کاندوم بطور کلی یک وسیله یا محصول برای جلوگیری از بارداری و ابتلا به بیماری های جنسی و ویروسی است که هم برای آقایان و هم برای بانوان تولید شده است و  در حین رابطه جنسی روی آلت تناسلی مردانه یا قبل از

رابطه جنسی در واژن خانم ها قرار می گیرد. کاندوم ها در واقع سدی ایجاد می کنند که منی و سایر مایعات بدن را از واژن، رکتوم یا دهانه رحم دور نگه دارد.

اما افراد بسیار زیادی وجود دارند که سوالات بسیار زیادی در مورد استفاده از کاندوم ها دارند؛ ما در این مقاله سعی داریم که به بررسی وجوه مختلف کاندوم ها پرداخته و پاسخ بسیاری از سوالات را بررسی نمائیم.

کاندوم

آیا با استفاده از کاندوم هم امکان بارداری هست؟

بطور کلی باید گفت که خرید کاندوم و استفاده از آن به عنوان یک وسیله جلوگیری از بارداری می توان تا 98 درصد از عدم بارداری در رابطه اطمینان حاصل نمود، همچنین تا درصد بسیار بالایی می توان از انتقال بیماری های جنسی و ویروسی نیز جلوگیری نمود؛ اما حقیقت این است که به هیچ عنوان نمی شود بطور 100 درصد گفت که استفاده از کاندوم می تواند از بارداری پیشگیری نماید. بنابراین می توان گفت که حتی اگر کاندوم سوراخ یا پاره نیز نشود، باز هم حدود 2 درصد امکان بارداری در افراد وجود دارد.

 

آیا کاندوم از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا زگیل تناسلی  یک عفونت شایع ویروسی و مقاربتی است که تخمین زده می شود، بیش از 50 درصد از مردان و زنان فعال جنسی 15 تا 49 ساله، در مقطعی از زندگی خود به یک یا چند نوع HPV تناسلی آلوده شوند. بطور کلی باید گفت که انواع زگیل تناسلی در واقع نقش اتیولوژیک را در ایجاد تقریباً همه موارد سرطان مهاجم دهانه رحم ایفا می کنند، همچنین سرطان های مهاجم واژن، فرج، آلت تناسلی و مقعد نیز با عفونت HPV تناسلی مرتبط هستند، بنابراین سوال مهمی که در این بخش ایجاد می شود این است که آیا کاندوم از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر چه کاندوم ها و ساختار آنها به گونه ای است که به احتمال زیاد از انتقال ویروس و عفونت زگیل تناسلی جلوگیری می کنند اما شواهدی مبنی بر اثربخشی آن ها در برابر سایر بیماری های مقاربتی متفاوت است.

زگیل تناسلی بطور معمول بر روی سطح واژن و اطراف آن مانند دهانه رحم و اطراف مقعد، بیضه ها و اطراف آن ایجاد می شود. با توجه به این مطلب باید گفت که ممکن است ویروس بر روی نواحی اطراف مانند کشاله های ران و محدوده های اطراف پخش شده باشد، بنابراین ممکن است با استفاده از کاندوم از آلت تناسلی افراد در برابر زگیل تناسلی محافظت شود و احتمال ابتلا را کاهش دهد اما نباید از بخش های آلوده دیگر غافل شد.

 

آیا کاندوم ها سایز بندی دارند؟

 ساختار و بدنه اکثر کاندوم ها به دلیل ساختار کششی و جنس لاتکس خود، به اندازه کافی جادار است که می تواند آلت مردان با هر اندازه ای را در خود جای دهد اما با این وجود اگر سایز کاندوم خیلی کوچک باشد، ممکن است برخی افراد را آزار داده و یا موجب پارگی و از بین رفتن امنیت و خاصیت پیشگیری آن شود.

برای مثال ممکن است کاندوم‌ها در اطراف نوک خود احساس سفتی بیش از حدی را به فرد القا کنند بنابراین سازندگان کاندوم سعی کرده‌اند که تا حدی این مشکل را با ساخت کاندوم‌هایی که نوک کاندوم بزرگ‌تری بدون تغییر در عرض بدنه اصلی دارند، حل کنند در این حالت در واقع با کوچکتر نگه داشتن بدنه کاندوم و پهن کردن نوک آن، احتمال لیز خوردن کاندوم در حین رابطه جنسی کاهش می یابد.

 

پیدا کردن اندازه مناسب کاندوم

برای پیدا کردن سایز مناسب کاندوم اولین و مهمترین قدم پیدا کردن سایز و مشخصات آلت تناسلی بر اساس اندازه طول آلت در حالت نعوظ و اندازه عرض یا اصطلاحاً دور یا قطر آلت تناسلی می باشد. البته اکثر برندهای کاندوم تعاریف خاص خود را از کاندوم استاندارد یا بزرگ دارند. به طور کلی، کاندوم ها در اندازه های مناسب، اندازه های استاندارد و اندازه های بزرگ موجود هستند.

 

آیا استفاده از کاندوم ضرر دارد؟

مانند هر محصول بهداشتی موجود در بازار کاندوم ها نیز ممکن است ضررهایی را برای مصرف کنندگان خود به همراه داشته باشند. در این بخش از مقاله سعی داریم نگاهی به مضرات احتمالی کاندوم ها انداخته و به این سوال پاسخ دهیم که آیا استفاده از کاندوم ضرر دارد؟

 • کسانی که به جنس مواد لاتکس حساسیت دارند ممکن است نتوانند از کاندوم های معمولی استفاده کنند. یک جایگزین مناسب برای کاندوم های معمولی می تواند استفاده از کاندوم های پلی اورتان یا کاندوم های ساخته شده از پوست بره باشد. البته قطعاً این کاندوم ها گران تر از کاندوم های معمولی هستند.
 • کاهش احساس در طول مقاربت یکی از نگرانی‌های رایج زوج‌هایی است که کاندوم را به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری انتخاب می‌کنند. برخی از زوج ها ادعا می کنند که به دلیل مانع ایجاد شده توسط کاندوم لاتکس، لذت در طول رابطه جنسی کاهش می یابد.
 • کاندوم را نمی توان همزمان با روان کننده های روغنی استفاده کرد چرا که روان کننده های روغنی می توانند باعث تجزیه مواد لاتکس کاندوم شوند و در طول رابطه جنسی پاره شوند.
 • اصطکاک بیش از حد در طول مقاربت ممکن است باعث پاره شدن کاندوم شود و ممکن است منجر به بارداری ناخواسته در افراد گردد.
 • پس از انزال، مرد باید قبل از شل شدن آلت تناسلی، آن را از واژن را بیرون بکشد تا از لیز خوردن کاندوم و رها شدن تصادفی منی به داخل واژن جلوگیری نماید، بنابراین تکرار و انجام این کار ممکن است برای فرد دشوار باشد.
 • برداشتن و دور انداختن نادرست کاندوم نیز ممکن است باعث بارداری ناخواسته شود.

 

چرا کاندوم را نباید در توالت انداخت؟

 ممکن است برخی افراد متوجه نباشند، اما حتی انداختن گاه به گاه کاندوم می تواند برای محیط زیست بسیار مضر باشد. تام هیرد، زیست‌شناس دریایی با نام مستعار بلوفیش می‌گوید: فاضلاب های ایجاد شده در توالت‌های ما در نهایت به دریاها می‌رسند و این در حالی است که هر چیزی غیر از مواد آلی بیولوژیکی توسط مسیرهای بازیافت طبیعت قابل تجزیه نیست.

اکثر کاندوم ها معمولاً از جنس لاتکس ساخته می شوند، اما این بدان معنا نیست که آنها به راحتی در اقیانوس تجزیه می شوند.

او می‌گوید: مواد شیمیایی موجود در لاتکس، که ماندگاری و پایداری بافت او را فراهم می‌کنند، از تجزیه سریع کاندوم در اقیانوس جلوگیری می‌کنند. در واقع، دانشمندان در حال حاضر معتقدند که تجزیه کاندوم ها در اقیانوس در حدود 30 سال طول خواهد کشید.

 

برای جلوگیری از بارداری کاندوم بهتر است یا قرص؟

قرص های ضد بارداری و کاندوم روش های پیشگیری از بارداری هستند که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند. اما همیشه این سوال برای افرادی که قصد دارند از بارداری ناخواسته جلوگیری بعمل آورند مطرح می شود؛ که برای جلوگیری از بارداری کاندوم بهتر است یا قرص؟ برای درک بهتر و مقایسه بهتر بین کاندوم ها و قرص های بارداری می توان بصورت اجمالی موارد زیر را با یکدیگر مقایسه نمود:

 • قرص های ضد بارداری به صورت خوراکی مصرف می شوند و فقط توسط خانم ها استفاده می شود. اما کاندوم ها هم برای آقایان و هم برای خانم ها قابل استفاده هستند.
 • عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری با کاندوم متفاوت است که از جمله مهمترین آنها عبارتند از تهوع، سردرد، حساس شدن سینه‌ها، افزایش وزن، خونریزی نامنظم، دوره‌های قاعدگی کم، خونریزی ناگهانی و تغییرات خلقی.
 • از جمله عوارض جانبی کاندوم که با قرص های ضد بارداری متفاوت است نیز شامل سوراخ یا پاره شدن در حین رابطه جنسی می باشد.
 • بروز حساسیت به مواد کاندوم نیز یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده از کاندوم برای برخی آقایان می باشد.

بنابراین طبق موارد ذکر شده افراد باید با توجه میل باطنی خود و ویژگی های بدن خود و شریک جنسی خود اقدام به انتخاب یکی از این دو محصول نموده و از یک رابطه ایمن لذت ببرد.

 

آیا کاندوم برای جنین ضرر دارد؟

شاید اغلب افراد تصور کنند که استفاده از کاندوم تنها برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود، اما با توجه به مطالب ذکر شده باید گفت که استفاده از کاندوم می تواند به جلوگیری از انتقال بسیاری از بیماری های جنسی و ویروسی نیز کمک شایانی نماید. حال با توجه به این مطالب می توان به سادگی پاسخ مناسبی برای این سوال پیدا نمائیم که آیا کاندوم برای جنین ضرر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اتفاقاً استفاده از کاندوم در زمان بارداری نه تنها برای مادر مفید است بلکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری های جنسی نظیر سوزاک یا کلامیدیا به جنین نیز موثر عمل کند. بسیاری از مشکلاتی نظیر عفونت چشم یا ریه که در نوزادان اتفاق می افتد می توانند به دلیل ابتلای جنین و آلوده شدن آن به این ویروس ها باشد.

 

آیا کاندوم باعث نازایی می شود؟

شاید بتوان گفت که پاسخ این سوال می توان بسیار ساده باشد؛ چرا که در واقع کاندوم ها در واقع ابزار جلوگیری از بارداری بصورت فیزیکی هستند و تنها پوششی برای جمع کردن مایع منی در خود می باشند و مانند سایر محصولات جلوگیری از بارداری مانند قرص ها و داروها بر روی هورمون های بدن فرد تاثیر نمی گذارند بنابراین ابداً نمی توانند بر روی بارداری تاثیر گذاشته و زن را نازا کنند.

 

آیا کاندوم باعث حساسیت می شود؟

اگر فردی بعد از رابطه جنسی محافظت شده با کاندوم دچار خارش مکرر و بدون دلیل شود، می توان گفت که دچار یک واکنش آلرژیک به کاندوم شده است. در واقع ممکن است به کاندوم مواد مختلفی مانند اسپرم کش ها یا داروهای تاخیری اضافه شده باشد که فرد یا شریک جنسی او  به آن حساسیت نشان داده باشند.

بطور کلی باید گفت که مواد لاتکس شایع ترین عنصر حساسیت زا در کاندوم ها است. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریCDC  بین 1 تا 6 درصد از افراد به لاتکس حساسیت دارند. البته اغلب آلرژی‌های لاتکس به کندی و به مرور زمان در افراد ایجاد می‌شوند و پس از سال‌ها قرار گرفتن در معرض آن ایجاد می‌شوند.

 

علائم حساسیت به کاندوم چیست؟

در بیشتر موارد، افرادی که به لاتکس یا مواد دیگر حساسیت دارند، یک واکنش موضعی را تجربه خواهند کرد. این بدان معنی است که علائم فقط در مکان هایی ظاهر می شوند که پوست شما مستقیماً با کاندوم تماس داشته باشد.

علائم یک واکنش آلرژیک موضعی به کاندوم ها عبارتند از:

 • خارش متوسط تا شدید
 • سرخی و التهاب
 • برآمدگی ها
 • ورم

 

آیا کاندوم تاخیری عوارض دارد؟

بطور کلی کاندوم های تاخیری نیز مانند سایر کاندوم ها وظیفه جلوگیری از بارداری و بیماری های ویروسی و جنسی را بر عهده دارند و اما برای برخی افراد استفاده از کاندوم های تاخیری می تواند موجب طولانی تر شدن رابطه و نهایتاً لذت بیشتر شود. این نوع کاندوم ها بدلیل آغشته بودن به مواد بی حسی در واقع احساس آلت جنسی مردان را از بین برده و ارگاسم را به تاخیر می اندازند. اما مانند هر ماده شیمیایی دیگری این مواد نیز می توانند در طولانی مدت عوارضی را برای فرد ایجاد نمایند که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استفاده از کاندوم تاخیری ممکن است برای برخی افراد حساسیت زا باشد.

استفاده از این نوع کاندوم در درازمدت حس آلت جنسی را از بین می برد و ممکن است فرد در حین رابطه متوجه پارگی آن نشده و در نتیجه احتمال بارداری یا احیاناً ابتلا به بیماری های ویروسی در آنها افزایش یابد.

اگر شما نیز مثل خیلی از افراد برای مقایسه و خرید کاندوم از داروخانه مشکل دارید، می توانید با مطالعه کافی، کاندوم مورد نظر خود را از فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی زیمانو خریداری نموده و بصورت محرمانه و بدون ذکر محتویات بسته، آن را در اسرع وقت دریافت نمایید. زیمانو دارای تمام مجوزهای لازم قانونی بوده و انواع تجهیزات پزشکی همانند نوار تست قند خون، دستگاه بخور، لوازم ارتوپدی، تجهیزات بهداشتی مادر و کودک، لوازم پزشکی و جراحی را با پایین ترین قیمت ارائه می دهد. 

https://zeemano.com

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: