بیماری های روماتیسمی روی تاندون ها، رباط ها، استخوان ها و ماهیچه های مفاصل انسان تاثیر می گذارند. در میان آنها انواع بسیاری از آرتریت ها وجود دارد، در اصطلاح برای شرایطی استفاده می شود که مفاصل شما را تحت تاثیر قرار می دهد.گاهی اوقات آنها را بیماری های اسکلتی عضلانی می نامند. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد این بیماری و خدماتی از قبیل اکو قلب در منزل اینجا کلیک کنید.

01

 علائم رایج عبارتند از:

 • درد مفاصل
 • از دست دادن حرکت در مفصل یا مفاصل
 • التهاب -- تورم، قرمزی و گرما در یک مفصل یا ناحیه آسیب دیده

رشته پزشکی که این نوع شرایط را مطالعه می کند روماتولوژی نامیده می شود. اگر پزشک عمومی شما تشخیص دهد  شما یک بیماری روماتیسمی دارید، برای درمان دقیق تر و بهتر شما را نزد یک روماتولوژیست می‌فرستد - پزشکی که برای درمان بیماری رماتیسم آموزش‌های ویژه‌ وکاملی  دیده است.

روماتولوژیست شما را معاینه می کند تا وضعیت شما را تشخیص دهد، سپس برای شما یک برنامه درمانی تعیین میکند که احتمالاً شامل داروها، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس و استراحت خواهد بود.

 

اختلالات رایج روماتیسمی

سال ها پیش، عنوان گسترده روماتیسم را برای همه انواع رماتیسم در نظر میگرفتنداما بر اساس گزارش موسسه ملی آرتریت و بیماری های اسکلتی و عضلانی و پوستی (NIAMS)،اکنون  بیش از 100 بیماری روماتیسمی متمایز وجود دارد.

از جمله شایع ترین بیماری های روماتیسمی عبارتند از:

 • اسپوندیلوآرتروپاتی -- اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)
 • فیبرومیالژیا
 • نقرس
 • آرتریت عفونی
 • لوپوس
 • استئوآرتریت(OA)
 • آرتریت پسوریاتیک (PSA)
 • آرتریت روماتوئید (RA)
 • پلیمیالژیا روماتیکا
 • سندرم شوگرن
 • اسکلرودرمی
 • آرتریت روماتویید نوجوانان

به توضیح چند نوع از آرتریت میپردازیم:

اسپوندیلوآرتروپاتی -- اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)

اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS):  یک نوع شایع اسپوندیلوآرتریت است (نوعی از آرتریت که به ستون فقرات و در برخی افراد به مفاصل، بازوها و پاها حمله میکند ومعمولاً قرمزی، گرما، تورم و درد در ستون فقرات جایی که به لگن می پیوندد ایجاد می کند.

برطبق کالج روماتولوژی آمریکا)

اسپوندیلوآرتریت محوری غیررادیوگرافی (nr-axSpA) یک بیماری مرتبط است که  در این بیماری، علائمی از جمله کمردرد ایجاد میشود ، اما برخلاف اسپوندیلوآرتریت آنکیلوزان، هیچ آسیب قابل مشاهده‌ای در اشعه ایکس وجود ندارد.

02

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک اختلال روماتیسمی است که باعث ایجاد درد گسترده، مشکلات خواب، خستگی و مشکلات حافظه یا تمرکز، بر اساس تحقیقات کلینیک مایودر آمریکا ، در افراد مبتلا شده است.

نقرس

به گفته کلینیک مایو، نقرس نوعی آرتریت است که با تجمع کریستال های اورات در یک مفصل - اغلب مفصل بزرگ انگشت شست پا - مشخص می شود که باعث تورم و درد میگردد.

آرتریت عفونی

آرتریت عفونی یک شکل ناگهانی و دردناک آرتریت ناشی از یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است این نوع  آرتریت می تواند به سرعت و برای همیشه به مفاصل آسیب برساند.

لوپوس

براساس تحقیقات کلینیک مایو، لوپوس یک بیماری خودایمنی سیستمیک است و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های شما حمله می‌کند و باعث آسیب به مفاصل و اندام‌ها می‌شود.

استئوآرتریت(OA)

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت است که یک بیماری مرتبط با افزایش سن تلقی میشودو به بافت لغزنده ای که انتهای استخوان ها را می پوشاند آسیب می رساند  باعث ساییده شدن استخوان ها به هم و ایجاد درد، تورم و از دست دادن حرکت می شود.در نهایت غضروف و استخوان را از بین برده و موجب ناتوانی می شود.

آرتریت پسوریاتیک (PSA)

آرتریت پسوریاتیک  یک نوع التهابی از آرتریت است که برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد، PsA در درجه اول پوست و مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد.

 آرتریت روماتوئید (RA)

به گفته بنیاد آرتریت، آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی و التهابی است و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت‌های بدن شما حمله می‌کند و باعث تورم دردناک می‌شود.

پلیمیالژیا روماتیکا

یک نوع از آرتریت که باعث درد و سفتی عضلات در گردن، شانه و لگن می شود و می تواند با تب، ضعف و کاهش وزن همراه باشد.

سندروم شوگرن

سندرم شوگرن یک بیماری است که غدد ایجاد کننده رطوبت را تحت تأثیر قرار می دهد. اغلب باعث خشکی در دهان و چشم می شود.

اسکلرودرمی

اسکلرودرمی باعث ایجاد لکه هایی سفت وسخت در پوست بیمار می شود، اما می تواند به رگ های خونی و اندام های شما نیز آسیب برساند.

آرتریت روماتویید نوجوانان

آرتریت نوجوانان ،آرتریت در کودکان را توصیف می کند. این نوع آرتریت در اثر التهاب مفاصل ایجاد می شود.

تشخیص ودرمان

تشخیص آرتریت روماتوئید

تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار است زیرا علائم و نشانه های اولیه شبیه بسیاری از بیماری های دیگر است. هیچ آزمایش خون یا یافته فیزیکی برای تایید تشخیص وجود ندارد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک مفاصل شما را از نظر تورم، قرمزی و گرما بررسی می کند. او همچنین ممکن است رفلکس و قدرت عضلانی شما را بررسی کند.

03

آزمایش خون

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب دارای میزان رسوب گلبول های قرمز (ESR، که به عنوان sed rate نیز شناخته می شود) یا سطح پروتئین واکنشی C (CRP) دارند که ممکن است نشان دهنده وجود یک فرآیند التهابی در بدن باشد. سایر آزمایش‌های خونی رایج به دنبال فاکتور روماتوئید و آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولینه ضد سیترولینه (ضد CCP) هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: