیف(LV)

2-تابلوهای برق فشار متوسط(MV)

3-تابلوهای برق فشار قوی(HV)

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس مکان نصب

تابلوهای برق صنعتی نسبت به سرپوشیده بودن یا نبودن واحدهای صنعتی به دو دسته زیر تقسمیم می‌شوند:

1-داخلی(indoor)

2-فضای باز(out door)

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس نحوه نصب

تابلوهای برق صنعتی را نسبت به کاربرد، حجم تجهیزات داخلی و ارتباط آن با دیگر دستگاه‌ها به دو حالت: دیواری و ایستاده نصب می‌کنند.

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس طراحی

بنا به درخواست کارفرما از سوی واحد های صنعتی و نوع کاربری تابلو برق صنعتی، طراحی آنها متفاوت بوده و هر نوع نسبت به دیگری از خصوصیات، معایب، مزایا و قیمت متفاوتی برخوردار است. متداول‌ترین طرح ها به صورت زیر است:

1-تابلو برق های  Metal Enclosed

2-تابلو برق صنعتی Metal Clad

3-تابلو برق های Compartment Type

4-تابلو برق کشویی  (Withdrawable)

5-تابلو برق های رک  (Rack)

6-تابلوهای سویینگ (Swing)

7-تابلو برق سلول ریتال (Rittal

تابلو برق سلول ریتال

تابلو برق طرح ریتال (Rittal) می توان جزو پرکاربردترین تابلو برق های صنعتی نام برد که در مراکز صنعتی، کارخانجات، کارگاه‌ها، ادارات، بانک‌ها، فروشگاه‌ها، واحدهای مسکونی بزرگ و… استفاده می شود. این نوع تابلو برق معمولاً برای مکان‌هایی که فضا و آمپر مصرفی کمی دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از شاخص ترین

ویژگی های این تابلو ها مونتاژ آسان‌تر با کوپل مکانیکی سلول ها به هم بوده و زمان ساخت کمتری نسبت به تابلوهای دیگر می‌برند.

انواع تابلو برق صنعتی سلول ریتال

تابلوهای سلول ریتال از لحاظ نحوه استفاده و نوع تیپ کاری داری تنوع زیادی می باشند. تابلوهای سلول ریتال از لحاظ  نحوه استفاده به سه دسته تقسیم می شوند که هر یک از این نیز به تیپ های مختلفی تقسیم می شوند.

انواع تابلو برق سلول ریتال از لحاظ نحوه استفاده

تابلوهای برق ریتال نسبت به کاربرد، حجم تجهیزات داخلی و ارتباط آن با دیگر دستگاه‌ها به سه حالت: دیواری، ایستاده و پیانویی نصب می‌کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تابلو برق ریتال ایستاده

تابلو برق سلول ریتال ایستاده به دو مدل PS و ES با ویژگی های خاص تقسیم می شوند. که تو ضاحاتی مخصر در رابطه با این مدال ها در اختیار شما می گذاریم.

  • تابلو سلول ریتال ایستاده مدل PS4000

از ویژگی های این مدل امکان اتصال چند سلول به هم جهت توصعه  و دست یابی به ابعاد مورد نیاز است.به دلیل یکپاچه نبودن دیوار های جانبی و پشتی این مدل قابلیت گسترش به راحتی قابل انجام است.

  • تابلو سلول ریتال ایستاده مدل ES5000

برعکس مدل PS این مدل به دلیل یکپارچگی دیواره های جانبی و پشتی قابلیت توصعه و گسترش ندارند. اما در عوض مزیت بزرگ آن قیمت بسیار ارزان تر از مدل قبلی است.

تابلو برق ریتال دیواری

این نوع از تابلو های ریتال به دو تیپ CM و AM تقسیم می شوندکه تفاوت این دو باهم این ایس که در طراحی مدل CM می توان به ابعاد بزرگ تری نسبت به مدل AM دست یافت.

تابلو  برق ریتال پیانویی

تابلو برق پیانویی یا اپراتوری ریتال که به مصارف متنوعی در کنترل و مانیتوریگ به علت امکان استفاده از مانیتور و کیبرد روی خود بسیار پر کاربرد می باشد.

مزیت های تابلو برق های طرح ریتال

باتوجه به امکانات و انواع نام برده در قبل مزیت های تابلو برق سلول ریتال را در 9 بند در زیر شرح می دهیم.

1-کاهش وزن با افزایش حجم تابلو برق

2-درجه حفاظت IP54

3-کیفیت بالا و استفاده ساده

4-قابل توسعه از هر دو طرف

5-مونتاژ سریعتر انجام می گیرد و سرعت تولید در ابعاد و سایزهای مختلف

6-استاندارد VDE ,Bureau ,TUV ,CSA ,UL

7-افزایش استحکام مکانیکی تابلو برق در مقابل نیرو دینامیکی حاصل از جریان اتصال کوتاه

8-نصب و تهیه لوازم جانبی ومتعلقات مانند فریم Swing

9-قفل و لولا از سه نقطه در درب ها

نقش الکتروموتور ها در خط تولید صنعتی

الکتروموتور یک موتورالکترو است که به منظور به حرکت در آوردن تجهیزات الکتریکی و مکانیکی بکار میرود و از تجهیزاتی است که جهت برق دار شدن و راه اندازی به تابلو برق نیاز دارد. تابلو برق صنعتی شامل تجهیزات حفاظتی مثل کنترل فاز، کنترل بار، کلید مینیاتوری، کلید راه انداز موتور و غیره می تواند باشد که جهت راه اندازی چند تجهیز مانند الکتروموتور و دیگر مصرف کننده ها در ابتدا توان هر کدام از تجهیزات صنعتی در نظر گرفته می شود و به میزان برآنید توان مصرفی تمام مصرف کننده ها، یک کلید اصلی ورودی در نظر گرفته می شود.

اما راه اندازی الکتروموتور ها به تنهایی خطراتی به همراه دارد که به همین علت در همه ی خط تولید هایی که داری تابلو برق صنعتی و موتور صنعتی استفاده می شود از ترمز الکتروموتور استفاده می شود.

ترمز الکتروموتور چیست

در هنگام کار با موتور‌ های الکتریکی در بسیاری از موارد نیاز است که پس از قطع شدن برق یا خاموش کردن موتور محور بلافاصله بایستد تا باعث اختلال در کار نشود. استفاده از ترمز برای موتور های القایی در بعضی از تجهیزات و ماشین آلات صنعتی به عنوان یک ضرورت در طراحی مورد نظر می باشد. دلیل استفاده از ترمز الکترموتور به خاطر توقف آنی الکتروپمپ و یا الکتروگیربکس در لحظه استپ کنتاکتور است.

ترمز الکروموتور

کاربرد استفاده از ترمز الکتروموتر

استفاده از ترمز الکتروموتور برای موتورهای القایی در بعضی کاربردهای صنعتی به خاطر توقف آنی دستگاه در لحظه توقف کنتاکتور، به عنوان اصل و اساس طراحی قرار میگیرد. نصب ترمز الکتروموتور در دستگاه‌هایی چون بالابرهای نفربر، آسانسور، تاور کلایمرها، انواع جرثقیل وینچی، موتور گیربکس نوار نقاله های انتقال مواد تحت زاویه و دستگاه های شرینک و بسته بندی و… کاربردهای فراوانی دارد و همچنین برخی از الکتروموتورها به صورت ترمزدار تولید و عرضه می‌شوند.

نکات مهم استفاده از تجهیزات ایمنی برق

استفاده از تابلو برق های صنعتی و تجهیزات الکتریکی فشار قوی خطراتی برای افرادی که از دستگاه ها سر و استفاده می کنند. به منظور از جلوگیری از خطرات احتمالی بهتر است از تجهیزات و تابلو برق های استاندارد استفاده شود و طبق مقررات سازمان بهداشت کار حتما از کف پوش عایق برق استفاده شود. در ادامه به معرفی کفپوش عایق برق و انواع آن می پردازیم.

ضرورت استفاده از کفپوش عایق برق

برای جلوگیری از برق گرفتگی و قطع اتصال به زمین افرادی که در معرض خطر هستند همنگام کار باید روی کفپوش حرکت کنند تا در مقابل شوک‌های الکتریکی که از طریق پا و اتصال به زمین ایجاد می‌شود، محافظت شود. برق‌گرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص به عنوان قسمتی از مدار الکتریکی جریان برق را از خود عبور دهد و هنگامی که کفپوش لاستیکی عایق برق این مدار الکتریکی را در زیر پای شخص قطع کند، جریان برق دیگر قادر به عبور از بدن نیست و به این ترتیب از جان انسان در برابر برق‌گرفتگی، سوختگی‌های شدید و حتی فوت ناشی از برق‌گرفتگی محافظت می‌شود.

نام های دیگر کفپوش عایق برق

این کفپوش ها با نام های مختلفی همچون: کفپوش فشار قوی، فرش عایق برق، لاستیک زیرپایی عایق، کفپوش لاستیکی عایق، عایق ترانس، عایق تابلو برق، لاستیک زیر پایی ضد برق، کفپوش عایق الکتریکی و لاستیک ایمنی عایق شناخته می شوند.

ویژگی‌های منحصر به فرد کفپوش عایق برق

1-تولید شده با مواد عاری از مشتقات هادی جریان برق

2-دارای مقاومت کافی در برابر عبور جریان‌های مستقیم و متناوب

3-داری کاربرد در تمام مصارف صنایع تولید و انتقال و توزیع و مصرف برق

4-خاصیت غیر قابل اشتعال

5-خواص ضد سایشی مناسب

6-خواص مکانیکی مطلوب جهت حرکت ترولی تجهیزات سیار

7-مقاوم بالا در برابر پارگی

8-مقاوم در برابر آب و رطوبت و دارای خواص ضد خوردگی شیمیایی بالا

9-دارای بافت ضد لغزش

10-خواص ضد انجماد

انواع کفپوش عایق برق از لحاظ جنس

کفپوش های عایق برق در سه نوع با ویژگی های منحصر به فرد خود تولید می شوند.

1-کفپوش عایق برق رولی

2-کفپوش عایق برث اپوکسی

3-کفپوش عایق برق رزین

کفپوش عایق برق

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: